PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31495}

Tajemnica Andromedy

The Andromeda Strain
7,2 3 909
ocen
7,2 10 1 3909
Tajemnica Andromedy
powrót do forum filmu Tajemnica Andromedy
ocenił(a) film na 9
Marek_Antoniusz

Moim zdaniem powinien być w pierwszej piątce SF wszech czasów.

Dziś już się takich filmów nie robi - brak odbiorców na odpowiednim poziomie - a szkoda :(

ocenił(a) film na 8
WlodekGr

Też żałuje.

A jaka jest Twoja pierwsza piątką?

ocenił(a) film na 9
Marek_Antoniusz

1. Łowca androidów (Blade Runner, 1982)
2. Tajemnica Andromedy (The Andromeda Strain, 1971)
3. 2001 Odyseja kosmiczna (1968)
4. 12 małp (1995)
5. Nazajutrz (The Day After, 1983)

Mechaniczna pomarańcza (1971) - ponoć wyśmienity lecz niestety nie oglądałem

Stalker (1979) - ale tylko ze względu na powieść "Piknik na skraju drogi"
Solaris (1972) - ale tylko ze względu na oryginał Lema

---------------------------------

W stronę Słońca (Sunshine, 2007) - Najgorszy film SF jaki w życiu widziałem !!!

ocenił(a) film na 8
WlodekGr

Nie widziałem Nazajutrz. Zapisuje... :-) Dzięki.

U mnie filmy s-f zazwyczaj dostają większą ocenę niż są warte. Taka słabość ;-)

ocenił(a) film na 9
Marek_Antoniusz

Ostrzegam Cie - film jest trochę dołujący i raczej nie na czasie - porusza problemy wojny jądrowej ZSRR-USA.

ocenił(a) film na 8
WlodekGr

Przekonam się wkrótce. Już zamówiłem DVD w wypożyczalni ;-)

ocenił(a) film na 8
WlodekGr

A oglądałeś "Threads"?
http://www.filmweb.pl/film/Threads-1984-128404

ocenił(a) film na 6
WlodekGr

SPOILER!!! SPOILER!!! NIE CZYTAJ JAK NIE OGLĄDAŁEŚ.
A co jest w tym filmie takiego. Jak zawsze ludzkość pokonuje "aliena" jak w dniu niepodległości - bo tam równie śmiesznie jest to zrealizowane (wirus informatyczny rozkminia komputer obcych) ŻAL. Tu zaś chodzi o to że nie radzi sobie z kwaśnym czy zasadowym środowiskiem co jest tak naiwne jak lot pingwinów na marsa (Przestrzeń kosmiczna jest pełna różnych pH) . Film byłby owszem genialny gdyby była zachowana konsekwencja - czyli to coś zniszczyłoby cały ekosystem a wydżwięk byłby taki jak w "ostatni brzeg" - wtedy by był naprawdę mocny - i zasłużona dycha..a tak...marne 5.

ocenił(a) film na 9
kaladann

!!! SPOILER !!!

Na tak wysoką ocenę ten film zasłużył z kilku powodów, ale może najpierw wymienię jago największy „minus” - sam pomysł „bakterii/wirusa” który lubi fotony, zwłaszcza wysokoenergetyczne fotony gamma. Komórka tej „bakterii” nie tylko nie rozpada się na kawałki, ale nawet szybciej rośnie (rozmnaża się) :)
Wysokoenergetyczny foton który może bez problemu rozbić wiązania jądrowe (oddziaływania silne), nie rozbija zwykłych wiązań elektromagnetycznych (oddziaływanie raczej słabe) - oczywiście fundamentalna bzdura. Co gorsze, absorpcja fotonów pozwalająca na rozrost bakterii jest silnie zależna od pH - oczywiście bzdura. Dlaczego ta bakteria tak bardzo lubi uszczelki gumowe - tego już nie pamiętam.

Ale uwaga - film powstał w 1971 roku (oglądałem go z zapartym tchem na czarnobiałym TV chyba ok 1973 r).
Obejrzyj sobie filmy SF z tamtych czasów - od naukowo-technicznych bzdur aż się robiło słabo. Pomysł na scenariusz (który miał być przestrogą, ale zakończyć się optymistycznie) nie był aż taki zły. Nawet dziś, 99% odbiorców nie ma pojęcia o przekrojach czynnych, wiązaniach atomowych, siłach jądrowych etc. Bazując tylko na jednej fizycznej nieprawdzie, scenariusz trzyma poziom. Logika scenariusza - kosmiczne zabezpieczenia laboratorium broni biologicznej - mogą się okazać paradoksalnie największym zagrożeniem dla ludzkości (baza miała ulec samodestrukcji w wybuchu jądrowym, aby zapobiec niekontrolowanemu wydostaniu się groźnych bakterii/wirusów - co w przypadku Andromedy dawało skutek odwrotny, karmiąc ją fotonami z wybuchu).

A efekty techniczne - jak na tamte czasy bardzo dobre, zwłaszcza dbałość o szczegóły techniczne. To w tym filmie po raz pierwszy i ostatni widziałem działanie ultramikirotomu - założę się, że nawet dziś 99.9% oglądających nie ma pojęcia jak przygotowuje się preparat do mikroskopu elektronowego.
Dziś „każdy głupi” wie jak wygląda komputerowa „mouse”, pióro świetlne jest anachronizmem, a „zoom obrazka” jest normalką. W 1971 w Polsce było może kilka komputerów typu Odra o mocy obliczeniowej dzisiejszego zegarka na rękę, więc komputeryzacja Bazy robiła na widzu wrażenie.

„Ostatni brzeg” miał być przestrogą i kończył się katastrofą, ten film miał się jednak zakończyć optymistycznie i po „mrożącym krew w żyłach” wyścigu z własnymi zabezpieczeniami, „człowiek zwyciężył” - oczywiście z odpowiednią dawką „amerykańskiego patosu”.

Reasumując - uwzględniając szas powstania filmu, był on naprawdę wyjątkowym filmem SF.

ocenił(a) film na 7
Marek_Antoniusz

Hejka , gdzie można on line obejrzeć z napisami pl ?

ocenił(a) film na 6
theszatanx

a lektor moze byc? jesli tak wpisz w google tytuł i lektor pl i znajdziesz online.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones