PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=462549}

Siódmy syn

Seventh Son
5,6 49 962
oceny
5,6 10 1 49962
3,8 10
ocen krytyków
Siódmy syn
powrót do forum filmu Siódmy syn

W obu mamy duet zabijający wiedźmy.
W obu duet ma pomocnika trola/ogra
W obu główna zła wiedźma czeka na krwawy księżyc.
W obu łowca wiedźm okazuje się synem dobrej wiedźmy
W obu łowca wiedźm zalicza w wolnej chwili dobrą wiedźmę
W obu zaliczona dobra wiedźma została wcześniej oceniona błędnie przez łowcę jako zwykła kobieta

Ktoś tu kogoś powinien oskarżyć o plagiat

zarptak

szkoda tylko, że pierwsza książka z serii "Kroniki Wardstone" powstała w 2004 roku, a film o którym mówisz w 2013.

ocenił(a) film na 4
Lil_Matt

no i co w związku z tym?

zarptak

Ehh... Poniewa zasugerowałeś ze film "hansel i Gretel" powinien zaskarżyć film "siódmy syn", a Lil_Matt" chcial tylko udowodnić, że kroniki powstały pierwsze... Zanim zaczniesz sie sprzeczać ze mna, to w swojej wypowiedzi nie określiłeś kto dokladnie powinien oskarżać, lecz odczuwa sie ze "siódmy syn" to własne plagiat i pewnie tak samo pomyslal "Lil_Matt"

ocenił(a) film na 4
kakuska123

Nie, nie napisałem że akurat twórcy Siódmego Syna są winni. Napisałem "ktoś" nie znając winnego. Oba filmy były licząc z okresem preprodukcyjnym kręcone równolegle i są 2 możliwości.

1) Twórcy Hansela zerżnęli motywy z "Kronik Wardstone"
2) Twórcy "Siódmego Syna" luźno oparli się pierwowzorze książkowym a bardziej na posiadanym scenariuszu konkurenta.

Nie czytałem "Kronik" i nie wiem po czyjej stronie jest racja.

Jest jeszcze 3 opcja - Podobieństwa scenariuszowe to czysty przypadek. Biorąc jednak pod uwagę, że w hollywoodzie, wzajemny wywiad jest na porządku dziennym i nocnym bardziej przychylam się do kradzieży pomysłu. Takich przypadków było sporo w ostatnich kilkunastu latach.

1997 "Wulkan" i "Górę Dantego"
1998 "Mrówka Z" i "Dawno temu w trawie"
1998 "Armageddon" i "Dzień Zagłady"
1999 "eXistenZ" i "Matrix"
1999 "ED TV" i "Truman Show"
2000 "Misja na Marsa" , "Czerwona Planeta" i "Duchy Marsa"
2003 "Gdzie jest Nemo" i "Rybki z ferajny"
2006 "Prestiż" i "Iluzjonista"
2006 "Happy Feet" i "Na Fali"
2006 "Dzungla" i "Madagaskar"
2012 'Królewna Śniężka i Łowca i "Królewna Śnieżka"
2012 "Lincoln" "Abraham Licoln łowca wampirów" i "Abraham Lincoln kontra Zombie"
2013 "Olimp w ogniu" i "Świat w płomienich"

i pewnie by się jeszcze dużo znalazło

ocenił(a) film na 5
zarptak

"W obu mamy duet zabijający wiedźmy"
Hm w tym wypadku nie przypadek a zwykły standardowy (wręcz sztampowy) schemat historii fantasy rodem ze standardowej sesji rpg na szybko... Główni bohaterowie zwykle tworzą drużynę (tu mistrz, uczeń i pomocnik)..poza tym ogólnie motyw dwóch bohaterów, właśnie mistrza i ucznia jest wielokrotnie wykorzystywany, znalazł swoje zastosowanie nawet w Gwiezdnych Wojnach pod postacią zasady dwóch ustalonej przez Darth'a Bane'a choć w tym wypadku było to zastosowane do antagonistów głównych bohaterów czyli odwrócenie standardowego schematu (standardowo dwóch bohaterów jako strona dobra przeciwko wielu wrogom). Co do zabijania wiedźm pamiętajmy że oni akurat nie zajmowali się tylko wiedźmami choć właśnie na nich się skupiono w filmie.

"W obu duet ma pomocnika trola/ogra"
W fantasy pomocnikami zwykle są trolle, ogry, orki bądź opcjonalnie...igory.
"W obu główna zła wiedźma czeka na krwawy księżyc."
Hm w wielu starych legendach są wzmianki o księżycu któremu przypisywano magiczne właściwości. To akurat niezbyt dziwi, że tam gdzie są czarownice (bo to nie to samo co wiedźmy) będzie czekanie na pełnie bądź krwawy księżyc.
Co do reszty punktów to jestem śpiący i nie chce mi się dalej myśleć. Tak czy siak chyba nakreśliłem prawidłową perspektywę postrzegania tego problemu.

ocenił(a) film na 5
Charlie_Pace

hm i sorki, zabijali czarownice nie wiedźmy i tak samo, analogicznie skupiono się na czarownicach a nie na wiedźmach. Taka poprawka w ramach nieścisłości mym poście. Czarownica czaruje, wiedźma zwana inaczej wiedmą, jak sama nazwa mówi, po prostu wie więcej niż inni. Post pod postem bo wczoraj, dziwnym trafem, od razu po wstawieniu nie widziałem swojego postu...

zarptak

Nie czytałem "Kronik" i nie wiem po czyjej stronie jest racja.

no to ci właśnie inni tłumaczą po czyjej stronie jest, to tak jak sie wypowiadasz nie zagłębiając w temat ...

ocenił(a) film na 8
zarptak

szkoda tez ze hansel i grelel to takie sobie fantasy raczej jakies x men albo co,a to calkiem lajtowny film ktory dalo sie obejrzec bez porownania do tego pierwszego

ocenił(a) film na 6
zarptak

A w filmach akcji mamy... akcję :)

zarptak

Hansel i Gretel też nie byli oryginalni, ale faktycznie, film scenariuszowo przypomina kalkę. Jednak w przeciwieństwie do Pogromców czarownic, Siódmy syn jest kompromisowy, ugrzeczniony i mniej oldschoolowy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones