PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=188}

Totalna magia

Practical Magic
6,8 47 968
ocen
6,8 10 1 47968
4,9 7
ocen krytyków
Totalna magia
powrót do forum filmu Totalna magia

Nie brakuje w kinach filmów, które powstały na bazie książek. Nierzadko ekranizacja przynosi literackiemu oryginałowi wznowienia lub nagły wzrost popularności. Przykładów nie trzeba daleko szukać: Gra o Tron, Wiedźmin, książki Stephena Kinga takie jak To albo Lśnienie czy też nieśmiertelne Małe kobietki Louisy May Alcott. Przeniesione na wielki bądź mały ekran dzieła przeżywają drugą młodość i docierają do tysięcy odbiorców, którzy wcześniej nie wykazywali nimi zainteresowania. Nie brakuje też przedstawicieli drugiego obozu, czyli książek, których ekranizacje nie przyniosły im większych korzyści. Można wśród nich wymienić m.in. "Gwiezdny Pył" Neila Gaimana, "Chłopaki mojego życia" Beverly Donofrio, "Psychoza" Roberta Blocha. Należy też do nich "Totalna Magia" pióra Alice Hoffman, po raz pierwszy wydana w Polsce w 2003. Wspominałam już o tej książce w moim podsumowaniu roku 2020, zrobiła jednak na mnie tak ogromne wrażenie, że chcę jej poświęcić oddzielny odcinek.

Już sama chronologia wskazuje, dlaczego książka nie wykorzystała fali popularności ekranizacji, a przynajmniej dlaczego to nie miało miejsca na naszym rodzimym rynku. Film Totalna magia wyszedł w 1998 roku. Polski czytelnik nie miał szans zapoznać się z tą historią zawczasu, w myśl zasady “najpierw książka, potem film”. Ta ekranizacja to jedna z moich filmowych guilty pleasures. Obiektywnie rzecz ujmując, nie jest to arcydzieło kinematografii (na Rotten Tomatoes ma 22% od krytyków), ale ma w sobie coś takiego, co mnie ujęło od razu. Zakładam, że to częściowo zasługa ponurego rozpoczęcia, sceny z szubienicą i kontrastującej beztroskiej muzyce i narracji. Kontrasty towarzyszą większości scen. Przygnębiający opis klątwy, nałożonej na wszystkie Owensówny, historia Gillian i Sally, prześladowania przez dzieciaki z sąsiedztwa - a z drugiej strony piękne, słoneczne dni, wspaniały ogród, wyrozumiałe ciotki i ciasto czekoladowe na śniadanie. Sięgając po książkę Alice Hoffman spodziewałam się podobnej romantycznej, magicznej atmosfery i co prawda znalazłam magię i romans, ale próżno szukać na jej kartach lekkości i beztroski ekranizacji.
Więcej na: https://podkamieniem.com/2021/02/14/kazda-z-nas-ma-w-sobie-czarownice/

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones