PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10021702}

Scrooge: Opowieść wigilijna

Scrooge: A Christmas Carol
5,9 2 224
oceny
5,9 10 1 2224
Scrooge: Opowieść wigilijna
powrót do forum filmu Scrooge: Opowieść wigilijna

Scrooge

ocenił(a) film na 4

Netflixowskiej interpretacji tyle jest z ,,Opowieści wigilijnej" co w ostatnich latach śniegu na zimę. Dla mnie Scrooge to studium upadku człowieka, pomimo że wokół niego było tylu dobrych ludzi i ostateczny ratunek, gdy zrozumiał co jest najważniejsze. A tutaj mamy wydmuszkę.
Nie rozumiem, po co przerabiać uniwersalną historię na swoje widzimisie. W każdej pokazanej historii świątecznej było to coś, co chwytało za serce. Niestety tutaj pozostały jednak frazesy pozbawione miłości i magii świąt. Tyle poświęcili czasu namnażaniu majątku, że miałam wrażenie, iż historia jest właśnie hołdem dla kasy. Więc ciężko było mi uwierzyć w tą nagłą przemianę Scroogea. W gruncie rzeczy według netflixa dobrzy ludzie, którzy mają serce dla innych to frajerzy, którzy przez to tracą majątki.

Co do czarnoskórych postaci, osobiście nie lubie zakłamywania historii świata, choć rozumiem ten cały trend o równości. Jednak chcecie zrobić, coś oryginalnego, to nakręćcie ową historię z czarnoskórymi aktorami, a najlepiej różnych ras i przenieście to w inny zakątek świata. Proponuję Haiti, mają niesamowitą historię walki o wolność. A powieść jest tak uniwersalną, że sprawdzi się na każdej półkuli i kraju, który sobie wymarzycie.

ocenił(a) film na 3
annodomino

Na Haiti czy w Polsce Netflix nigdy nie umieści podobnej opowieści. Oni jedynie udają inkluzywność, ale tak naprawdę wszystko ma być angloamerykańskie, bo to dla nich jedyna prawdziwa kultura.

ocenił(a) film na 10
annodomino

"Nie rozumiem, po co przerabiać uniwersalną historię na swoje widzimisie."
Może dlatego, że dokłądnych adaptacji masz już pełno. A tu właśnie chodziło o zrobienie tego inaczej.

"Co do czarnoskórych postaci, osobiście nie lubie zakłamywania historii świata, choć rozumiem ten cały trend o równości. "
Ale to nie jest film historyczny czy nawet obyczajowy. Nawet nie ma żadnych dat.

MistrzSeller

Dokładnie. Wydaje mi się, że paru czarnoskórych nie jest najbardziej nierealistyczną rzeczą w filmie gdzie masz trzy magiczne duchy

ocenił(a) film na 10
Strefa52

Zwłaszcza w filmie, który nie próbuje być wierny epoce, a po prostu miksuje rzeczy z epoki z współczesnością.
Co innego jakby film sprawiał wrażenie bardzo dokłądnego histrycznego

ocenił(a) film na 4
MistrzSeller

Co z tego, że to nie film historyczny. Tworząc jakąkolwiek fabułę wypadałoby zachować jakieś historyczne realia a czarnoskórzy ludzie co i rusz obecni w tym filmie do wiktoriańskiej Anglii nie pasują. To tak jakby w filmie osadzonym w średniowieczu ludzie jeździli samochodami, nie byłoby to wyjaśnione ani nie miało wpływu na fabułę, po prostu było. Też nie zwróciłbyś na to uwagi?

ocenił(a) film na 10
aryman666

To fantastyka przecież. Tu nie ma nic mówione o Wiktoriańskiej Anglii. Miejsce akcji jest po prostu miksem epoki z współczesnymi naleciałościami co jest pewną podjętą estetyką tej producji

ocenił(a) film na 4
MistrzSeller

To że jest to fantastyka nie znaczy że musi nie mieć sensu. Chodzi o spójność świata przedstawionego, jeśli jej nie ma wychodzą takie paździerze jak Pierścienie Władzy czy netflixowy Wiedźmin.
Jakie jeszcze są w tym filmie współczesne naleciałości poza czarnymi za każdym rogiem i duszkami grającymi na gitarach basowych i perkusji? Bo innych naleciałości nie zauważyłem.

ocenił(a) film na 4
MistrzSeller

Jeśli robisz adaptacje książki, zrób to jak najlepiej potrafisz, a nie na swoje widzimisie i pozbawiając przy okazji całego sensu przekazanej historii.
Jak dla mnie takie przerabianie to brak szacunku dla autora, ale niestety współcześnie jest to trend.

ocenił(a) film na 10
annodomino

Nie każda adaptacja musi być wierna. Masz mnóstwo dokładnych adaptacji przecież, a ta robi po swojemu

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones