PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10109}
6,3 2 544
oceny
6,3 10 1 2544
6,7 7
ocen krytyków
Test pilota Pirxa
powrót do forum filmu Test pilota Pirxa

Ten film dostał Grand Prix na festiwalu S.F. w Triescie, pobił tam m.in. Ridleya Scotta "*8 pasażer Nostromo"(Obcy) ! ................................



ocenił(a) film na 6
rica_2

Niesłusznie. Widać wyraźnie, że reżyser chciał nakręcić "polską odyseję kosmiczną". Film może nie z gorszy jak na tamte czasy, ale dziś tylko nuży, i to nie tylko pod względem technicznym, ale również fabularnym.

ocenił(a) film na 2
rica_2

Za co do dzisiaj nie wiem. Albo jury się naćpało, albo zeżarł ich kompleks niższości wobec amerykanów. Albo chciało uhonorować Lema nie bacząc na to co Piestrak nawywijał.

rica_2

"Obcy" to tak naprawdę nie jest filmem sci-fi, to film wampiryczny, jeśli używać klasycznego podziału na gatunki. Porównajcie sobie "Obcego" z "Nosferatu - symfonia grozy" - tu i tu jest zła postać, która się gdzieś czai obok bohaterów, nawet i tu i tu przemieszcza się z nimi "na gapę" i narasta groza. Różnica jest taka, ze akcja "Nosferatu" rozgrywa się w przeszłości, a "Obcego" w przyszłości.
Jeśli zatem w jury festiwalu sci-fi siedzieli ortodoksi od sci-fi to nic dziwnego, ze odrzucili "Obcego".

ocenił(a) film na 3
rica_2

'Alien', a zdarza się nawet, że również jeden z jego sequeli, regularnie trafia na publikowane co jakiś czas rankingi 25 najważniejszych filmów fantastyczno-naukowych albo wręcz na listy 50 najbardziej pamiętnych obrazów w historii kina światowego.
A kto jeszcze pamięta po latach o filmowym Pilocie Pirxie?

Film_Polski

Ja pamiętam filmowego Pilota Pirxa i raczej dlugo nie zapomnę bo to moja młodość i dzieciństwo.

rica_2

Ale to po prostu nieprawda. Zobaczcie sobie listę filmów konkurujących na ówczesnym festiwalu w Trieście. "Obcego" wcale wtedy nie było: https://www.sciencefictionfestival.org/archivio-edizioni/festival-internazionale -del-film-di-fantascienza/fiff-1979/

wagrowski_konrad

o proszę czyli tę historyjkę wymyślił sobie reżyser.

niniwa1974

Nie wiem. Rozmawiałem kiedyś z panem Markiem Piestrakiem, to naprawdę miły człowiek, i wydawał się szczerze w to wierzyć. Podejrzewam, że na owym festiwalu nie był, info o wynikach dostał z drugiej ręki i tak powstała legenda.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones