PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=485118}
4,4 2 195
ocen
4,4 10 1 2195
Taras Bulba
powrót do forum filmu Taras Bulba

Dawno już nie widziałem tak złego filmu. Żałosna agitka polityczna zrobiona na zamówienie i na pewno za pieniądze Kremla, zionąca wręcz z ekranu zwierzęcą nienawiścią. Jest tu wszystko co czyni w moim odczuciu rosyjskie kino beznadziejnym: zero realiów historycznych, zero praw fizyki i grawitacji, zero logiki w działaniach, zerowa fabuła. To samo było w "1612",
Taras zabijający husarów niczym pijanych kmiotów z zawiązanymi oczami? Taras palący się na stosie i wydający jeszcze porady otoczonym kompanionom? Zabijający swojego syna bo się ubrał "jak Lach"? Matko kochana, co za absurd jakiś?! Jedyne nie pozwala dać mi temu filmowi 1/10 to naprawdę niezłe zdjęcia i plenery wykorzystane w filmie. Ale to wszystko. Cała reszta leży, kwiczy i woła o pomstę.

ocenił(a) film na 2
hezron

Akurat co do zdjęć się nie zgodzę, bo mimo,że w filmie jest pełno scen walki, to żadna nie robi na nas większego wrażenia. A inna sprawa, że to głównie przez BARDZO ZŁE efekty specjalne.

ocenił(a) film na 1
hezron

W pełni popieram. Żałosne filmidło i kiepsko skrywana (może nawet wcale?) agitacja polityczna. Złe Polaki i heroiczni Rusini. Mam też trochę żalu do polskich aktorów za branie ról w takich filmach. Sorry, pieniądz jednak czasem śmierdzi i niesmak pozostaje. Film oglądałem w tv i nie dawałem rady oglądać non stop, zmieniałem kanał, co kilka, kilkanaście minut. Nie no scena, w której kozak przygnieciony kilkoma polskimi żołnierzami nagle zrzuca ich wszystkich z siebie, prostuje się i jeszcze mówi „starość nie radość”. Majstersztyk. Kozacy rozcinający szablami zbroje husarskie???!!! Putin nie kręć więcej filmów!

ocenił(a) film na 3
hezron

Zgadzam się. Film jest wręcz odrażający w swym antypolskim nacjonalizmie. Wygadywać takie głupoty jak to "Lachy" (a czemu nie Litwini, Rusini, czy Białorusini?) zaprzęgali do powozów prawosławnych (przecież wielu Lachów też było prawosławnych) - no to naprawdę szczyt zakłamania. Jeśli tak pisał Gogol, to banderowcy swoją propagandą w okresie międzywojennym poszli w jego ślady. Jest to chyba wspólna cecha tamtych ludów - budowanie swojej historii na kłamstwie, zakłamanym heroizmie i robieniu z Polaków kozła ofiarnego winnego wszelkiemu złu.
A potem jeden z drugim "inteligent" wrzeszczy podczas rozdawania "Orłów", że Polacy uważają się za świętoszków i niewiniątka. A co - mamy się uważać za rzeźników, bo tak chce rosyjska i ukraińska propaganda? Mamy przyznawać rację kłamstwu, żeby stanąć na równi z Rosjanami, Kozakami, Tatarami, banderowcami, nazistami i komunistami, bo wstyd się przyznać, że nie robiliśmy tego co się nam zarzuca lub nie robiliśmy w takim stopniu jak tego chcą?
90% tego filmu to kłamstwo historyczne, antypolskie. Wyraźnie widać, że przesłaniem tego badziewia było wzbudzanie antagonizmów między narodami.

mordachamordasinski

Nie ma co iść w drugą stronę panie Mordachamordasinski, bo dzięki postaciom pokroju Czarnieckiego i Wiśniowieckiego mamy pełne prawo nazywać się rzeźnikami ukrainy,

ocenił(a) film na 3
_Mastema_

Boże, co za dziecinada, Czarnecki... Wiśniowiecki... Ręce opadają :). Ale
dyletanctwo nie jest karalne. Mnie też nikt nie karał kiedy pieprzyłem jakieś androny ja Ty - nie poparte wiedzą. Ale miałem w sobie coś, czego Ty chyba nie masz. Po prostu chciałem wiedzieć jak było naprawdę. I ze wstydem musiałem przyznać rację tym, którzy o rzezi wołyńskiej mieli dużo większą wiedzę i za takie pisanie jak Twoje kiedyś mieszali mnie z błotem...
Dzisiaj im za to dziękuję.
Ani Czarnecki, ani Wiśniowiecki, nie mają nic, ale to zupełnie nic do tego co banderowcy robili Polakom w 1943. Poza tym Wiśniowiecki był czystym Rusinem - czyli współczesnym Ukraińcem (jak sami twierdzą), a Czarnacki "mieszańcem".

mordachamordasinski

No, to teraz zrobi się śmiesznie, bo takiego niekompetentnego i przemądrzałego pajaca dawno nie widziałem Nie wiem, z jakimi pajacami miałeś do czynienia, ani jaką to wielką wiedzę udało ci sie podobno posiąść, skoro nie znasz nawet źdźbła z historii Wiśniowieckiego i Czarnieckiego. Ten pierwszy był Rusinem tylko z nazwy - otoczony polską kulturą od najmłodszych lat czuł się pełnym Polakiem, co pokazał między innymi przechodząc z prawosławia na katolicyzm. W historii zasłynął jako "Młot na kozaków" - o czym pewnie też nie słyszałeś - dzięki bezwzględnemu rozprawianiu się z buntownikami i wspierającymi ich innymi mieszkańcami rusi - tutaj nawiązanie do wołyńskiej beczki śmiechu - tak jak oni, pacyfikował całe wsie. Czarniecki robił dokładnie to samo, gdy wybuchł rok 1648 obydwaj panowie pacyfikowali ukrainę jak 300 lat później ukraińcy nas.

__Mastema__

Kolejnym zjawiskiem czyniącym nas rzeźnikami jest moja najbardziej ceniona formacja lisowczyków - ciekawe, jak ich wybielisz, bo o Czarnieckim i Wiśniowieckim gówno słyszałeś ;)

__Mastema__

PS: C Z A R N I E C K I - Nie "czarnacki, czarnecki"...

__Mastema__

http :// ukraincy. wm. pl/392039,Ciemna-strona-Czarnieckiego.html#axzz4fNsyodlp

ocenił(a) film na 3
__Mastema__

Idź z tymi bzdurami do Związku Ukraińców w Polsce, albo prosto do "Swobody" i wydajcie kolejny "Litopys - UPA" - czyli zbiór kłamstw i manipulacji o "złych" Lachach i "dobrych" Ukraińcach. Pieprzenie takich banderowskich bzdur przez takich tendencyjnych nieuków jak ty doprowadziło już raz do rzezi wołyńskiej, która na wieki pogrąży Ukraińców.

Nieuk oczywiście nawet nie wie i nie rozumie, że w czasach Wiśniowieckiego, czy Czarneckiego nie było żadnych Ukraińców, a Wiśniowiecki tak samo traktował chłopa polskiego, jak i ruskiego. Ignorant i bezczelny manipulant będzie cały czas prowokował Ukraińców do nienawiści wobec Polaków.

Dlatego takich jak ty należy zamykać w nowej "Berezie Kartuskiej" albo deportować do Donbasu.
I nie podsyłaj mi tu swoich głupich linków, bo równie dobrze możesz sobie wygooglować "Ciemna strona Chmielnickiego" - zobaczysz dlaczego Wiśniowiecki i Piłsudski musieli odpowiadać terrorem na terror. I dzisiaj takich terrorystów jak ty powinno się traktować tak samo.
Amen.

mordachamordasinski

Zakłamania? Polski szlachcic nad polskim chłopem się potrafił znęcać, a co dopiero nad ukraińskim.
Na jakiej podstawie zakładasz, że ta historia, której uczono Ciebie jest prawdą, czy całą prawdą? Może to Ciebie, a właściwie nas wszystkich uczono kłamstw, przekłamań, przemilczeń? Mitu, historycznego, wyidealizowanego etosu, nie tego jak faktycznie wyglądały dawne czasy?
Bo wiesz jak to jest, każdy lubi przedstawiać się w jak najlepszym świetle, oczerniając innych. A polską historię spisywała dawna elita narodu, nie niepiśmienni chłopi. Spisywała ją tak, by wypaść jak najlepiej, jak najszlachetniej.
Mówi się- dawna Rzeczypospolita była ostoją tolerancji i ,,złotej wolności''.
Czy tak było naprawdę i czy dla wszystkich? Bynajmniej.
Chłop miał bardziej status rzeczy- żywego inwentarza, niż człowieka.
Są dowody historyczne np. na palenie żywcem rodzin chłopskich służących w majątku szlachcica, przez innego szlachcica, by się na nim zemścić- popsuć mu zbiory.
Albo z zemsty na takim szlachcicu za co innego. Widzimy to nawet w ''Potopie'', gdzie Kmicic pali Wołłmontowicze. Ginie cała wieś :dzieci, kobiety, żywy inwentarz. Kmicic zostaje na koniec bohaterem, bo broni prominenta, ważnego miejsca kultu i bierze udział w walce o ojczyznę. I zostaje mu zapomniane, że jest morderca, rzeźnikiem i katem niewinnych i bezbronnych...
Za zabicie szlachcica była kara śmierci. Za zabicie kara pieniężna, której często nie egzekwowano.
Chłop był własnością szlachcica. Był przez niego bity, poniżany, a nawet ,,obwieszany'' za byle przewinienia.
To wszystko dotyczy tylko chłopa polskiego, można więc sobie tylko wyobrazić, czego doświadczał zbuntowany chłop ukraiński...
W Rosji zresztą szlachta działała podobnie. To na zachodzie było ciut lepiej, choć i tam dochodziło do rebelii chłopskich. Niemniej jednak to co określa się jako zły czas dla Polski- Rozbicie Dzielnicowe, było paradoksalnie ulgą i całkiem dobrym czasem dla chłopstwa/ludu, który dobrowolnie przechodził pod zwierzchnictwo niemieckie, gdzie miał namiastkę praw i lepsze warunki.
W Polsce chłopa mogła bronić ,,Gromada'', skargi chłopskie starała się ponoć uczciwie rozpatrywać Królowa Jadwiga.
Jednak potem było coraz gorzej, pętla na chłopskiej szyi zaciskała się. Stąd powstania chłopskie- w tym powstanie Chmielnickiego.
Nie usprawiedliwia to oczywiście w żaden sposób Wołynia, ale Wołyń dobitnie pokazuje, jak kierowanie się resentymentami historycznymi i bazującymi na nich lękami szkodzi. Do jakiej katastrofy i zezwierzęcenia może doprowadzić.
Kiedyś były inne realia i mierzące się z nimi pokolenia, dziś ich nie ma- jest już co innego. I od nas zależy czy będziemy wskrzeszać zło, czy iść w dobrą stronę.
A wskrzeszaniu zła służy właśnie kierowanie się nieaktualną historią, na dodatek w stronniczy sposób. Widząc tylko cudze winy, negując własne.
,, Historia uczy tylko jednego- że nigdy nikogo niczego nie nauczyła''. Powinna być traktowana wyłącznie jako ciekawostka, nie wykładnik życia współczesnego.
Ten film jest jakimś tam głosem w dyskusji, stronniczym spojrzeniem jednej ze stron. Trochę przejaskrawionym(mam tu na myśli elementy wojenne) i prawdopodobnie służącym określonej narracji, żeby nie powiedzieć propagandzie, która jak widać trafiła na podatny grunt i osiągnęła efekt- wbicia klina, kłócenia idących ku pojednaniu narodów. Komu to służy i się opłaca?

Edna_fw

Nie mogąc edytować, uzupełnię- Za zabicie chłopa, była kara pieniężna.
Dodam jeszcze, nie chcąc dodawać przekłamań, że różni szlachcice trafiali się- niektórzy byli całkiem dobrzy dla swoich chłopów, jak na tamte warunki. Chodzi bardziej o system, który zdawał chłopa na łaskę i niełaskę ,,pana''. Chłop nie miał statusu człowieka i praw przynależnych człowiekowi. Zatem, gdy trafił się pan okrutnik, a trafiał dość często, był wobec tego bezbronny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones