PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=480168}

Safona

Sappho
4,6 342
oceny
4,6 10 1 342
Safona
powrót do forum filmu Safona

Pozornie zwykły film, z warstwą czysto rozrywkową (erotyczną) atrakcyjną dla przeciętnego widza zasilającego budżety kin.

zauważ, że zawiera jednak odniesienia od:
- historii świata
- antycznej kultury
- duchowej wiedzy
- społecznych kodów


Fabuła w tragiczny sposób zderza osobę wyzwoloną ze społecznymi programami ograniczającymi jej romantyczną miłość..

Czyli z przywiązaniem do modelu jedynego słusznego modelu: (kobieta+mężczyzna w domu z dziećmi) O to ostatecznie im poszło..

Wg. mnie ów osoby szczerze kochające się mogłyby funkcjonować w trójkącie, (ubogacając swoje życiowe doświadczenie o taką większą rodzinę:)
zamiast wpisywać się w oczekiwania społeczne robiąc coś wbrew sobie!
______________________________________________________________________________

Poza tym co mi się podoba.. to ta niesamowita postać, która łączy dwa światy, przeszłość z teraźniejszością (i dalej z przyszłością... bo można domyślać się, że ostatecznie spełniło się największe marzenie Safory.. będącej przykładem reinkarnacji, dawnej poetki..)

To trochę jak w obrazie "ORLANDO" (gdzie oba życia połączono w jedno).
poza tym wątek zazdrości, oczekiwania monopolu przypomina film "ONA" (gdzie AI kocha się na raz w wielu osobach)

Zazdrość i oczekiwanie monopolu wydaje się być uwarunkowaniem wynikającym z współczesnej kultury (która przemija..
o czym też wspomniano.. że historia kołem się toczy... i w przyszłości.. centralne ośrodki tej kultury też mogą być wykopaliskami).


Postać głównej bohaterki jest znakomicie zagrana, jako osoby o nie skażonej schematami naturze dziecka.. która mówi min (na 24 minucie)



"Dlaczego musimy przestrzegać jakichkolwiek zasad?
Przyjemność jest dobra, a ból jest zły
to moja nowa filozofia"

To przykład wyzwolenia, przekraczającego uwarunkowania barbarzyńskiej nowej kultury, która zniszczyła starą..
a teraz następuje zwrot, w historii świata i powrót do dawno zapomnianej idei wolności (czyli kierowania się uczuciami, a nie podporządkowania narzucanym z góry kodom ).
____________________________________________________________________________
Podsumowując

Jak to wysoka sztuka, ów POZORNIE płytki film porusza ważne kwestie, weryfikacji wzorców masowej kultury..

Na początku jest też motyw równouprawniania..
(mowa że kobiecie nie wypada prowadzić auta)

_____________________________________________________________________________

Jeśli ktoś nie zwraca uwagi na te kwestie może ich zwyczajnie NIE zauważyć..
i skupiając się tylko na obrazkach będzie miał wrażenie że to film o niczym..

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones