PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=117132}
6,9 2 382
oceny
6,9 10 1 2382
7,5 8
ocen krytyków
Rosetta
powrót do forum filmu Rosetta

Styl "Dziecka" tych samych reżyserów. Prawdziwy, kręcony w stylu dokumentalnym. Ale czy na Złotą Palmę? Zwłaszcza, że przeciwnikiem "Rosetty" było arcydzieło Almodovara ("Wszystko o mojej matce"). Nie wiem. Ale obejrzeć warto.

ocenił(a) film na 9
Davus

Tych filmów nie da się porównać, są zupełnie odmienne i zupełnie do siebie nie przystają, choć oba nadają się do pokazywania na festiwalach i do zbierania nagród. Tyle że za co innego. Lubię zresztą i jeden, i drugi. Dlatego Złota Palma dla braci Dardenne mnie nie dziwi – „Rosetta” jest nakręcona w paradokumentalnym, mocno psychologizującym stylu, który jury festiwalu w Cannes zdaje się lubić i doceniać. Nie mam nic przeciw temu. Film mocno mnie poruszył, a Émilie Dequenne, obsadzona w roli tytuowej, stworzyła kreację najwyższej próby. Bardzo dobry, choć surowy film, pozbawiony ornamentów, tak lubianych przez Almodovara.

ocenił(a) film na 8
J__van_den_V_

Owszem, "Rosetta" to dobry film, ale na pewno nie na miarę Złotej Palmy. W 1999 powinien dostac ją obraz Almodovara. O "Rosetcie" pamięta sie dzisiaj chyba tylko jako o filmie, który sprzątnął hiszpańskiemu reżyserowi sprzed nosa główną nagrodę festiwalu w Cannes. Również rola Emilie Dequenne nie poruszyła mnie. Za to jestem całym sercem za "Dzieckiem".

użytkownik usunięty
Bodil

Widziałem "dziecko", widziałem też "rosette". i o ile nagroda dla pierwszego z filmow nie dziwi mnie wcale, dla drugiego - a i owszem. pamietam gdy skonczylem oglądac "dziecko" bylem wstrząśniety i poruszony, zas po skonczeniu "rosetty" w sumie zastanawialem sie o czym był ten film. sposob realizacji ten sam., jednak w "dziecku" była jakaś anegdota, historia i to w dodatku uniwersalna i piękna. natomiast tu oglądamy zmagania tytułowj rosetty z codziennoscia i jest to nieco nużące i dla mnie troche ... bez sensu. Rosetta szuka pracy, znajduje ją,traci,kłóci się z matką,zmienia buty,łowi ryby i tak w kółko. rozumiem ze bracia chcieli wywolac u widza poczucie wspolczucia, jednak troche to zbyt monotonne ... nie ten film zdecydowanie mnie nie zachwycił, a po cudownym filmie jakim było "Dziecko" spodziewalem sie najlepszego

Zgadzam się, że "Dziecko" jest wyśmienite - i w wypadku tego filmu Złota Palma nie dziwi mnie ani trochę.

Davus

"Wszystko o mojej matce" może sobie być arcydziełem, ale ani przez moment nie osiąga takiej emocjonalnej głębi, nie angażuje do tego stopnia i nie jest zarazem tak proste, jak "Rosetta". Dla nawet lepszy to film od "Dziecka".

ocenił(a) film na 8
Albertino

bardziej wole "Dziecko" niż "Rosette", a na równi chyba "Syna" z filmów braci Dardenne. Milczenie Lorny trochę zepsute przez końcówkę, ale też dobre. Co do "Wszystko o mojej matce" to Almodovar przeszarżował ten film. Jak dla mnie za dużo absurdu, ale to tylko moja opinia.

ocenił(a) film na 8
HallamFoe

A tak w ogóle to polecam film "Syn" o którym wspominałem. Naprawdę warto.

ocenił(a) film na 8
Albertino

dla mnie "Rosetta" zdecydowanie lepsza od "Dziecka".
Davusie, przyznaj, ze to przez slabosc do Reniera :P

druid_3

Może i coś w tym jest. :P Chociaż z drugiej strony - w "Milczeniu Lorny" Renier też jest, a film mi się nie podobał. :P

druid_3

Odświeżyłem sobie po kilku latach - i tak, to całkiem niezły film, ale i tak uważam, że na 6,5-7/10. :P Przyznaję, że jest w tym filmie MOCNA scena, w której Rosetta donosi na tego uroczego chłopaka, który handluje swoimi goframi (mocna w tym sensie, że miałem przez chwilę ochotę pobić tą niegodziwą i nieszczęśliwą dziewuszkę), ale całość jednak rozczarowująca.

Davus

po tej akcji przez resztę filmu myślałem że ten kolo ją zaciuka, szczególnie pod koniec filmu jak znowusz w lesie przebierała buty xD ogólnie dobry film, praca kamery niezwykle mnie irytowała i brak ścieżki dźwiękowej ale reszta bardzo dobra, ostatnia scena fajna taka melodramatyczna heheh szczególnie to spojrzenie dziewuszki w ostatnim kadrze dobrze zagrane...

ocenił(a) film na 10
Albertino

Mam takie same oczucia, aczkolwiek muszę sobie "Wszystko..." odświeżyć. No i Almodovar za reżyserię chyba jednak słusznie nagrodzony.

ocenił(a) film na 9
Davus

Ciężka sprawa. Dokumentalizm braci vs nadekspresja Pedro. Tego się nie da porównać. Kwestia gustu.

W 2006 powinno wygrać 'Sin City' :)

ocenił(a) film na 10

O czym jest ten film? Jego sens najpełniej chyba wyraża scena, w której bohaterka szepcze do siebie przed zaśnięciem.

ocenił(a) film na 9
Sqrchybyk

O tak. Świetny motyw.

ocenił(a) film na 7
Davus

"Ghost Dog" powinien wygrać Palmę!

GhostFace

No, co to to nie, "Rosetta" jednak tysiąc razy lepsza. :)

ocenił(a) film na 7
Davus

jesteś w mniejszości, ciesz się z tego;)

ocenił(a) film na 4
GhostFace

Rosetta to wg mnie najsłabszy zdobywca złotej palmy spośród wszystkich laureatów jakich widziałem (ponad 20). A w 1999 dałbym Prostej historii ;)

ocenił(a) film na 10
Davus

Jednak raczej "Rosetta" ;P No ale pewność będę miał jak se "Wszystko..." jeszcze raz obejrzę.

Sqrchybyk

Kwestia raczej bezdyskusyjna, że Almodóvar, ale oczywiście każdy ma prawo mieć inne - choć błędne - zdanie. :P

ocenił(a) film na 10
Davus

Dardenne'owie, oj Dardenne'owie raczej...

Sqrchybyk

Nie bluźnij. :P

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones