PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=807682}

Sny wędrownych ptaków

Pájaros de verano
7,3 5 639
ocen
7,3 10 1 5639
7,5 24
oceny krytyków
Sny wędrownych ptaków
powrót do forum filmu Sny wędrownych ptaków

Film nieprzekonujący i nudny

użytkownik usunięty

Nie przekonało mnie osnucie konfliktu rodów wokół niesfornego Leonidasa - symbolicznej ofiary kapitalistycznej chciwości (cywilizacji pieniądza). Wydaje mi się, że wszystko mogło się toczyć normalnym biegiem ( że da się pogodzić modernizację życia z szacunkiem do tradycji), gdyby nie szaleńcze wybryki tej jednej jednostki. To jednostka jest winna, a nie bogactwo jakie takie (czy może jednak pieniądz jest przyczyną zła rodzącego się w człowieku?) Wydaje mi się, że film miał być krytyką tego „złego” kapitalizmu, a stał się nudnym dydaktyzmem. Zachwycający wizualnie? Widziałem piękniejsze ujęcia. Chodź przyznam, że film był ładny dla oka, ale to go nie ratowało. W dodatku nikt nie zapalił zioła, a hipisów prawie w ogóle nie ma.

Nie tylko Leonidas jest tu przyczyną konfliktu, już wcześniej przecież kłopoty sprawia Moises ("Moncho"). I tak, zdaje się że film mówi coś w rodzaju tego co napisałeś w nawiasie: że te wielkie pieniądze korumpują ludzi, albo inaczej: że przez wielkie pieniądze zło łatwiej z ludzi wychodzi. Sądzę, że gdyby nie Leonidas, to ktoś inny prędzej czy później rozpętałby piekło; prędzej czy później musiał się taki dupek trafić...

ocenił(a) film na 7

Chciwość wychodzi z ludzi niezależnie od systemu - czy będzie to kapitalizm, czy komunizm, w każdej społeczności znajdą się jednostki chciwe. Chciwość mogą budzić nie tyle same pieniądze, ile dostęp do dóbr czy władzy, w przypadku Leonidasa tym, co ostatecznie wywołało konflikt, było pożądanie, którego nie potrafił opanować, a nie same pieniądze. Zresztą np. amazońscy Indianie prowadzili krwawe wojny właśnie o kobiety. Poza tym pokazano też, że w plemieniu Wayuu dobra materialne i pozycja społeczna też miały ogromne znaczenie, jeśli chodzi np. o zawieranie małżeństw. Niekoniecznie musimy odczytywać ten film jako krytykę kapitalizmu, moim zdaniem ma wymiar uniwersalny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones