PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=608672}

Ta nasza młodość

While We're Young
5,7 7 250
ocen
5,7 10 1 7250
6,4 14
ocen krytyków
Ta nasza młodość
powrót do forum filmu Ta nasza młodość

7/10

ocenił(a) film na 7

Najlepszy film Woody Allena od lat. Pewnie dlatego, że chuderlawy nowojorczyk niemiał z nim nic wspólnego. A przynajmniej nie TEN chuderlawy nowojorczyk, bo Noah Baumbach również nie należy do mężczyzn przesadnie masywnych, a Wielkie Jabłko też widnieje w jego dokumentach jako miejsce urodzenia. Noah zresztą nie od dziś jest zestawiany z Woodym, dziwnym nie jest, artysta z upodobaniem opowiada o neurotykach, ceni sobie humor słowno-sytuacyjny, lubi rozwodzić się nad egzystencjalizmem, tematyką związków krótko i długodystansowych oraz koncepcją starzenia się, a i Vivaldim lubi czasem "przywalić". Poprzednim filmem, "Frances Ha", udowodnił, że tkwi w nim duży potencjał i któregoś dnia może zbliżyć się poziomem do starszego kolegi po fachu w okularach, gdy ten był u szczytu kariery. To jeszcze nie jest ten dzień, co nie znaczy, że jego nowego filmu nie warto obejrzeć.

"While we're young" opiera się na dynamice interakcji pomiędzy dwiema parami. Z jednej strony mamy małżeństwo z wieloletnim stażem Josha (Ben Stiller) i Corneli (Naomi Watts), z drugiej świeżo poślubionych Darby (Amanda Seyfried) i Jamiego (Adam Driver). Dla Josha i Corneli jest to okazja do ożywienia nieco ich ospałego związku, zaczerpnięcia energii od pełnych pomysłów i młodzieńczej werwy nowych znajomych. Dla Darby i Jamiego to natomiast możliwość zaczepienia się w "dorosłym" świecie, znalezienia osoby mentora, który nakieruje życiowo i skoryguje pewne rzeczy. A przynajmniej takie jest wyjściowe założenie, bo scenariusz Baumbacha skrywa kilka niespodzianek.

Skrywa też niestety trochę małych baboli, drobnych niezgrabności fabularnych i pomysłów zwyczajnie słabych. Jest jednak na tyle ujmujący w swej szczerości i celny w wypunktowywaniu słabostek bohaterów, a do tego oferujący garść ciekawych przemyśleń na temat współczesnego świata, że można mu wybaczyć słabsze momenty. Zwłaszcza, że po seansie o nich szybko się zapomina, a w pamięci zostają natomiast błyskotliwe spostrzeżenia reżysera. Na przykład scena zabawnie zestawiająca ze sobą sposób spędzania wolnego czasu przez obie pary. Podczas gdy Josh i Cornelia po uszy są zanurzeni w technologicznych dobrach oferowanych przez XXI wiek, filmy oglądają na Netflixie, muzyki słuchają na odtwarzaczu mp3, a newsy śledzą na ekranach tabletów, Darby i Jamie - para ewidentnych hipsterów - stawiają na "klimat vintage", ich półki uginają się od winylowych płyt i kaset VHS, z rozmysłem unikają wyszukiwania informacji w Google, zdając się na łaskę własnej pamięci, a do pisania używają starej maszyny. Czterdziestolatki próbują zachowywać się jak dwudziestolatki, młode pokolenie w poszukiwaniu "realnych doświadczeń" ucieka natomiast do rzeczywistości porzuconej przez starszych kolegów. Samo życie.

http://kinofilizm.blogspot.co.uk/2015/04/while-were-young-recenzja.html

Więcej recenzji i innych materiałów o kinie:
https://www.facebook.com/pages/Kinofilia/548513951865584

T-Durden

Niestety daleko temu filmowi do największych filmów Allena. W Annie Hall, czy w Manhattanie mamy sportretowane życie intelektualistów, są błyskotliwe dialogi iskrzące się humorem (nie wspominając już o wszystkich intertekstualnych i formalnych zabawach w warstwie obrazu i muzyki). Tutaj mamy głupich i żałosnych ludzi w różnym wieku. Obserwacje są banalne (starsi naśladują młodych, młodzi naśladują starszych) albo nieprawdziwe/wymyślone (jak to ze "stawianiem na vintage" i jednoczesnym odrzucaniem współczesnych technologii - nikt tak przecież nie robi, chyba że jest idiotą albo wariatem).

ocenił(a) film na 8
T-Durden

Film jest naprawdę świetny. Genialnie zagrany,pełno chemii między aktorami.

ocenił(a) film na 4
T-Durden

Kolega widać na filmografii zna się średnio, skoro myśli, że to "dzieło" mogło by w ogóle zainteresować swoim istnieniem Allena. Owszem, Woody miał różne etapy twórcze - lepsze i gorsze, ale pewien poziom zawsze trzyma.

ocenił(a) film na 7
T-Durden

Dla mnie film o tyle przerażający, że znam osobiście takiego Jamiego, więc oglądałam to prychając co chwila śmiechem z niedowierzania.
Jest fajnie, bo dość lekko, ale przy tym niegłupio - kilka pytań zostaje w głowie na dłużej. Mamy klasyczną i starą jak świat opozycję młodzi-starzy, przy czym komizm kontrastu artystowskie hipsterstwo z Nowgo Jorku versus dorobiona para w średnim wieku, obudowana współczesną technologią i mediami jest całkiem nośny. Ta pozorna, ale wykalkulowana spontaniczność, ta wystudiowana dziwność, otoczenie, ciuchy - niby z lumpeksu, ale najczęściej za ciężki hajs lub chociaż starannie wystylizowane i przemyślane co do szczegółu. Ta otwartość na wszystko, wszechobecność i brak poczucia tego co prywatne. Stylizowanie i reżyserowanie dla istniejącej lub nieistniejącej widowni każdej sekundy swojego życia. Naprawdę nie widziałam jeszcze w filmie tak udanej satyry na hipsterstwo.
Ale najważniejsze jak dla mnie było i tak zestawienie podejścia Jamiego i Josha do autentyczności, przyczynowości i tworzenia jako takiego. Podsumowanie na koniec, że Jamie jest po prostu młody, a nie - zły, jest trochę ględzeniem starców, tak na siłę ;) Nie generalizowałabym, że całe pokolenie dwudziestokilkulatków to tylko banda egotyków, którym internety, pragnienie sławy, dobrobyt i dostęp do każdej własności intelektualnej jaką sobie zamarzą przepaliły w głowie kilka bezpieczników.

ocenił(a) film na 7
pris

A ja zapytam o końcówkę... "Będziecie wspaniałymi rodzicami"..Zdecydowali się na dziecko?na adopcje?
Może ktoś z szanownego gremium mi podpowie..Bo coś mi umknęło.

ocenił(a) film na 7
Lysiczka

tak, na koniec byli w trakcie procesu adopcyjnego.

ocenił(a) film na 7
pris

:))) Dziękuję!

ocenił(a) film na 5
T-Durden

Ja miałem mieszane uczucia, co do tego filmu. Nie wiem co dokładnie wywołało takie odczucie no ale cóż. Jednak trzeba przyznać, że wszystko co było tutaj poruszone jest niezłą lekcją dla widza.

http://maritrafilms.blogspot.com/2016/05/ta-nasza-modosc-2014.html

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones