PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=796602}

Rytuał

The Ritual
5,7 45 508
ocen
5,7 10 1 45508
6,0 6
ocen krytyków
Rytuał
powrót do forum filmu Rytuał

Perła

ocenił(a) film na 9

Niech kinomanów nie zawiedzie niska ocena. Wybitny film z wyraźnym drugim dnem. Może nie do końca dla fanów horrorów, bo to raczej film psychologiczny. Trafił nie do tej publiki, dla której był przeznaczony.

ocenił(a) film na 6
vonMistont

Dobry ale tylko z początku maksymalnie do większego środka bo ostatnie kilkanaście min. z mojej oceny mocnej 7 daje 6 a nawet 5,5

ocenił(a) film na 7
nea_filmweb

Ja podobnie. Dla mnie 6,5, bo końcówka trochę odstaje, ale daję 7, bo przez większość filmu klimat i napięcie jednak bardzo dobre, a coraz rzadziej fajne horrory wychodzą.
Zresztą widać tu na forum, że to właśnie finał wielu widzów zawiódł, chociaż nie jest aż tak źle.
Jak na dzisiejsze czasy to film ok.

ocenił(a) film na 6
vonMistont

o jakim drugim dnie mówisz?? bo obejrzałam i obawiam się, że nie przemówił do mnie. jestem ciekawa co masz na myśli mówiąc o drugim dnie

ocenił(a) film na 6
Idril211

Nie wiem oczywiście, czy OP miał na myśli to samo, ale według mnie drugie dno to droga bohatera ku wyjściu z traumy. Ciężka wędrówka przez mroczny las, trudności po drodze, próby odpokutowania, potwór, walka z nim i - ostatecznie - wygrana. Myślę, że to dość proste do dopasowania symbole. Warto przypomnieć tutaj scenę ostatniej "wizji", kiedy zabity w sklepie przyjaciel bohatera leży niby martwy na ziemi, ale nagle odwraca głowę i patrzy na niego jakby pożegnalnie. I wtedy nasz bohater opuszcza las...

ocenił(a) film na 6
FruitPunchSamurai

Odniosłam takie samo wrażenie aczkolwiek po wygranej czeka go to samo co dotychczas - ocena społeczeństwa. Ponownie tylko jemu udało się przeżyć.

ocenił(a) film na 4
FruitPunchSamurai

dno głębokie jak brodzik w prysznicu xD

ocenił(a) film na 7
whybegood

śmieszne aczkolwiek nie na miejscu

ocenił(a) film na 7
FruitPunchSamurai

Dla mnie drugim dnem jest walka bohatera z traumatycznymi wspomnieniami związanymi z wypadkiem i utrata przyjaciela. Walka ze stworem to walka z własnym poczuyciem winy. Można to trakować w przenośni, ale też i dosłownie. Czy aby na pewno miał główny bohater zostać w wiosce i wyznawać bóstwo tak jak pozostali wieśniacy? Tego nie wiemy na pewno. Ta jedna dzieczyna, która mówi po angielsku (prawdopodobnie też wybrana przed laty, córeczka rodziny z namiotu z '84 roku), ona wypowiada taka kwestie to głównego bohatera: "Nie przejmuj się. Twoje cierpienie wkrótce się skończy.", choć czujemy, że jest wybrany i raczej go nie poświęcą. Cierpienie kończy się w momencie jak stawia czoła demonowi, wbija mu nawet topór tak samo jak został zraniony jego przyjaciel. Nawet ten topór wskazuje mu sam przyjaciel w wizji.

Iguana_

W książce rozjechał tę kozę autem. I nie walczył z żadnym poczuciem winy- poprostu był nieudacznikiem.

ocenił(a) film na 7
PaniCiemnosci

PaniCiemnosci - to film jest ekranizacja powiesci? Ciekawe :) Mozesz podac tytul i autora?

Iguana_

Rytuał" Adam Nevill ale niestety nie ma tłumaczenia na język polski z tego co mi wiadomo. Ekranizacja to za wielkie stwierdzenie. Nio i w filmie na początku padło imię i nazwisko pisarza

ocenił(a) film na 7
PaniCiemnosci

Dzieki!

ocenił(a) film na 6
vonMistont

Ogólnie to drugie dno - Przekaz filmu, jest tak wyraźne, że nie sposób go nie dojrzeć. Moim zdaniem nie jest to nic wybitnego, nie ma tu nad czym dumać czy czego interpretować bo wszystko mamy podane na talerzu. Niemniej, film ciekawy, zasłużył na mocne 6, można obejrzeć, raczej się nie wynudzicie. Szkoda mi tylko tego miłego przyjaciela który zginął w lesie pierwszy, naprawdę przykro mi było.

Nanna_Natushi

mi też go było bardzo szkoda, fajny facet był

ocenił(a) film na 7
Nanna_Natushi

Mnie też go było szkoda. Najfajniejsza postać w całej paczce.

ocenił(a) film na 8
Nanna_Natushi

Może tych jego kumpli w ogóle tam nie było xD a wszystko działo się tylko w jego głowie, sam wyruszył w podróż :)

ocenił(a) film na 7
Alicja_kosmitka

Kto wie:)

ocenił(a) film na 8
vonMistont

Dałem o jedną gwiazdkę mniej i zgadzam się, że w film ma coś w sobie. Zaskakuje świetny scenariusz, w którym nie brakuje odwołań do traumatycznych przeżyć i wspomnień jednego z głównych bohaterów, który doznał stresu pourazowego podczas napadu na sklep. Ciekawy jest też wątek mitologiczny nawiązujący do jednego z bożków nordyckich oraz ludyczny (osobliwa społeczność tubylców mieszkających w lesie, oddająca jemu cześć).

ocenił(a) film na 4
Peter2013

Co jest takiego świetnego w tym scenariuszu ? Jest nielogiczny jak zachowanie tych czterech cymbałów. Opuszczanie wyznaczonego szlaku a potem szukanie porwanego przyjaciela w nocy w gęstym lesie co skutkuje brakiem ekwipunku. Trzy czy cztery sceny na krzyż pokazujące 'traumatyczne' przeżycia idioty patrzącego jak koleś zabija jego kumpla a on siedzi jak ciota schowany. Do tego przez cały czas stojąc i rozmawiając z rabusiami zerka w stronę kumpla a oni tego nie widzą.

Horror ? To jest kiepska komedia. Film psychologiczny jak co niektórzy piszą ? To jest jeszcze śmieszniejsze.

vonMistont

ale co tam było psychologicznego? ten potwór na końcu? czy, ze ten co był najslnijszy w lesie okazał się najsłabszym, bo nie uratował kolegi i ma zwykłe wyzuty sumienia.. szkoda casu na ten film..

ocenił(a) film na 7
vonMistont

Jeden z najlepszych horrorów jakie widziałem w ostatnich latach. Naprawdę miłe zaskoczenie, film mnie zaangażował.

ocenił(a) film na 5
vonMistont

"Niech kinomanów nie zawiedzie niska ocena"

ekhm

"Niech kinomanów nie zwiedzie moja wysoka, bezpodstawna ocena". O teraz dużo lepiej :)

ocenił(a) film na 6
vonMistont

Psychologiczny?

Może i tak, ale na bardzo płytkim gruncie (rozterki i słabość głównego bohatera, jego przeżycia związane z kolegą zabitym w sklepie).

Bo jeśli to nazywasz "wybitnym filmem o drugim dnie, psychologicznym", to co powiesz o Zwierciadle Tarkowskiego, Sanatoriu pod klepsydrą Wojciecha Hasa czy chociażby często przywoływanym w dyskusjach Bergmanie?

Rytuał, to po prostu dobrze zrealizowany horror dla fanów Blair Witch Project etc etc.

Kuba1982

Hehe... ja tu też żadnej wielkiej psychologii nie dostrzegam ;-)
Drugie dno jest tak płytkie jak w Rambo ;-)

użytkownik usunięty
aa2xa

Pozwolę sobie się nie zgodzić, ponieważ Rambo jest filmem zaskakująco złożonym psychologicznie, w mojej ocenie szczególnie część IV, która stanowi kompletny wykład na temat zasad rządzących światem i pozycji, jaką wobec nich próbuje zająć człowiek.

ocenił(a) film na 1
użytkownik usunięty
vonMistont

Z tą "wybitnością" to bym nie przesadzał ;-) ale co do reszty całkowita zgoda. Daję 7 i to mocne, bo film pozostawia znaczną możliwość interpretacji.

ocenił(a) film na 3
vonMistont

ja tu widzę tylko pierwsze dno

ocenił(a) film na 5
vonMistont

film jest dobry ale jak pisza przedmowcy druga polowka go kladzie. jak sie stoi w nocy w lesie z latarka w reku to jest sie mega widocznym wiec kretynizm po calosci. nie do konca tez rozumiem motyw z pierwszym pietrem pod koniec, co to niby bylo ludzie ? bozki ze slomy ? o co chodzilo bozkowi - zachowywal sie irracjonalnie. Gdyby dali jakies kryptydy w zamian byloby duzo lepiej a tak z filmu zrobila sie kreskowka.

ocenił(a) film na 8
vonMistont

Przekonałam sie, ze nie moge sie sugerowac ocenami Filmwebu, a takze wskaznikiem (ten film był w 43% w moim guscie), a okazlo sie, ze ten film jest w 100% w moim guscie. A już mysłałam czasy dobrych filmów juz dawno za mną.

Basia_101

Ja 3 lata zbierałem się do tego filmu i w końcu obejrzałem. Dobry film, ale sam finał jak dla zaniżył ocenę.

vonMistont

Bez przesady z tym arcydziełem.

vonMistont

Nie wiem dla jakiej publiki był przeznaczony, ale do mnie trafił ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones