PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=501455}
7,0 81 051
ocen
7,0 10 1 81051
7,4 31
ocen krytyków
Rewers
powrót do forum filmu Rewers

Witam,
przygotowując prezentację maturalną z języka polskiego na temat okresu PRL-u w tragikomicznym ujęciu literackim i filmowym, pierwszym obrazem jaki przyszedł mi do głowy jest właśnie "Rewers". Wydaje mi się, że reżyser doskonale przedstawia absurd wczesnego PRL-u zarówno poprzez epizody (pochód pierwszomajowy) jak i główny wątek : miłość naiwnej bohaterki do czarującego agenta Bronka, choć w mojej prezentacji chciałabym się skupić raczej na tym pierwszym.

Zastanawia mnie jednak co innego. Czy "Rewers" na pewno można uznać za tragikomedię, ponieważ jak mówi wikipedia : "Charakterystyczną cechą komediodramatu jest ton serio." Oglądając "Rewers" można dostrzec, że pewne sytuacje są komiczne, przerysowane i wręcz niewyobrażalne, czy wpływa to jednak na odbiór całego filmu ? Jestem w kropce .

ocenił(a) film na 8
allein_s

Biorąc pod uwagę, że tolerancja na egzaminach ustnych jest bardzo duża, że są to egzaminy obligatoryjne, lecz takie, których trudno nie zdać, nie mówiąc o tym, że potem nie odgrywają żadnej roli w procesie rekrutacji na żadne studia, śmiało możesz wziąć "Rewers" (ja drzewiej robiłem prezentację o kiczu we współczesnej kulturze i wziąłem dewocjonalia, filmy Zatorskiego i kartonową butelkę "Lech").

Pytanie jednak, czym jest "Rewers" w istocie, i jak się ma do tytułu Twojej pracy. Dla mnie to jest na pewno dramat, jednak bardziej tragiczny niż komiczny. Nie znajduję przerysowanych scen, zdaje mi się, jest momentami ten film wręcz realistyczny, owszem - oddaje schizoidalność czasu początkowego PRL-u, gdy kontrastują ze sobą oficjalne, wesołe tony pochodów i agencka rzeczywistość, ale nie umiem dopatrzyć się w tym choćby groteski. Myślę, że "Rewers" jest podobny nawet do "Bękartów Wojny", ale w tym sensie, że jest możliwością rewanżu na esbeckim everymanie, jednak protagonistka z pewnością nie czerpie z tego satysfakcji, ani zabawy. Jeszcze widzę w "Rewersie" kobiece relacje rodem z Almodovara.

Dobrze się zastanów. Swoją drogą - dlaczego nie pójdziesz w sztampę i nie przygotujesz po prostu "Misia" i "Rejsu"? To oczywiście komedie, ale z jakiej kultury czerpiące inspiracje! Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
laciak899

jest cos lepszego - Obywatel Piszczyk ze Stuhrem badz pierwowzor Munka, Zezowate szczescie z Kobiela. To sa prawdziwe dziela pokazujace groteske tamtych lat. No i aktorstwo...ehhh....miodzio

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones