PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=116327}

Tajemnica Brokeback Mountain

Brokeback Mountain
7,4 194 400
ocen
7,4 10 1 194400
7,6 35
ocen krytyków
Tajemnica Brokeback Mountain
powrót do forum filmu Tajemnica Brokeback Mountain

Zakonczenie filmu-kompletne wyjasnienie
W zwiazku z tym ze przeczytalem tu bardzo wiele smiesznych prob interpretacji tego filmu postanowilem napisac jak ja to widze. Oczywiscie kazdy ma prawo do wlasnej wizji ale mysle ze ci co ogladali film uwaznie w pelni sie ze mna zgodza.

1. Ennis gdy dostaje list zwrotny informujacy o smierci Jake dzwoni do jego zony.
Ta opowiada mu historyjke z wybuchajacych kołem.
W tym momencie pokazana jest scena smiertelnego pobicia Jake'a.
Mozna po potraktowac jako wizje Ennisa badz jako pokazanie prawdziwych wydarzen.

Za i przciw dla obu wersji.
Przede wszystkim nalezy pamietam ze akcja filmu dzieje sie od 1963 i trwa ok 20 lat.
Nie jestem specem od historii Ameryki ale te 20,30 czy 40 lat temu napewno bylo tam inne podejscie to tematu niz teraz.
Trzeba rowniez wziac pod uwage ze w roznych stanach jest rozne spojrzenie na rozne sprawy - tak jak i w Polsce napewno w Warszawie jest wieksza tolerancja dla homoseksualistow niz gdzies na prowincji.
Ja widze ze nie kazdy o tym pamieta.

Do myslenia daje to ze Jake byl bity kluczem od kol samochodowych, podobnie jak homoseksualsci we wspomnieniach Ennisa. Ale mysle ze to raczej przypadek.

Nalezy rowniez pod uwage wziac to ze zona Jake wkonsu dowiedziala sie o jego homoseksualizmie, ale przeciez to musial byc straszny wstyd dla rodziny gdy okazalo sie ze przykladny maz i ojciec wolal mezczyzn?
Jej wersja byla raczej spowodowana wstydem i checia obrony rodziny.

2. Jestem przekonany ze ojciec i matka Jake wiedzieli o jego homoseksualizmie. Chyba musial ich zmusic do myslenia fakt ze Jake zostawil rodzine i zamieszkal z jakims obcym mezczyzna?
W tamtych czasach raczej to nie bylo "normalne", a napewno nie akceptowane.

3. Jake tez nie zabil nikt na zlecenie rodziny jego zony. Ta wersja jest kompletnie bez sensu. Mogli by wziac normalnie rozwod i nie bylo by sprawy. Tak jak zreszta zrobil Ennis.

4. Jake nie zabil tez zazdrosy maz babki z ktora niby mial romans. To byla tylko taka gra przed Ennisem. Ja bym podejrzewal ze raczej mial romanz z tym gosciem z broda i wonsami ktory zapraszal do na ryby i do domku. Moze to wlasnie z nim zamieszkal?? A nie z jakims typem z meksyku jak tez ktos sugerowal - to byla tylko pojedyncza akcja ze zlosci na Ennisa ze nie pojechal z nim w gory.

5. Akcja z koszula - Ennis dopiero wtedy zrozumial ze to tylko jego Jake kochal przez te wszystkie lata. Zabral koszule na pamiatke. Ennis myslal ze zostawil ja w gorach.

6. Zaproszenie na slub - ciezko powiedziec czy jego corka wiedziala o jego orientacji. Scena z zaproszeniem miala na celu pokazanie ze mimo ze Ennis byl gejem, mial tez kochajaca rodzine - nie byl zły, nie byl jakims potworem :). jak wiele osob traktuje homoseksulaistow.

Chodzilo rowniez o to ze on mial kontakt tylko z jedna corek. Po tym jak dowiedzial sie ze wychodzi ona za maz znowu pozostal sam na swiecie. Tak samo jak gdy opowiadal na poczatku ze najpier zostal bez rodzicow, pozniej opuscila go siostra a nastepnie brat.

Nie ulozyl sobie zycia z Jakiem, stracil szanse na szczescie. Pozostal znowu sam.

ocenił(a) film na 10
krawat

Zastanawiam się nad 3 punktem...
Dlaczego mówisz, że jest to bezsensu? Bo ja akurat uważam, że to właśnie było zlecenie ze strony ojca żony Jaka. Przecież jej ojciec go nie znosił, jaki to byłby wstyd dla całej jego rodziny jeśli ktś by się dowiedział że jego córka była z homoseksualistą. I ten wątek wtrącony podczas rozmowy telefonicznej moim zdaniem to jest to co naprawdę się stało.

turkaweczka13

Sadze tak dlatego ze Jake zostawił swoja rodzinę i wrócił do rodzinnego domu żeby żyć, pracować itd z innym mężczyzną.
Jake zrobił to czego najbardziej bal się Ennis - ujawnił się.
Mi ta sytuacja wygladala bardziej na morderstwo w afekcie. Jakichs 3 homofobow nakrylo Jake z jego chlopakiem, ponioslo ich i pobili go na smierc.

Jak by to bylo na zlecenie to bylo by w nocy, po cichu, dostal by kule albo by go udusili.
A to byla nie planowana akcja - bili go kluczem do kól.

Rozmowa przez telefon byla po to zeby zmylic Ennisa.
Zeby jak najmniej osob poznalo prawde.
Oczywiscie Ennis znal prawde jako jeden z nielicznych. Ale poprostu zona Jake uznala ze musi sie trzymac jednej wersji dla dobra siebie i swojego syna.

krawat

tak, Ennis nawet mówił coś takiego, żeby się nie ujawniał...

krawat

Mnie uderzyło to, że na początku widać było, że w konflikcie Jake'a z jego teściem jego żona była po jego stronie (kiedy teść się z niego naśmiewał zawsze patrzyła na niego z dezaprobatą, a kiedy przy stole Jake wreszcie go utemperował uśmiechnęła się jakby była dumna z męża). Tymczasem w rozmowie z Ennisem Laureen nie zachowywała się jakby mówiła o śmierci ukochanego męża, zachowywała się inaczej... Poza tym jej wersja wypadku była wyuczona, mówiła to bez uczucia, zimno komentowała a przecież chodziło o śmierć jej męża. Ja myślę, że ona w końcu poznała prawdę. Wątpię czy ona lub jej ojciec wynajęli kogoś do zabójstwa, ale też na pewno ta śmierć była jej obojętna. Zgadzam się z tym, co napisałeś na końcu: Ennis został kompletnie sam... tak czy siak wyszło, że miał rację: dwóch facetów mieszkających razem? Nigdy! ...

pete_2009

Tymczasem w rozmowie z Ennisem Laureen nie zachowywała się jakby mówiła o śmierci ukochanego męża, zachowywała się inaczej...

---------- bo już stało się jasne kim naprawdę był Jake.

Poza tym jej wersja wypadku była wyuczona, mówiła to bez uczucia, zimno komentowała a przecież chodziło o śmierć jej męża. Ja myślę, że ona w końcu poznała prawdę.
---------- No dokładnie.

krawat

Według mnie głupio to brzmi, argumenty na podstawie przebłysku Ennisa. Film jest ekranizacją opowiadania, a tam nie można wstawić owego "przebłysku". Trzeba więc sprawdzić jak jest w oryginale i wtedy dostaniemy odpowiedź na nurtujące nas pytanie, jak zauważyłem po wielu postach tego typu, jak na prawdę zginął Jack.

Kuba_Kuna

Nikt nie mowi ze to był przebłysk Ennisa. Moze to bylo jakby "wspomnienie" żony Jake'a?
W sumie masz racje, tak by bylo najlepiej. Tylko w opowiadaniu tez nie musi byc wcale odpowiedzi na to pytanie. A i nie zawsze film jest wierna ekranizacja opowidania.

ocenił(a) film na 10
krawat

Hej, hej, ludzie... Jack, nie Jake. Jake to aktor. ;P

Przepraszam za czepialstwo... ;)

nutria_4

No tak masz rację. Jake Gyllenhaal zagrał Jack'a Twist. Pomyłka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones