PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33510}
6,1 29 910
ocen
6,1 10 1 29910
5,7 6
ocen krytyków
Solaris
powrót do forum filmu Solaris

Rewelacja

ocenił(a) film na 8

Przyznam szczerze, iż nie oglądałem filmu ze względu na złe oceny i opinie. Niestety jak to bywa w
przypadku adaptacji książek bardzo często mijają się one z oczekiwaniami fanów. Dla mnie jako dla
osoby, która nigdy nie miała styczności z twórczością Lema obraz ów wywarł nie lada wrażenie.
Ciężki, zmuszający do myślenia i empatii wprowadzający do doliny własnych błędów i rozważań nad
nimi. Zachęcił mnie do lektury oryginału, jeżeli tak jak to ujęli czytelnicy Staszka film to jedynie
namiastka pierwowzoru.

ocenił(a) film na 4
Dark_Sider

nie czytałem książki, więc nie znam dokładnie historii, ale może mi wyjaśnić ostatnią scenę?

ocenił(a) film na 8
Sylar_Heroes

Gość zdecydował umrzeć/pozostać na planecie, gdzie mógł żyć dawnym życiem.

ocenił(a) film na 7
Dark_Sider

film przypomina mi MOON - natomiast istotnie, dla mnie film okazał się w pewnym sensie namiastką - opisy Lema są .... wybitnie inteligentne, głębokie psychologicznie, polecam wobec tego MOON - film - typowy klimat science-fiction w pejzażach księżyca z niepokojącą atmosferą i wątkiem egzystencjonalnym......

ocenił(a) film na 9
Dark_Sider

Jestem fanem literatury Lema i zdarzyło mi się przeczytać prawie wszystkie jego teksty włączając w to nawet nudne Dialogi (fragmentami filozoficzne rozprawy n/t wyższości komunizmu nad kapitalizmem). Ośmielam się twierdzić, że film Soderbergha jest poważnym rozwinięciem tego, co Lemowi udało się zalewdie zasygnalizować. Film zchowuje dobre tempo, głębię, świetnie wprowadza widza i pozwala mu przechodzić przez kolejne warstwy filozofi. To film z pytaniem o Boga, miłość, wieczność, życie...
Lem był dobrym pisarzem, ale zbyt często skupiał się na nieistotnych technicznych wątkach - to było jego przekleństwo. Nie gloryfikowałbym w tym wypadku pisarza, bo film jest zdecydowanie lepszy niż książka.

ocenił(a) film na 8
Andreas_von_Shick

Rzecz oczywista, podobnie jak fakt, że praktycznie niemożliwym jest idealna ekranizacja książki. Słowo pisane wspomagane wyobraźnią czytelnika przebija wszystkie produkcje filmowe.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones