PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=105711}

Szkoła dla łobuzów

Song for a Raggy Boy
7,8 16 974
oceny
7,8 10 1 16974
Szkoła dla łobuzów
powrót do forum filmu Szkoła dla łobuzów

Do TV publicznej

ocenił(a) film na 9

Powinien ten film pokazać się w TVP1. Może niektórym opadłaby szczęka, niektóry otwarłyby się oczy... bo warto.

ocenił(a) film na 8
andpol

Ha! Zdecydowanie!

Smutne ale prawdziwe, że takie historie mają miejsce zapewne do dziś, w wielu kościelnych przybytkach.

użytkownik usunięty
andpol

Oczy na co ? Na tą propagandę dla ludzi-osłów ?

ocenił(a) film na 9

Ha ha ...

ocenił(a) film na 7
andpol

oczywiście że warto. mnie najbardziej zszokowała ta scena, jak ten pierdzielony ksiądz zgwałcił tego chłopaczka. Boshe ;p

ocenił(a) film na 5
chitza

Ten film jest niesamowicie stereotypowy, nic ponad ideologiczną propagandę.
Przed seansem w TV warto dodać omówienie tłumaczące jak ateizm wmawia paranoje przed Bogiem ludziom religijnym, sam posiłkując ten lęk własnym przed religią, po czym puścić film i pokazać typowe objawy :]
Żenujące, nietolerancyjne, non-postmodernistyczne myślenie. Cóż marksizm :]

ocenił(a) film na 9
Beryl2

co....? Gratuluję humoru...

ocenił(a) film na 9
Beryl2

http://www.filmweb.pl/film/Deliver+Us+from+Evil-2006-364825

ocenił(a) film na 10
Beryl2

Beryl2 z tego co usłyszałam w filmie jest on na faktach. Takie rzeczy miały miejsce w Irlandii. To jest prawda.
Po za tym ten film nie pokazuje, że tak jest obecnie.

"ateizm wmawia paranoje przed Bogiem ludziom religijnym, sam posiłkując ten lęk własnym przed religią" śmieszne jest to co piszesz. Ateiści nie boją się religii, oni nie wierzą.

ocenił(a) film na 5
ssstrzalka

Fakty faktami, jak ja się zainteresowałem religią i przestałem przez brak głębokiego wykształcenia na nią patrzeć to mnie dręczono bo wybrałem zło. Z podobnego mi przypadku nie kręcą filmu pokazując jak groźny to światopogląd, jak się ludziom odbiera szczęście i pragnienie rozwoju. Pragnę raczej ateistów, którzy bez lęku powiedzą "wierzący jesteś spoko, mam nadzieję że rozwijasz się i potrafisz uczciwie pracować" i pomagają sobie i radują że ten drugi potrafi mimo różnic być dobrym kumplem. Tak jest tolerancyjnie - nie znam ale pragnę zrozumieć jak żyje inny - Żadne tam orientalizowanie jest inny tzn. niebezpieczny i gorszy, a ten film do tego propaguje

ocenił(a) film na 9
Beryl2

:-)
W Irlandii dopiero teraz zaczynają bić się w piersi za tamten okres. Myślę, że kojarzenie tego z komunizmem jest lekko naruszeniem historii i prawdy. Kler od zawsze i teraz również ma problemy natury "osobistej", którą opisuje ten film. Może nie jest to tak rażące, ale niestety większość księży ma coś na boku i to jest święta prawda. Niestety.

ocenił(a) film na 5
andpol

No nie wątpię że kler powinien dojrzewać a nie żyć w odosobnieniu. Problem celibatu który nie jest prawem Bożym tylko instytucjonalnym znamy dobrze w Polsce, ale z tego co wiem KK nie ma w planach reformy. Ale szkoda o tym gadać to byłby off-top.
My tu o filmie rozmawiamy i tak powinno pozostać. Ja patrzę na wszystkich bohaterów filmu jako ofiary PTSD wojny tu konkretnie kler w odniesieniu do żołnierzy, bo owszem dzieci żal bo doznały nieludzkiego traktowania, ale Ci duchowni to też ludzie, którym należy się pomoc. To natomiast już głębsze zagadnienie bo nie znam się szczegółowo w kościele irlandzkim. Znając ich historię, wiem że społeczeństwo o którym mowa doznało bardzo ciężkiej krzywdy ze strony kolonializmu Wielkiej Brytanii. Są podobni do Polaków byli prześladowani i wręcz niszczeni za inną kulturę i inną religię. I tak jak Polacy trwali przy swojej odrębności od Prus(protestantyzm), Carskiej Rosji (prawosławie) i Austrii Irlandczycy trwali w wobec Brytyjczyków (anglikanów) dzięki kościołowi co zaowocowało zbyt przesadnym zaufaniem do księży. To zaufanie zakończyło się zimnym wiadrem kiedy zorientowano się że jest spora grupa duchownych który stosują nadużycia (znęcanie się) a i również zboczenia wobec wychowanków.
Reakcją jest powyższy film przez to smutne potępienie duchownych, jako całości za wykroczenia nielicznych. Niską ocenę dałem bo Film skłania do pochopnych wniosków, to film dla bardzo dojrzałego widza. Młodzież nie posiadająca odpowiedniej wiedzy na temat bohaterów może nie zrozumieć dlaczego księża się tak zachowują wobec wychowanków. Wiedza zresztą bywa nierzadko mylona z nędznymi gotowcami jak Wikipedia. 2-3 strony o historii narodu, o religii i prawie nic o kulturze :/ Obraz zastąpił literę dobrej książki :/

ocenił(a) film na 9
Beryl2

" My tu o filmie rozmawiamy i tak powinno pozostać " ... tak Beryl, tak ...

ocenił(a) film na 8
andpol

Leciał kiedyś na TV plus czy coś takiego.
Szkoda tylko że o 23:30. Mohery już pewnie śpią.

andpol

ludzie nie ma co sie oszukiwac, koscioly jak i szkoly itp ktore prowadza to najbardziej niebezpieczne miejsca bo bez KONTROLI! to mnie irytuje czemu oni sie sa traktowani jak kazdy inny zawod? tak bo to jest zawod ktory nalezy kontrolowac na wszelkie mozliwe i prawne sposoby. panstwo w panstwie. mam nadzieje ze naprawde jakis przyszly rzad wezmie sie za ten cyrk, rzecz jasna kosztem przegranych wyborow bo po takim zamachu raczej nie wygraja ponownie ;DD

ocenił(a) film na 9
swietojebliwy

... i tu jest "pies pogrzebany"...

ocenił(a) film na 10
swietojebliwy

Kościół to jest największa mafia świata. Więc nie łudź się, że ktoś coś z nim zrobi.

użytkownik usunięty
andpol

Ja tam oglądałam ten film na spotkaniu z księdzem. Bardzo wzruszający i również uważam, że powinien być puszczony w TVP bądź innym dostępnym dla wielu ludzi kanale.

Właśnie leci na TVS, w sobotę też leciał o podobnej porze.

Darkshine_2

Niesamowity film...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones