PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9352}
7,9 18 489
ocen
7,9 10 1 18489
8,1 22
oceny krytyków
Sanatorium pod klepsydrą
powrót do forum filmu Sanatorium pod klepsydrą

Prozy Schulza nie da się przełożyć na język filmu - koniec i kropka. Cóż więc robi Has, reżyser kulturalny i wrażliwy? Nie adaptuje konkretnego dzieła, tylko rzuca/narzuca nam swoją wizję klimatów tworzonych przez genialnego pisarza i niezłego plastyka.
To jeden z najbardziej "barokowych" polskich filmów. Jego największą wartość widzę w ciekawym melanżu surrealistycznej, starannie i z wyrafinowaniem dobranej scenografii oraz bajkowej narracji - z niemal etnograficznie rzetelnymi detalami życia Żydów polskich na prowincji oraz przekonującym obrazem dziecięcego świata wyobraźni, zamieszkałych w nim bohaterów, mitów, odniesień geograficznych i historycznych oraz typowych dla tamtych czasów zainteresowań i marzeń.
Ileż się z tego filmu dowiedziałem, jak i czym żył przeciętny polski chłopak z przeciętnej inteligenckiej lub kupieckiej (wtedy nie było określenia "warstwa średnia") rodziny!
Nie jest to może wybitny film, ale mnie, który oglądałem go ze trzy razy jeszcze w latach 70. (potem już nie), na zawsze zapadł w pamięć.
I jeszcze: jakie szczęście, że za Schulza wziął się Has, a nie Żuławski!; oj, wtedy byśmy mieli...

ocenił(a) film na 10
jak45

To co Żuławskiemu nigdy się nie udało, mianowicie nigdy nie zawładnął moimi emocjami, Hasowi przychodzi bez trudu przy każdym spotkaniu z jego dorobkiem. Tak jest i w przypadku ,,Sanatorium pod klepsydrą". Zachwyt tym intensywniejszy, iż będąc admiratorem malarstwa Chagalla odnajduję tu wiele wspólnych ingrediencji. Oto intelekt podporządkowany inspiracji przynosi rezultat o włos od arcydzieła! Good nght,and good luck,esforty.
9/10

ocenił(a) film na 9
esforty

Z tym Chagallem trafiłeś celnie - wcześniej o tym nie pomyślałem, a to takie oczywiste!
Żuławski raz zawładnął moją "cielesnością": na "Drugiej części nocy" brało mnie na wymioty i na śmiech jednocześnie...

ocenił(a) film na 10
jak45

Zapewne myślisz o ,,Trzeciej części nocy". Tak, p. Żuławski to niewątpliwie ,,elitarny" twórca. Odnoszę wrażenie Jego nieustannego eksperymentowania. Eksperyment eksperymentem ale to musi mieć jeszcze jakieś sankcje medium, w którym tenże twórca się wypowiada. Na swój własny użytek, ukłułem stwierdzenie, o p. Żuławskim:opętany namiętnością do ekscesu, każdego.
Bodaj raz, przyniosło to intrygujący efekt, myślę o ,,Opętaniu" z 1981. Wypadałoby jeszcze przypomnieć sobie ,,Diabła" kiedyś tam obejrzanego w czasach ,,środkowego Gierka" aczkolwiek ta deklaracja snu z powiek nie spędza.
Tak oto p. Żuławski ,,rozsiadł" był się, przy naszym aktywnym udziale, w wątku go nie dotyczącym. Choć z drugiej strony, pewne powinowactwo stylistyczne z twórczością p.Hasa istnieje.Ukłony, esforty.

ocenił(a) film na 9
esforty

Pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones