PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=489216}
5,5 17
ocen
5,5 10 1 17
The Kreutzer Sonata
powrót do forum filmu The Kreutzer Sonata

Zbrodnia i Muzyka

ocenił(a) film na 6

Genialna sonata Beethovena zainspirowała Tołstoja do noweli o pasji, żądzy, seksualności człowieka. Studium małżeństwa jako miłość i uniesienia, szalona zazdrość i obłędne okrucieństwo, to wieczny temat filmów, z tytułem sonaty chyba z kilkanaście. Realizacja Bernarda Rose'a nie porywa, ale warto obejrzeć ten obraz, na wskroś współczesny, aktualny

LEW TOŁSTOJ
„SONATA KREUTZEROWSKA”
(fragm.)

(...)- Grali Sonatę Kreutzerowską Beethovena. Czy zna pan pierwsze presto? Zna pan?! – wykrzyknął. – O, co za straszna rzecz ta sonata! Właśnie ta część. I w ogóle muzyka to straszna rzecz. Co ona robi? I po co robi to ,co robi? Podobno muzyka działa uszlachetniająco na duszę – to bzdury, nieprawda! Działa, strasznie działa, mówię o sobie, lecz wcale nie uszlachetniająco. Nie działa na duszę ani uszlachetniająco, ani poniżająco, lecz drażniąco. Jak to panu powiedzieć? Muzyka zmusza mnie do zapomnienia o sobie, o swoim istotnym położeniu, przenosi mnie w jakieś inne, nie moje położenie: pod wpływem muzyki wydaje mi się, że czuję to, czego właściwie nie czuję, że rozumiem to, czego nie rozumiem, że mogę to, czego nie mogę.(...)

użytkownik usunięty
baudolino68

Czemu nie porywa? Z trailara wynika, że nacisk położony na ten romans i noc poza tym, uwzględnili czasowe oddalenie, społeczną krytykę małżeństwa i traktowania kobiet czy też tylko folgowanie scenom seksu?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones