PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=446075}

Renifer Niko ratuje Święta

Niko - Lentäjän poika
6,2 7 204
oceny
6,2 10 1 7204
Renifer Niko ratuje Święta
powrót do forum filmu Renifer Niko ratuje Święta

Jak dla mnie najważniejszy jest "życiowy" przekaz bajki. Nie było tak jak zawsze: renifer ratuje święta, odnajduje ojca, ojciec rozumie swoje błędy/żałuje, renifer sprowadza go do domu i ma szczęśliwą rodzinę, wszyscy są szczęśliwi. Nie tym razem.
Jasne, jak to w bajkach - Niko ratuje wszystkich, zyskuje szacunek w stadzie etc., to można zaliczyć do tego nurtu kina familijnego, do bajkowego "był dobry więc mu się udało". Ale istotniejsze jest coś innego: ojciec jest lekkoduchem, dziecko pochodzi z one-night-standu, nie będzie pełnej, szczęśliwej rodziny, ludzie (renifery :) ) nie zmieniają się od tak. Czasy się zmieniły, jest całkiem inaczej niż te kilkanaście lat temu, prawda? Może właśnie czas pokazywać bajki, gdzie dzieje się "jak w życiu", gdzie są niepełne rodziny, gdzie rodziców brak albo nie spełniają swoich zadań... Może warto pokazać, że nawet mimo tego można być szczęśliwym. Nie ma sensu oszukiwać dzieciaków czy pokazywać im, że zawsze wszystko kończy się najszczęśliwszym ze scenariuszy.

ocenił(a) film na 5
Zly_Plantator

Pewno masz w tym co piszesz dużo racji, jednak medal ma dwie strony. Czy jeżeli zasypią nas tak bardzo "życiowymi" bajkami, to dzieci nie zaczną podobne sytuacje odbierać jako naturalne, czy np. niepełne rodziny spowszechnieją i staną się całkowicie normalne? Myślę że wszystko zależy od wieku dziecka, jednak ja uważam trochę inaczej niż Ty, i nie pokazywał bym już od najmłodszych lat moim dzieciom całego tego brudu jaki jest na świecie.
A co do samej bajki, to rozbawiło mnie parę tekstów, no i całkiem ładna animacja. Reszta jednak słabiutko.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones