PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7347}

Sznur

Rope
7,4 9 773
oceny
7,4 10 1 9773
7,3 18
ocen krytyków
Sznur
powrót do forum filmu Sznur

Historia zbrodni Leopolda i Loeba zainspirowała wielu twórców. Myślę, że warto wymienić je wszystkie (lub przynajmniej te, o których mi wiadomo). Osobiście lubię tworzyć kolekcje filmów połączonych jakimś wątkiem, w tym przypadku autentycznym wydarzeniem z przeszłości.

1. Rope (Lina/Sznur), 1948, reż. Alfred Hitchcock, kryminał, thriller.
2. Compulsion (Bez emocji), 1959, reż. Richard Fleischer, dramat, kryminał, thriller. Film obejrzałem i mogę go polecić. W jednej z ról wystąpił Orson Welles.
3. Swoon, 1992, reż. Tom Kalin, biograficzny, dramat, kryminał.

Anglojęzyczna Wikipedia pośród filmów w jakiś sposób zainspirowanych sprawą wymienia Funny Games i Funny Games U.S., Nie lubię epatowania przemocą, więc ich raczej nie obejrzę - zresztą nie o taki rodzaj inspiracji mi chodziło.

4. Kiss the Girls (Kolekcjoner), 1998, reż. Gary Fleder, kryminał, thriller.
5. Murder by Numbers (Śmiertelna wyliczanka), 2002, reż. Barbet Schroeder, thriller. Widziałem i polecam.

Może coś jeszcze wpisywałoby się w tematykę? Nie przychodzi mi do głowy nic, co pasowałoby do motywu chęci popełnienia zbrodni doskonałej. Jeśli chodzi o zbrodnię popełnioną przez bogatych nastolatków, pasuje tu oparty na autentycznych wydarzeniach holenderski film:

Bloedbroeders (Braterstwo krwi), 2008, reż. Arno Dierickx, thriller.

ocenił(a) film na 7
karoltgpl

Co do filmów o zbrodni doskonałej to polecam "Dial M for Murder (1954)" Hitchcock'a, powstał też remake lub dwa ale ich nie widziałem.

karoltgpl

Zapraszam do obejrzenia Funny Games! Film z jednej strony epatuje przemocą, z drugiej jest tam chyba tylko jedna scena, w której przemoc jest rzeczywiście pokazana... Poza tym jest to raczej krytyka przemocy w kinie, tak przynajmniej interpretuje go sam Haneke. Osobiście się z tym nie zgadzam, gdyż uważam, że film porusza bardzo ważne kwestie filozoficzne. Jeszcze raz polecam. No i dzięki za listę, nie omieszkam z niej skorzystać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones