PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=712945}

Szkoła Babel

La cour de Babel
6,4 149
ocen
6,4 10 1 149
Szkoła Babel
powrót do forum filmu Szkoła Babel

Imigrant = człowiek.

ocenił(a) film na 8

Film jest piękny i poruszający. Oto przychodzi nam spędzić rok szkolny z klasą gdzie każdy jest obcy, i w tej obcości uczniowie stają się sobie niesamowicie bliscy. Uczniowie wzbijają się mimo trudności ponad stereotypy i koniec końców tworzą niesamowitą, kolorową rodzinę. Ale jest też druga strona medalu - osobiste dramaty dzieci związane z imigracją. Ta bywa motywowana najróżniejszymi pobudkami: ucieczka przed niebezpieczeństwem, miłość, praca. Ale zawsze źle odbija się na psychice najmłodszych. Niesamowitą postacią jest schowana przez większość filmu nauczycielka. To ona staje się spoiwem tej wybuchowej mieszanki. Stoi w cieniu oddając swoje serce dzieciom, co pięknie oddaje scena końca roku, a zwłaszcza słowa małej Chinki: "była pani dla mnie jak matka". Wielu ludziom łatwo przychodzi z brutalną wrogością wypowiadać się o imigrantach, ale większość nigdy takowych nie spotkała. Wiem, nie należy tej historii przekładać na całe skomplikowane zagadnienie imigracji. Jednak film pokazuje, że można zbudować wspólnotę mimo tak wielu różnic. Życzyłbym sobie, żeby ludzie z taką wrogością spoglądający na imigrantów zobaczyli ten film.

ocenił(a) film na 9
spiewok

Całkowicie się zgadzam. Z perspektywy czasu mam wrażenie, że te dzieci powoli wciągają widza swoją otwartością i dojrzałą postawą. Z początku jest to obraz zwykłej grupki dzieciaków. Próbują się jakoś dogadać. Nie wiemy dlaczego przyjechali do Paryża. Może rodzicom się lepiej powiodło... Z czasem jednak można dostrzec, że większość pochodzi z rozbitych rodzin. Kolejna historie to ucieczki przed prześladowaniem, maltretowaniem, poniżaniem przyszłych kobiet. Młodzież, która od najmłodszych lat nie widzi rodziców, z dnia na dzień dowiaduje się o kolejnej przeprowadzce. Ich świat nie jest bezpieczny a mimo to wykazują niesamowitą otwartość i empatię. Dla niech nie ma tematu tabu, problemu wynikającego z różnicy wyznań. Poruszająco dyskutują o religii i samego sensu wiary. One żyją między podziałami.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones