PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9352}
7,9 18 542
oceny
7,9 10 1 18542
8,1 23
oceny krytyków
Sanatorium pod klepsydrą
powrót do forum filmu Sanatorium pod klepsydrą

Bo pierwsze co sie z nim spotykam lecz mimo to nie ciągnie mnie do tego filmu

ocenił(a) film na 9
ninja_4

Gatunek film surrealistyczny nic Ci nie mówi??
To odpowiem jest to film nadrealistyczny, który może zawierać fantasy, elementy science-fiction i wszystko co niewytłumaczalne.
Typowymi filmami z tego gatunku są przykładowo:
1) "Pies Andaluzyjski" - Luisa Bunuela
2) "STALKER" Andrieja Tarkowskiego (uznawany przez wielu również najgenialniejszym filmem science-fiction w historii kina)
3) "Rękopis Znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hasa - IMO najlepszy polski film w historii, ulubiony film uznawanego na świecie za najlepszego reżysera w historii Luisa Bunuela, także ulubiony film Felliniego oraz Martina Scorsese, uznawany za jeden z trzech najlepszych filmów w historii sztuki filmowej Fellini i Kurosawa stawiali go na pierwszym miejscu, uznawali za najlepszy film w historii, dla Bergmana był na 3 miejscu (on uważał za najlepszy "STALKERA" Tarkowskiego i ja mam podobne odczucia w tym względzie, gdyż najbardziej lubię s-f, a fantasy jest u mnie na drugim miejscu, na trzecim czysty surrealizm)
4) wreszcie "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Hasa - przez większość krytyków i widzów kinomanów uznawany za najlepszy polski film

SURREALIZM (nadrealizm) – awangardowy kierunek w literaturze i sztuce zainicjowany w latach 20. we Francji, przejawiający się w wielu krajach europejskich, a także w USA, Chile, Meksyku i Japonii. W dobie kryzysu cywilizacji europejskiej po I wojnie światowej wyrażał anarchistyczny bunt przeciw usankcjonowanym autorytetom nauki, formom współczesnego życia, kultury i moralności mieszczańskiej.

Obrazowanie surrealistyczne cechuje burzenie logicznego porządku rzeczywistości, kojarzenie elementów przez przypadek, inspiracja marzeniami sennymi, sztuką dzieci i umysłowo chorych.

Krótko pisząc film surrealistyczny to film pozornie nielogiczny, nierealny, epatujący odludnym, często zniszczonym, wymarłym krajobrazem, trochę w nim grozy i klimatu turpizmu, wszystko przebarwione i przejaskrawione, pozornie odrzucając naukę tak naprawdę kpi z zabobonów i fantastyki zmierzając w kierunku wcześniej odrzuconej science-fiction, bądź realizmowi, by następnie znów być nierealny - czyli coś jak koszmar, mara senna, sen umysłowo chorego, schizofrenia i psychodelia, inaczej nie da sie tego wytłumaczyć.

Obejrzyj przykładowo "Rękopis znaleziony w Saragossie" Hasa lub przeczytaj powieść Potockiego to zrozumiesz. To trudno wytłumaczyć, surrealizmu trzeba doświadczyć na własnej skórze inaczej nie ma się o nim pojęcia, mimo wykładów.
A "Rękopis znaleziony w Saragossie" szczerze polecam, na tym filmie nie można się nudzić, najciekawszy film w historii kina, koniec i kropka.

Myślę, że troszkę rozjaśniłem. ;)

Pozdrawiam

_mosquito_

Brawo mosquito;] ładny wykład (filmy - absolutna podstawa, wstyd ich nie znać). Jeśli ktoś chciałby spróbować świeższej odmiany surrealistycznego gatunku, polecam "Zakochanego bez pamięci", który to film w swojej konwencji interpretuje pojęcie nadrealizmu.

ocenił(a) film na 8
anglus

Nie można wspomnieć o surrealizmie nie wymieniając nazwiska Davida Lyncha. To jest dla mnie arcymistrz w tym gatunku.
Cóż, Bunuela raczej nie lubię, "Rękopis znaleziony w Saragossie" nie przypadł mi do gustu. "Stalker" - lubie, ale nie jest to najlepszy, moim zdaniem, film Tarkowskiego.

Cóż by tu można było jeszcze dodać?
"Tetsuo - człowiek z żelaza" Tsukamoto oraz Haze tegoż samego reżysera.

Polecam również gorąco fantastyczny "Krew poety"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones