PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=771665}
4,9 803
oceny
4,9 10 1 803
5,9 7
ocen krytyków
Słońce, to słońce mnie oślepiło
powrót do forum filmu Słońce, to słońce mnie oślepiło

"...w czasach narastającego nacjonalizmu i ksenofobii w krajach takich jak Polska." Co to za anty-polska propaganda? Czy Polska jest mniej tolerancyjnym krajem niż na przykład 20 lat temu? Bo według sondaży np. niechęć do narodu żydowskiego spadła kilkukrotnie w stosunku do lat 90-tych. Poza tym państwami w których obecnie narasta nacjonalizm są Wielka Brytania, USA, Chiny lub Francja gdzie trwają przecież wojny rasowe. Nie chcę się czepiać ale nie lubię jako ktoś szkaluje mój kraj.

Mysiator

Twój kraj sam się szkaluje.

Oficjalny, państwowy kult "bandytów przeklętych" - promocja nacjonalizmu.
Masowa produkcja odzieży "patriotycznej" de facto ksenofobicznej, prawicowej, nacjonalistycznej, będącej symbolem i wyrazem tych postaw.
Edukacja młodzieży na rzecz nacjonalizmu, tworzenie klas narodowo-matematycznych.
Opiekuńcza, życzliwa postawa władzy wobec organizacji skrajnej prawicy - ONR.
Umacnianie połączenia polskości z katolicyzmem przejawiające się w dalszym faworyzowaniu kleru katolickiego oraz wyznania rzymsko-katolickiego.
Ruchy MON mające na celu tworzenie bojówek paramilitarnych.
Niekończące się gesty wiernopoddańcze wobec UPAdliny połączone z gotowością wybaczenia ludobójstwa wołyńskiego.

Wymieniać dalej?




Redaktorka

Chyba mamy trochę inny próg i definicję tego co nazywamy nacjonalizmem. Co jest na przykład złego w noszeniu białego orła i identyfikowaniu się ze swoim krajem? To że rząd nie delegalizuje ONR, nie znaczy że ich popiera, jeśli nie łamią prawa to nie ma powodu ich ściagać. Nie wiem też w czym kult żołnierzy wyklętych jest gorszy od kultu powstańców warszawskich czy żołnierzy AK. Nie wiem też jak to łączy się z rasizmem, bo nie widzę problemu z np. czarnoskórym polakiem , który nosi sobie koszulkę z polską flagą. To jest Ok

Mysiator

Bardzo możliwe, że mamy inny próg zarówno definicji nacjonalizmu, jak też definicji szkalowania.
To znaczy ja mam rzeczywiście b. niski próg dla nacjonalizmu, ale ty masz jeszcze niższy dla poczucia szkalowania Polski i antypolskości.
Niemniej dziękuję za odpowiedź pozbawioną wyzwisk typu "ubecki pomiocie". Miła odmiana.

Redaktorka

Rzucasz tutaj ogólnikami, bez jakiejkolwiek analizy i merytorycznych argumentów i dziwisz się że ktoś Cię później obrzuca obelgami? :P

MateuszMaKota

Konto utworzone dzisiaj w związku z moją aktywnością na f. Inne. Uważaj, bo dam się sprowokować.

Redaktorka

Konto na filmwebie utworzyłem rano, później natrafiłem na ten komentarz. W czym problem?

MateuszMaKota

Może w tym, że nieudolnie wcinasz się w wymianę zdań, która została zakończona.

Redaktorka

Jeżeli ktoś pisze "...w czasach narastającego nacjonalizmu i ksenofobii w krajach takich jak Polska." I potem argumentuje to powstaniem Obrony Terytorialnej, kultem "żołnierzy przeklętych" (serio?) lub jakąś ksenofobiczną odzieżą to gołym okiem widać że dla Ciebie świat jest czarno biały a wiedzę na temat tego co się dzieje do o koła Ciebie bierzesz z bardzo stronniczych źródeł którym celem nadrzędnym jest ciskanie po przeciwnikach politycznych.

MateuszMaKota

Załóż okulary.

Redaktorka

Noszę, mam astygmatyzm. A Tobie bym polecił trochę poczytać, na początek może list szeregowców o papierowym wojsku z 2014 a także kto powołał do życia OT i skąd się wziął ten pomysł. Może byś się zastanowiła dwa razy przed wysmażeniem kolejengo paszkwila o paramilitarnych bojówkach.
I książkę o powojennym ruchu antykomunistycznym. Chłodna analiza jasnych i czarnych kart historii z tego okresu z omówieniem kilkudziesięciu dowódców "Żołnierze Niezłomni" Joanny Wieliczki-Szarakowej.
Wiedza nie boli, a Tobie by się przydała.

Redaktorka

Jest takie powiedzenie "Z głupim lepiej nie wdawać się w dyskusję, bo ktoś postronny może was nie rozróżnić". W sumie tak jest.. , bo po co tlumaczyć głupiemu "bądź mądry"? Beton zostanie betonem. Antyklerykał antyklerykałem.. po prostu nienawistnik nienawistnikiem. Ja osobiście nie jestem fanem Kościoła Katolickiego. Jednak nikt nie zaprzeczy, że gdyby nie on dziś nie było by Polski. Musimy to uszanować bez względu na sympatie. Redaktorko! Błądzisz! Nie masz prawa obrażać ludzi, którym zawdzięczasz więcej niż jesteś sobie w stanie wyobrazić. Żołnierze wyklęci są bohaterami, którzy poświęcili swoje życie dla Polski - dla Ciebie też. Tam gdzie powinny sięgać granice naszego kraju, a obecnie znajduje się Litwa, Ukraina czy Rosja (Królewiec) - toretycznie nie ma już Polski m.in. przez to, że zabrakło Tych ludzi - nieludzko pomordowanych - a przez Ciebie obelżywie nazywanych "bandytami"! Jak śmiesz?? Ucz się historii dziewczynko. Pamięć i tożsamość narodowa nie oznacza nacjonalizmu, jakichś złych postaw wręcz przeciwnie: buduje pozytywne wartości jak poświęcenie, oddanie, duma z Polski i jej długiej historii. Co w tym złego, w coś wierzyć??? Lepiej tkwić w swoich kompleksach? Opluwać wszystko i wszystkich swoim jadem? Krytykować, marudzić, obrażać przeinaczając coś pięknego na swój wypaczony malkontencki światopogląd? Ech! Szkoda słów. Nie da się wszystkim marudom zaślepionym nidnawiścią trawionych wewnętrzną żółcią poukładać w głowie...

Mysiator

Kult tzw. żołnierzy wyklętych w niczym nie jest gorszy - pod warunkiem, że się na tej półce nie ustawia wszystkich jak leci, włącznie z pospolitymi bandziorami i mordercami - tylko dlatego, że mieli na pieńku z komuną.
A tak się niestety dzieje i to przy udziale niedouczonych władz państwa.
Nie ma sensu się oszukiwać, bo to dziecinada, przecież to żadne wielkie odkrycie i sensacja, że w lasach byli nie tylko autentyczni patrioci, tak samo jak nie jest odkryciem, że taki tryb życia może spaczyć charakter człowieka. Także takiego, który idzie do konspiracji z dobrymi intencjami.

Redaktorka

Sama zachęta do filmu i rzekomy kontekst - dno. Natomiast jeszcze czymś innym są rzygi takie jak powyżej usera "Redaktorka" . Każdy szanujący się Polak, nawet mocno lewicujący, powinien traktować tak jak na to zasługują- omijac z daleka, lub deptać jak peta. Ten bełkot brzmi identycznie jak propaganda zdrajców KPP, w czasie wojny Polsko-Bolszewickiej. Jawnie antypolska pogarda dla symboli, bohaterów i barw narodowych, pojmowanie polskiego patriotyzmu jako coś złego, nieomal nazistowskiego może wytworzyć się tylko w umyśle bolszewika, który nie rozumie i nie szanuje Polskości, z jej tradycją i wartościami.

Redaktorka

tak wymieniaj dalej.....to co wymieniłaś mnie nie przekonało....to takie dane z d....y. W Polsce żyje się cudownie. Polska jest bardzo tolerancyjna w przeciwieństwie do innych narodów. Radzę ci interesuj się historią Polski - tą dalszą i bliższą - poszerzaj swoje horyzonty myślowe ale nie idąc w jednym kierunku. I może otwórz się na drugiego człowieka bo przez taką postawę jak twoja zostaje niszczony mój kraj który kocham i szanuję. Polska dała mi bardzo wiele i daje. Głównie to że czuję się bezpieczna i mogę być wolnym człowiekiem. Mogę robić co chcę i mówić co chcę. Polska nauczyła mnie również tolerancji. Mądrej tolerancji.

satja

"Polska jest bardzo tolerancyjna, "mogę być wolnym człowiekiem", "Mogę robić co chcę i mówić co chcę."
Chyba zyjesz w innym kraju...

ocenił(a) film na 5
stefcio33

Wlasnie...chyba w naszych snach i marzeniach:-(

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones