PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9407}

Szachowe dzieciństwo

Searching for Bobby Fischer
6,8 3 599
ocen
6,8 10 1 3599
Szachowe dzieciństwo
powrót do forum filmu Szachowe dzieciństwo

Jest w filmie kilka ciekawych faktów (oczywiście znanych miłośnikom
szachów) i doskonale rozumiem że trudno w filmie pokazać realnie grę w
szachy (pomijam szachy szybkie). Ale za pierwszym razem kiedy oglądałem
ten film ładnych kilka lat temu, bardziej mi się podobał. Na chłodno -
reżyser sprowadził partię szachów do napierdzielania w zegar. Uważam że
dodałoby smaku pokazanie od czasu do czasu sytuacji na szachownicy
zamiast bezsensownych migawek. Tak naprawdę klarownie widać tylko jedną
pozycję z dochodzącymi pionami pod koniec filmu, która notabene została
wykorzystana w tutorialu Waitzkina w chessmasterze. Krótko mówiąc,
szachy, to nie tylko blitze w parku i analiza pozycji raz, czy dwa na
partię, ale masa wariantów do policzenia i uważam, że można było pokusić
się o jakiś efekt wizualny liczenia wariantów, a nie jednej szybkiej
informacji, że po 16 posunięciach Waitzkin wygrywa. Tak na marginesie
wydaje mi się że w pewnym momencie partii finałowej widziałem na
szachownicy z 11 figur u przeciwnika Waitzkina, a u niego max 4. Jakim
cudem po wymianach końcówka sprowadziła się do skrajnych pionów, to
pozostaje tajemnicą.

ocenił(a) film na 6
andymen

Chętnie obejrzę jako szachista-amator.
Zdaję sobie sprawę, że szachy to mało widowiskowa gra (oczywiście dla tych, którzy nie myślą hipotetycznie nad pozycją i potencjalnymi ruchami), dlatego często w filmach gra w szachy jest tak przedstawiana. Chodzi pewnie o to, aby nadać temu jakieś napięcie i dynamizm, stąd pewnie to walenie w zegar, zbliżenia na sunące figury, efektowne bicia i kunsztowny komentarz do tego wszystkiego (jak np. w tym filmidle http://revolver.filmweb.pl/). Tak to już jest, że nawet jeśli kreci się film o szachiście (szachach) to wskazane jest, aby ten film był także atrakcyjny dla nie-szachistów, dla których studiowanie jakiejś pozycji nie ma najmniejszego sensu.
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 5
andymen

Niestety muszę się zgodzić,miałem spory apetyt na ten film ,rozczarowałem się.Trochę mi to podchodzi pod kino familijne ,w dodatku klasy "b".

ocenił(a) film na 8
andymen

Dałam 8/10 - za sam fakt, że o szachach:)
jestem szachistką bardzo bardzo amatorską ale mam ostatnio "jazdę" na szachy. I zgadzam się, że w filmie było za szybko. Ja ne wiem, może ludzie grający w miarę dobrze tyle nie główkują, ale ja lubię się pozastanawiać nad ruchem, i to nawet na począku gry. W filmie ani razu nie pokazali z bliska szachownicy na tyle długo, żeby było widać co się tam dzieje. No i szast prast, zegar... A dla mnie kultywym powiedzonkiem jest "refleks szachisty" - właśnie taki posiadam nie tylko grając w szachy:)
No ale poruszyli ważny (jak dla mnie) dylemat szachisty - kiedy ruszyć do boju hetmanem :)

ogonktorymachapsem

Otóż to, jeszcze jedno jest dobre. Koleś nauczył się grać w szachy w parku gdzie chyba chodził tylko z rodzicami, pokazana jedna partia a zaraz gra z ojcem (pierwsza partia w domu) i go rozwala, grając robi dwadzieścia innych czynności a rodzina się dziwi gdzie się nauczył grać. Nie no dobra przecież to mistrz :) Jak dla mnie 7/10 wkręcił mnie

użytkownik usunięty
ogonktorymachapsem

na jakim grasz serwerze ? freechess?
zmierzy sie ktos ?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones