PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=840}

To my

5,2 5 373
oceny
5,2 10 1 5373
4,7 3
oceny krytyków
To my
powrót do forum filmu To my

Gdy miałem naście lat ten film był bardzo popularny- zwłaszcza wśród maturzystów. Oglądając go wtedy czuło się te emocje, że niedługo będzie matura- najważniejszy egzamin w życiu. Jakie to kiedyś było ważne zdać maturę wiedzą wszyscy w moim wieku. To było po prostu coś:). To był koniec pewnego etapu w życiu. Naprawdę wchodziło się w to dorosłe życie. Należy też spojrzeć na to jacy kiedyś byli maturzyści, bo ten film to bardzo dobrze pokazuje. Rozrywka była, ale także trzeźwe myślenie. Każdy miał swój cel. Do tego ludzie byli szczęśliwsi, bardziej kulturalni, lepiej się do siebie zwracali. Ten film pokazuje głównie przywary młodzieży tamtych czasów, za co go nieco wtedy krytykowano, a dzisiaj zauważmy, że uważamy go za niemal grzeczny. Należy też zwrócić jeszcze na coś uwagę, na naprawdę ważną rzecz. Nie wymagano tak wiele kiedyś od młodych ludzi jak teraz. Każdy musi skonczyć studia (więc studia zaczęły mniej znaczyć), każdy musi być zdolny ( a przecież jest dużo mniej młodzieży jak kiedyś- więc i mniej zdolnych), każdy musi mieć siłę aby pracować kosztem rodziny (więc rodzi się mniej dzieci). Minęło 15 lat i spójrzmy jak zmienił się świat.. A sam film przyjemny. Zrobiony w stylu "amerykańskim" tak jak inne polskie filmy z lat 90tych. Widać tu dużo zaciągu z Beverly Hills, 90210. Ten amerykański sen został przykryty polską tożsamością i wyszła bardzo fajna komedia obyczajowa z zaciągiem sensacyjnym. Ma sporo wad jeśli chodzi o techniczne aspekty, ale taki urok polskich filmów z tamych czasów;). Do tego sporo niepotrzebnych romansowo-erotycznych scen, które psują odbiór filmu. Robią z niego dużo gorszy, tańszy produkt. Ogólnie jest jednak nieźle- zasłużona 6 i do tego z plusem za sentymenty.

TomasT

mądrego to i dobrze poczytać ;) podejrzewam, że jestem "w tym wieku":P bo doskonale rozumiem swego rodzaju nostalgiczny sentyment do tego filmu, do tego czasu.... trafiłeś w punkt! ;)

TomasT

Eh, Polska sprzed 15 lat, moje czasy, "wiek niewinności". Maturę miałam w 2003. Teraz niestety ogólnie nie akceptuję rzeczywistości.

libella

No niestety i ja nie potrafię zaakceptować zmian, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich 15 lat. Młodzież nie ma tak naprawdę celu (nawet studia nie gwarantują pracy), przyjaźnie są dużo bardziej płytkie i jakieś takie mechaniczne (facebook), zachowanie jest dużo gorsze (szkoła, jak i rodzice nie przykładają się już tak do wychowania dzieci- szkoła z powodu przepisów, a rodzice braku czasu). Do tego młodzież nie ma tak naprawdę na nic czasu- nauczyciel może pracować 5 h, a dziecko w szkole przebywa 10, a nawet więcej. No i oczywiście ma jeszcze pracę domową- kiedy mieć czas na życie prywatne, przysłowiowe boisko i rozwijanie zainteresowań? Produkujemy pokolenie pełne depresji, samobójstw, które nie wie na jakich zasadach oprzeć swoje życie. Pokolenie, które potrafi odtwarzać, a nie tworzyć (zmiana systemu nauczania spowodowana testowo/kluczowym sprawdzaniem wiedzy), pokolenie, które potrafi zdobywać wiedzę, ale nie potrafi samodzielnie nic odkryć. Niestety i moje pokolenie wpadło w wir pracy, pieniędzy, braku czasu. Większość z nas pracuje w dużych, zagranicznych koncernach, gdzie dopóki jesteśmy produktywni to jesteśmy potrzebni, gdy nasze możliwości się zmniejszają dziękuje się nam. Koszty życia są coraz większe, a pieniądze, ktore zarabiamy są coraz mniejszej wartości. Szczęśliwe jest pokolenie, które teraz będzie przechodzić na emeryturę- wszystkie młodsze niestety w tej chwili nie mają żadnych perspektyw.

ocenił(a) film na 6
TomasT

Racja, racja, racja...słuszne spostrzeżenia:)

ocenił(a) film na 4
TomasT

Dobrze powiedziane, ja też pamiętam, jakie emocje w liceum wywoływał ten film :). Pozdrawiam

ocenił(a) film na 6
TomasT

Samo sedno. Kropką nad i tego filmu jest ścieżka dźwiękowa Myslovitz, zbiera to wszystko w całkiem spójną całość.
Czuć klimat końca lat dziewięćdziesiątych- początku dwu tysięcznych.

TomasT

Wtedy narzekałam. A dziś chciałabym, żeby moje dziecko miało szansę wychowywać się w takich czasach jak ja ... Matura 2004

TomasT

Chłopie, pieprzysz, ale zawsze znajdziesz matołków z tamtych lat.

TomasT

masz 100% rację, wtedy takie miałam wyobrażenie o maturze, ale zanim przyszło mi kończyć liceum to świat zdążył się już zmienić

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones