PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=860594}
7,6 7 146
ocen
7,6 10 1 7146
6,5 19
ocen krytyków
Sonata
powrót do forum filmu Sonata

Obejrzałam ten film dzisiaj rano. Dawno, naprawdę dawno nic tak nie-wyobrażonego przecież mnie nie poruszyło. Na co dzień mam styczność z różnymi wymiarami cierpienia, a jednak staram się aż tak nie wgłębiać we wszystko w 100%, bo to droga do czystego szaleństwa w moim przypadku. Jednak obcowanie przez niemal 120 minut z taką bezsilnością i cierpieniem, a jednocześnie walką i nadzieją na jakąś zmianę, dotknęło mnie do głębi. Mam wrażenie, że w takim codziennym życiu spycha się tematy chorób, niepełnosprawności, zaburzeń, dysfunkcji, z jednej strony zapominając o tym, jak istotnie zmieniają, a nawet degradują życie tak wielu osób. Z drugiej strony ciągle ta nadmierna normalizacja i próba zrobienia Historii Zmieniającej Życie (ile to ja się naczytałam o przewartościowywaniu życia po chorobie...); to wszystko według mnie nie oddaje w ogóle realiów życia. Słuchałam wypowiedzi taty mężczyzny obdarzonego tym niezwykłym talentem muzycznym, a jednocześnie dotkniętym tragicznie błędną diagnozą. Szczerze i prosto z serca mówi o tych realiach, o tych warunkach. Nie wiem, jak można się pogodzić z czymś takim w przypadku życia własnego dziecka, a przede wszystkim własnego życia. Szatkując ten film na sceny wiem, jak mnóstwo tematów, które przede wszystkim czuję, ale też widzę u innych, zostało tutaj podjętych. Obserwując dyskurs społeczny domyślam się, że film może być przez wiele osób odebrany jako Kolejna Historia Człowieka Chorego (i to po sukcesie przed kilkoma laty filmu o innej chorobie i poniekąd błędnym leczeniu właśnie w Gdyni na corocznym święcie polskiego filmu). Nie chciałabym, żeby tak było. Chciałabym, żeby ludzie potrzebujący pomocy, nadziei, ale też może zrozumienia siebie i innych w podobnej sytuacji, zobaczyli ten film i w nim człowieka. Chciałabym, żeby ludzie nie cierpieli z powodów błędnych diagnoz, żeby w mniejszych miastach trudne przypadki były kierowane do ośrodków referencyjnych. Marzy mi się, żeby wzajemna wrażliwość ludzka, a także idealistyczne podejście do zawodów medycznych, wzmacniało tych ludzi, którzy najczęściej cierpią i nie mają zbyt wielkiego wpływu na własne zdrowie. Chciałabym, żeby ludzie w sposób odpowiedzialny podchodzili do leczenia i nie bawili się w doktorów z wujkiem google, bezwiednie rzucając złotymi radami. Chciałabym, żeby nikt nie był sam i żeby ci, którym wydaje się, że są skazani na swój wewnętrzny świat, potrafili i mieli możliwość nawiązania bliskich relacji z innymi ludźmi, prawdziwej i szczerej nici porozumienia. Jak bardzo moja ograniczona percepcja odbioru świata, wynikająca z miejsca zamieszkania, własnej interpretacji świata i skali uważności na trudne dla wielu realia, ograniczone horyzonty, nie pozwala mi nawet w promilu rozumieć jakiejś skali złożoności tego wszystkiego - tak jednak cieszę się, że film, odbicie różnych rzeczywistości, chociaż na chwilę zabierze w świat, który tak jak wiele innych, powinien wybrzmieć i być ważny.

invasion

Piorunie w głowie, płód to też dziecko w łonie matki.

lesmal

Płód, to płód - jak sama nazwa wskazuje.

invasion

Gdzie Pani oglądała film? Bardzo chciałbym go zobaczyć

ocenił(a) film na 10
bukalnatan

Na festiwalu filmowym w Gdyni. Ale warto czekać na premierę, ja pójdę na ten film drugi raz (właściwie nigdy nie robię tego).

invasion

Ja też miałem okazje go tam zobaczyć i bardzo spodobała mi się fabuła. Bardzo wciąga i trzeba przyznać, że wyróżnia się na tle innych polskich filmów :)

ocenił(a) film na 10
robert1997_2

Szykuje się nam kawał dobrego kina na początku roku :) Bardzo się cieszę, bo to wartościowy film, no i obsada znakomita.

ocenił(a) film na 10
Tola101

Zdecydowanie! W sumie sama nie mogę się doczekać seansu w styczniu :)

invasion

Byłam na pokazie przedpremierowym i jestem zachwycona tym filmem! naprawde czeka na Ciebie kawał dobrego, mocnego kina. Mocnego = solidnego

robert1997_2

Oj, zgadzam sie z Toba kolego! To poruszająca opowieść o muzyce, intensywnych uczuciach i sile woli. Produkcja powinna zostac ciepło przyjęta przez krytyków muzycznych filmów

ocenił(a) film na 9
invasion

Tez byłam widziałam, zachwycalam się. Dzięki kochana za twoją recencję i opinię. Jak dla mnie bardzo ciekawa, pozwoliła mi wiele w głowie otworzyć, zrozumieć.

bukalnatan

na filmanie go znajdziesz

ocenił(a) film na 9
invasion

I marze o tym żeby powstał film,dokument albo chociaż filmik na yt który nie ukarze autystykow jako zabawnych, łagodnych wiecznych dzieci (oczywiście tacy autystycy tez się zdarzają). Mamy to. Ten film nie stygmatyzuje. Pokazuje głebie człowieka chorego, chociaż co prawda nie w autyzmie, jak początkowo sie wydawało. Polecam.

Betty_Lou

Płacz oraz śmiech działają uzdrawiająco. Nic dziwnego, że idąc do kina, pragniemy poczuć emocje, które oderwą nas od codziennych problemów. Na szczęście w świecie kinowym istnieje wiele filmów, które swoją wzruszającą fabułą powodują, że łzy same napływają do oczu. Tak, na tym filmie można sie o tym przekonać.

invasion

invasion- pięknie to napisałaś!

invasion

Kluczem do sukcesu jest sam bohater – im ciekawszy, tym lepiej. Dlatego filmowcy chętnie sięgają po biografie znanych muzyków, zamiast wymyślać fikcyjnych. W końcu w historii nie brakuje twórców, którzy swym życiorysem i osobowością mogliby obdarować kilka osób.

ocenił(a) film na 10
maksymilian_pankiewicz

Nie do końca się zgodzę, mnie jednak dotknęła historia, chociaż bez wątpienia dlatego, że odnalazłam w niej coś swojego albo coś bardzo mi bliskiego. I chociaż doceniam i uwielbiam muzykę, to dla mnie warstwa artystyczna jakby była poza czymś, co było mi najbliższe. Oczywiście szkiełko w scenariuszu też mocno "powiększyło" ten upór rozwoju artystycznego, ale nadal dla mnie najbardziej wzruszające w tym filmie były niezaspokojone podstawowe potrzeby, niezrozumienie poniekąd głównego bohatera.
I myślę prywatnie, że można napisać świetny scenariusz o Osobie Będącej Nikim Ciekawym, z tym, że te filmy nie są tak lotne i popularne (i od razu na myśl przychodzi mi jeden z moich ulubionych filmów Frances Ha, chociaż pewnie wiele osób uzna główną bohaterkę za osobę charyzmatyczną). Poza tym chyba to taka magia przeciętności, że ludzie uważają, że nie robią nic ciekawego i że być może z tego wynika, że filmy o osobach nie posiadających ciekawych życiorysów nie są "sexy". Może to wciąż moja projekcja rzeczywistości, bo jestem osobą zainteresowaną wszystkim i lubię w ludziach różnorodność, ale przede wszystkim bycie sobą i ich własne miłości do różnych rzeczy - ale nie mogę pojąć, dlaczego tak wielu ludzi uważa się za osoby nudne. Dla mnie scenariusze bazujące li na jakichś tam bohaterach, w różnych ujęciach, to jednak pójście na łatwiznę. Można pokazać wiele pięknych, fascynujących i inspirujących historii o prostych, zwykłych ludziach, ale być może w milionach to się nie sprzeda. Natomiast stanowczo się sprzeciwiam stanowisku, że kluczem do sukcesu jest bohater tylko z tego powodu, że jego życie było ponadprzeciętnie "inne".

invasion

Filmy o muzykach często są smutnym portretem ludzi wrażliwych, nie radzących sobie z własnymi emocjami i sukcesem. Tu tez odczytuje podobny zamiar przedstawienia glownego protagonisty. boski.

invasion

Film rozwiewa wszelkie wątpliwości i ukazuje prawdziwe oblicze życia i kariery charyzmatycznego, choc zgoła innego, bedacego poza kanonen - muzyja, artysty, geniusza swojego fachu.

ocenił(a) film na 10
katarzyna_kostrzanowska

Dzięki za odpowiedź! Wyżej napisałam, dlaczego nie uważam tego filmu li za filmu o muzyce, artyście itd. :)

invasion

Opowiada nie tylko o jego wielkim talencie i charyzmie scenicznej, ale też o problemach psychicznych oraz niezrozumieniu ze strony najbliższych. Boskie, wielowymiarowe dzielo.

ocenił(a) film na 10
invasion

Piękny i wzruszający film. Ja widziałam go wreszcie wczoraj. Historia o woli walki, determinacji, uporze, harcie ducha. Tak potrzebny w dzisiejszych smutnych czasach...

ocenił(a) film na 10
pumeksx

Ja idę do kina w sobotę, ale jestem przekonana, że podzielę Twoje zdanie. Te wartości są nam ogromnie potrzebne zawsze. A teraz w szczególności. Poza tym dobry film zawsze warto obejrzeć ;)

Tola101

Jak wrażenia? Ja już byłam w kinie i muszę przyznać, że film jest na prawdę fenomenalny, Filmy, w których fabuła dotyczy choroby czy ludzkich tragedii zawsze są trudne do realizacji. Często można po prostu zepsuć go słabą grą aktorską i przesadzonymi dialogami. W Sonacie tego nie doświaczymy. Ten film jest tak przejmujący, że jeszcze długo po wyjściu z kina o nim myślałam.

verakey

Film jest rzeczywiście przejmujący. W 2016 roku Justyna Kopińska wydała książkę "Polska odwraca oczy".Jest tam reportaż pod tytułem "Beethoven z Murzasihla". To właśnie ta historia. Warto przeczytać. Film pokazuje trochę inne aspekty tamtej historii niż reportaż.

ocenił(a) film na 10
pumeksx

Poszłam do kina na Sonatę właśnie dlatego. Za granicą mamy wojnę, nikomu nie jest do śmiechu, martwimy się tragedią naszych sąsiadów, ale musimy też starać się normalnie żyć. A Sonata pozwala nam znaleźć w sobie to, co dobre, spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy i pozwala nabrać siły i optymizmu. Znakomity film, podnosi na duchu i wzrusza.

invasion

W Zbiorze reportaży Justyny Kopińskiej "Polska odwraca oczy" z 2016 roku jest tekst "Beethoven z Murzasihla". Ta historia tylko widziana okiem wybitnej reporterki prasowej.Film uwypukla inne elementy. Ale z pewnością warto przeczytać reportaż i obejrzeć film.

ocenił(a) film na 10
Bozena_Zurawska_2002

Dziękuję za komentarz. Mam tę książkę w domu, czytałam ją jakoś chwilę po publikacji. Myślę, że jednak obraz filmowy do mnie dużo mocniej przemówił. Niedługo będę miała urlop, więc sobie odświeżę tekst, zderzając to w głowie z filmem.

invasion

coś wiem na ten temat bo sama jestem niepełnosprawna i mogę tylko powiedzieć że nie ma tolerancji ludzi zdrowych wobec chorych bo potrafią się tylko nabijać,wyśmiewać i szykanować a zdrowy chorego nigdy nie zrozumie niestety.gdzie moge ogladnac film online za free?:)

invasion

nieraz trzeba się nacierpieć i jeździć po całej Polsce by znależć dobrą klinikę by pomóc swojemu zdrowiu a przez to nie załamać się psychicznie bo trzeba mieć dużo cierpliwości jak człowiek chory zacznie chodzić po lekarzach gdzie trzeba uciekać z małego miasta bo tam to nie umią i raczej nie chcą leczyć ciężkich przypadków niestety a chciałabym bardzo zobaczyć ten film online a wszędzie trzeba za niego płacić:((

invasion

wiem co przeżywał główny bohater bo miałam taką samą operację jak on i uczę się od nowa wracać do świata dźwiękó co wcale łatwe nie jest,a mój odkryty talent to do językó obcych i powinno się mieć większy szacunek do osób chorych i niedosłyszących a nie nabijać że spotkał ich taki los

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones