PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9374}

Skanerzy

Scanners
6,5 5 912
ocen
6,5 10 1 5912
6,9 12
ocen krytyków
Skanerzy
powrót do forum filmu Skanerzy

Brain Scan

ocenił(a) film na 7

Zadziwiające że to 4 horror Cronenberga i znów mamy najazdy na medyków i ich eksperymenty. Przyznać muszę że podobał mi się dużo bardziej od wcześniejszych, choć nie jest może zbyt oryginalny (w niektórych momentach historia podobna do "Podpalaczki" Kinga) i zbyt dużo tu akcji. Ale klimat który wypływa z ekranu w czasie seansu jest na prawdę znakomity. Michael Ironside w swej życiowej roli (szkoda że tak go mało w tym filmie), a muzyka nieźle buduje atmosferę. Zobaczyć warto, fanów reżysera nie muszę zachęcać...

ocenił(a) film na 6
Lucky_luke

Zgoda co do klimatu. Dodałbym na plusy: odwagę brania się za temat para-, a nawet (czy nie brnę w bagno łatwych skojarzeń?) podążania za heideggerowską opozycją "das Sein - Dasein". Minusy są jednak widoczne, szczególnie z dzisiejszej perspektywy (istnieje inna?), są to: słaba gra aktorów (wyjąwszy Ironside'a), nieadekwatna muzyka, skądinąd dobrego kompozytora, kiczowata realizacja walki na miny, jak rzekłby Gombrowicz, bo tak nam Cronenberg sfilmowałł pojedynek skanerów.

ocenił(a) film na 7
Krzypur

Pewnie że istnieje inna perspektywa niż dzisiejsza. Ot, choćby gdy oglądam nieme kino to przed seansem powtarzam kilka minut jak mantrę "mamy lata dwudzieste", a później udaję że siedzę w starym kinie. Często czuję że niewłaściwe byłoby ocenianie filmu przez pryzmat tego czego kino już się nauczyło.

A co do pojedynków skanerów to w kolejnych częściach wygląda to jeszcze gorzej. W trzeciej odsłonie by mocniej uderzyć "siłą umysłu" bohaterowie muszą wziąć zamach głową. I nie to że lekko kiwają; oni stosują regularny headbanging.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Lucky_luke

Sprawdziłem to specjalnie i film "Scanners" nakręcono w 1979 a "Podpalaczka" została wydana w 1980, więc można założyć że czas powstawania mniej więcej ten sam, ale nie sądzę żeby akurat Cronenberg podpatrzył to u Kinga, w czasie gdy ten jeszcze "tworzył". Wydaje mi się to mało prawdopodobne.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones