PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35592}

Rytuał

Riten
7,2 799
ocen
7,2 10 1 799
7,0 4
oceny krytyków
Rytuał
powrót do forum filmu Rytuał

Nie jest to film dla osób rozpoczynających przygodę ze szwedzkim reżyserem. Dla pełniejszego zrozumienia potrzebna jest dość dobra znajomość wcześniejszych dzieł Bergmana. Dość wąska i stała tematyka jego filmów wprowadza bardzo często wariantywność raz pokazanego tematu, który często wraca w kolejnych dziełach w postaci cytatów, aluzji - swoistej gry z widzem, dodam, wiernym widzem. Przygodne spotkanie z Bergmanem może być niekiedy kłopotliwe...
"Rytuał" to kolejne dzieło, w którym zdecydowanie na pierwszy plan wysuwa się autotematyzm, zresztą bezpośrednio nawiązuje do "Twarzy", "Wieczoru kuglarzy", "Persony"... Wracają schematy fabularne, miejsca, nazwy... Artyści "Les Riens" mieszkają w szwajcarskiej miejscowości Ascona - tej samej , w której Vogler z "Twarzy" uzdrawiał... itd.

ocenił(a) film na 3
alkinoos

Nie nazwałbym tego dziełem, chociaż to Bergman. Bardzo lubię role Bjoernstranda, ale za to nawet 4 nie potrafię dać. Mnie ten film wymęczył i myślę, że przeciętny widz powinien po obejrzeniu dostać ataku serca jak sędzia (być może na to liczył reżyser).

qqryqu

I co w związku z tym? Spodziewałeś się "Mr. Brooks 2"?

ocenił(a) film na 3
alkinoos

Ja lubię wszystkie filmy, nawet gdy oceniam na 3.
Bardzo cenię twórczość Bergmana , bo to dobre filmy psychologiczne, ale niestety tylko te początkowe. Indywidualnie Bjernstrandowi dałem 9, ale filmy w których gra niestety oceniam dużo słabiej.

qqryqu

Ok. Luzik.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones