PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=741195}

Relikt

Relic
5,7 5 320
ocen
5,7 10 1 5320
7,2 8
ocen krytyków
Relikt
powrót do forum filmu Relikt

Ja nie wiem... Być może za dużo szampana pod wieczór, być może nie wystarczająco się skupiłam na niektórych detalach. Ale ktoś mi wytłumaczy o co chodziło pod koniec? Dlaczego ta matkę też objęła klątwa, Czemu one z taką czułością leżały z tym pradziadkiem w stroju babci? Nie kumam zakończenia, mam mix w głowie

ocenił(a) film na 10
Martyna972

Film pokazuje, jak się żyje z osobą chorą na demencję. Jak choroba zmienia człowieka , aż staje się dla nas prawie obcy. I jak trudno kochać chorego . Ostatnia scena pokazuje, że córka pogodziła się z chorobą matki a jej córka odkrywa, że Kay ma w sobie gen choroby. Być może czeka ją to samo.

ocenił(a) film na 4
Martyna972

O nic nie chodziło, film to jedna wielka metafora demencji, w filmie nie ma ani głębokich relacji ani strasznych scen ani nawet wewnętrznej logiki (i nie kupuję że logiki nie ma bo w tej chorobie traci się zmysly), ot loptologiczne porównanie demencji do klątwy. Za to lubię azjatyckie horrory - tam fabułę można rozumieć na kilku poziomach, zarówno tym dosłownym i strasznym jak i metaforycznym, i na każdym to się trzyma kupy.

ocenił(a) film na 7
Gammaro

Tak! To opis jednej choroby. NIE TRZECH OSÓB A JEDNEJ! I JEST BARDZO LOGICZNY jeśli zauważysz, że: aby zbudować napięcie zastosowała trik Agathy Christi niezbyt uczciwego wobec czytelnika budowania narracji i puenty od "końca"
MAMY HISTORIĘ BABKI, MATKI I CÓRKI, Z WPLECIONĄ OD KOŃCA HISTORIĄ JEDNEJ OSOBY KTÓRA DZIECINNIEJE I NIE ROZPOZNAJE SAMĄ SIEBIE "~ ODMŁADZA SIĘ" - tj. kolejno traci ostatnie wspomnienia swojej starości,
zachowując jeszcze wspomnienia (z pamięci długotrwałej) swej młodości... dzieciństwa ("początek" filmu jest jego końcówką - to alegoria życia osoby chorej, które przestaje rozumieć istnienie śmierci (jak noworodek). KONIEC FILMU OKREŚLA POCZĄTEK FILMU, NIE MA TRZECH OSÓB - SĄ TRZY FAZY KOŃCZĄCEGO SIĘ ŻYCIA JEDNEJ

ocenił(a) film na 7
Martyna972

Czemu one z taką czułością leżały z tym pradziadkiem w stroju babci?
Odpowiadam: to nie osoby a fazy choroby (chorzy ukrywają braki pamięci nawet przed sobą)
60 latka - 40 latka - 20 latka - dziecko (pozycja prenatalna) - zwłoki
Jako chora na Alzheimera matka 10 letniej córki i np 5 letniego syna:
- zaczynasz myśleć: że urodziłaś tylko córkę, później
- wyszłaś za mąż, ale jeszcze nie masz żadnych jeszcze dzieci
- chodzisz do szkoły i mieszkasz z rodzicami (dawne wspomnienia tracisz jako ostatnie)
- jesteś dzieckiem A W LUSTRZE WIDZISZ... OBCĄ STARUCHĘ
- umierasz nie wiedząc nawet czym jest śmierć, zapominasz zdolności mowy, BEZ ŚWIADOMOŚCI SIEBIE JAKO OSOBY

waldek_filmaniak

Dlaczego w każdym wątku musisz zmuszać do swojej interpretacji, czując, że jest jedyna i właściwa. Daj już spokój.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones