PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=617401}

Syberyjska edukacja

Educazione siberiana
6,4 2 865
ocen
6,4 10 1 2865
Syberyjska edukacja
powrót do forum filmu Syberyjska edukacja

Wiele osób wypisuje tu truizmy, że o Rosjanach film mogą zrobić tylko Rosjanie... Może i tak, a może nie. W przypadku 'Syberyjskiej edukacji'
problem polega na tym, że film powstał na podstawie autobiograficznej powieści napisanej przez Nicolai Lilina w języku włoskim (pisze po
włosku). To by trzeba wiedzieć, zanim sformułuje się żenujące wnioski, które tu na forum przeczytałam. Nie zawsze czyjaś biografia musi
zgadzać się z wymaganiami widza, prawda? Lilin to pseudonim 34-letniego pisarza, a to, co pokazano w filmie oparte jest na historii jego
rodziny. Jak się komuś chce poczytać to ma w google wszystko na temat - nawet 'wzory tatuaży' zdobiące autora powieści :) Zapraszam do
uzupełnienia 'polskiej edukacji' - http://www.spaccanapolionline.com/wp-content/uploads/2014/02/Nicolai-Lilin.jpg
http://it.wikipedia.org/wiki/Nicolai_Lilin

sahara_filmweb

W tym kraju historyk uważa się za naukowca. Uważa, że jest mądry. A prawie każdy Polak to historyk. Wszystko (w tym filmy) ocenia swoim "historycznym myśleniem". W szczególności podstawowym kryterium wartości filmu jest zgodność z wyobrażeniami nt. rzeczywistych zwyczajów, ubiorów, zdarzeń itp. Ludzie tacy nie wiedzą, co to film fabularny - każdy film powinien być dokumentalny. Kiedyś mój kolega - historyk z zainteresowania - zapytał po obejrzeniu filmu "Podwójne życie Weroniki" " no i o czym był ten film?"
No i masz przyczynę tego, o czym piszesz.

ocenił(a) film na 7
CzPW

Podwójne życie Weroniki to jest PIĘKNY film i wspaniałe KINO! :) a przypadek, o którym piszę, to jest nieuleczalna choroba całego, chyba już europejskiego, pokolenia millenium, nauczonego, że skończone studia = wykształcenie, wykształcenie = wiedza, a wiedza = mądrość, a to akurat guzik prawda. 'Kultura korporacyjna' wyprodukowała pewien nowy gatunek konsumenta, ale problem w tym, że nie istnieje coś takiego jak 'kultura korporacyjna' , może być albo jedno albo drugie :)

ocenił(a) film na 4
sahara_filmweb

Ładnie i z pasją napisane, tyle że przywoływanie filmu Kieślowskiego w tym miejscu jest profanacją naszego Mistrza ze względu na: tematykę, metafizykę i muzykę (tak sobie rymnąłem, przepraszam). Co do włosko-rosyjskiej produkcji odpowiem Bareją: Jest prawda czasu i prawda ekranu. Mnie wydaje się - jak i wielu innym użytkownikom FW - że w "Syberyjskiej..." jest tylko prawda ekranu, a wcześniej książki. Zarówno proza jak i ta adaptacja wydaje mi się niewiarygodna i to nie tyle w kontekście historycznym czy biograficznym (nie byłem tam ani z nim), ale na poziomie opiewanych wartości (autor przerobił je już na euro) i walorów artystycznych. Do tego wszystkiego czytałem kilka wywiadów z Lilinem, który zaczynał swoją karierę we Włoszech jako tatuażysta, a skończył jako autor zbijając fortunę na książkach. Lilin fałszuje i mitologizuje swoją przeszłość - to niemal pewne, wystarczy dokopać się do źródeł tej subkultury. Ba, mam nieodparte wrażenie, że przeprowadzane z nim wywiady w rzeczywistości były zapisem przesłuchań przez KGB czy FSB.

ocenił(a) film na 7
Krzypur

wnioski nieco ryzykowne... kto wie, co było i jak było? czasami oglądamy 'dziką' fabułę i bywa, że okazuje się ona prawdą, w którą trudno uwierzyć... w końcu scenarzyści skądś muszą czerpać swoje 'pomysły' :) a pisarz ma licentia poetica i wolno mu mitologizować, albo przynajmniej mieć do siebie stosunek względny i nieobiektywny

ocenił(a) film na 4
sahara_filmweb

No tak, ale honorowy przestępca władający językami, osiedlający się we Włoszech itd. itp. - krótko, nie wierzę już w bajki.
Nb. Czemu Tokarczuk wiesza na Polakach (jako narodzie, nie na konkretnych z imienia i nazwiska) psy? Jedyna logiczna odpowiedź - bo ją lubią w "GW" i wydają w Niemczech. Widze pewną paralelę...

ocenił(a) film na 7
Krzypur

To już nie jest dyskusja o filmie :) Mnie tam 'wsio ryba'

ocenił(a) film na 4
sahara_filmweb

Jeśli ci wszystko wisi, no... może nie wszystko, to pa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones