PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34658}

Szkarłatny pilot

Kurenai no buta
7,5 13 719
ocen
7,5 10 1 13719
7,0 5
ocen krytyków
Szkarłatny pilot
powrót do forum filmu Szkarłatny pilot

Spóźniłem się na TVP Kultura na wprowadzenie do tego anime (swoja drogą po raz kolejny TVP Kultura pokazała, że jest najlepszym kanałem TV w Polsce takich filmów, dokumentów i programów jak na tym kanale nie zobaczycie w Polsce nigdzie!) wygłoszone przez Chacińskiego. Słyszałem tylko jak mówił o nawiązaniach do Bogarta, Casablanki i kultury europejskiej, ale nie usłyszałem o co mu chodziło, kiedy wspominał o jakimś posągu z genitaliami na wierzchu, który w kulturze japońskiej nie ma żadnych konotacji erotycznych.
Czy ktoś to usłyszał i może mi przybliżyć o co chodziło? Czy wspominał coś o symbolu głowy świni?
Musze przyznać, że liczę na powtórki tych anime na TVP Kultura, bo kilka z filmów niestety opuściłem...

A scena wniebowstąpienia zestrzelonych samolotów (wiem, że zaczerpnięta z książki ale to nie umniejsza jej wymowy!) REWELACYJNA i poruszająca!
Czekam na dalsze filmy anime na TVP Kultura już w tym tygodniu Ruchomy zamek!

martinezowiec

Akurat chyba Ci się filmy pomyliły ;] O Porco Rosso mówił tak jak napisałeś, że są nawiąznia do Casablanki itd. oraz to, że jest to wyjątkowy film Miyazakiego, bo to jedyny film, w którym głównym bohaterem jest mężczyzna, oraz że miejsce i czas są ściśle określone (Włochy, 1922 rok, ew. rok, dwa do przodu). Natomiast "posągi z genitaliami" to tauki, taki rodzaj oposa, jedno z trzech zwierząt, które wg folkloru japońskiego potrafi zmieniać kształty, przybierając nawet postać człowieka (dwa pozostałe to lisy i rodzaj kota - Bakeneko). Więcej możesz o nich przeczytać na wikipedii - nie chce mi się tego wszystkiego pisać ;] Te tanuki są bohaterami filmu Isao Takahaty "Szopy w natarciu" (beznadziejne tłumaczenie - w tym filmie nie występuje ani jeden szop...) I właśnie przed tym filmem Chaciński o tym wspominał. Jak ktoś potrafi "wyłączyć" europejskie myślenie to polecam ten film - nie jest to co prawda Miyazaki, ale dobrze się ogląda, jest dużo nawiązań do japońskiego folkloru.

Christofor

Poprawka: tanuki - rodzaj jenota. Nie wiem czemu napisałem oposa ;] a opcja "edytuj" mi nie działa...

Christofor

"jest to wyjątkowy film Miyazakiego, bo to jedyny film, w którym głównym bohaterem jest mężczyzna, "

A co z Lupin III?
http://www.filmweb.pl/film/Lupin+III+Castle+of+Cagliostro-1979-34635

ocenił(a) film na 7
macned

Może chodziło o to, że nie był to jego autorski film (przed założeniem Ghibli)?

ocenił(a) film na 8
macned

Już nie jest jedynym filmem. Pojawił się kolejny z mężczyzną w roli głównej i... lotnictwem, choć mnie niestety mocno rozczarował. Co gorsza opowiada historię o prawdziwym człowieku, ale przedstawia go przy pomocy niekorzystnych zdarzeń, które nie mają potwierdzenia w faktach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones