PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=37311}

Troja

Troy
7,4 344 356
ocen
7,4 10 1 344356
5,8 29
ocen krytyków
Troja
powrót do forum filmu Troja

Achilles the best!

ocenił(a) film na 10

Najlepszy wątek miłości Bryzeidy i Achillesa.Pitt w roli Achillesa wyglądał bezkonkurencyjnie.
Film bardzo widowiskowy.Polecam!

ocenił(a) film na 9
saskialove

dla mnie to był najbardziej wku***jący wątek...

ocenił(a) film na 7
saskialove

Na Troi byłam w kinie (dawno temu) i teraz obejrzałam drugi raz.

<spojlery, ale oczywiste, bo każdy zna tę historię> :D

Jestem pod dużym wrażeniem gry Pitta, wcześniej chyba bardziej zwróciłam uwagę na mięśnie itd.
Pokazał w tym filmie wiele emocji, od fochów wojownika - celebryty, przez szaleńczą chęć zemsty do łez nad ciałem wroga...
Dlaczego płakał? Żałował, że zemsta przejęła kontrolę nad jego zdrowym rozsądkiem czy dlatego, że Hektor był godnym przeciwnikiem, a on nie okazał mu szacunku?
Bardzo ciekawa relacja z Bryzeidą - niektóre scenki (z nożem dla przykładu, albo ratunki w ostatniej chwili) ograne w innych filmach do bólu- ale jednak to Achilles i Bryzeida stworzyli na ekranie gorętszą parę, niż Helena (!) i Parys(Drewno to moje drugie imię).

Film ogląda się super- przyjemnie i jest bardzo widowiskowy.
Miłośnicy historii dopatrzyli się w tym filmie mnóstwo błędów historycznych, moim zdaniem nie szkodzi, że tarcze były z innej epoki. Tarcze to tarcze. Za to stroje mieli prześliczne. :D

Bardzo podobało mi się urealnienie śmierci Achillesa. Dostał w kostkę, a potem cała seria strzał... Genialny pomysł!
<brawa dla pomysłodawcy>

W filmie zmieniłabym tylko jedno - gatunek, nie historyczny tylko fantastyka. I super. :)

Pozdrawiam! :)

ania_ce

Zmartwię Cię,to dotyczyło nie tylko tarcz,ślicznych strojów też,podobnie jak zbroji a nawet sposobu prowadzenia walki przez ludzi Achillesa(i nie tylko) ,falanga grecka wtedy jeszcze nie istniała. ..
Ale nie da się ukryć że wątek Achillesa i Bryzeidy to najjaśniejszy punkt w tym filmie który zdecydowanie powinien być podpisany jako fantastyczny,bo historyczny to nadużycie.

ocenił(a) film na 7
szarit

Iliadę czytałam w okolicach matury, ale coś pamiętam, że obok Troji płynęła duża rzeka (nie było rzeki w filmie) a przy jednej z głównych walk (nie pamiętam czy Achilles i Hektor) obiegli trzy razy gród - ścigali się czy coś.
I wątek Bryzeidy też był inny.

Wierni oryginałowi nie byli, epoce też nie. (Dziękuję z info o historii, przyjrzę się falandze jak będę trzeci raz oglądać :) )

Nie wiesz może w której minucie widać samolot? :D Bo jego też nie widziałam.

ania_ce

Obaj obiegali Troję ze trzy razy,a rzeka Skamander się nazywała no ale skoro kręcili w Meksyku..tam o rzeki niespecjalnie łatwo,a falanga szczególnie widoczna jest przy lądowaniu i ataku na świątynie gdzie znaleźli Bryzeidę,ten śliczny szyk z ładniutkim ułożeniem tarcz, i zorganizowany atak.A najfajniejsze jest to że Achilles to chyba jedyny wojownik co miał pancerz płytowy który w tamtym okresie historycznym był normą pozostali mają dzwonowe i wzorowanie nieco na rzymskich,miecz Achillesa też zagadka,nie z tej epoki ,bo wyglądał jak spartański z V w. p.n.e.,hełm też z innej epoki.właściwie jedyny miecz pasujący do filmu to ten co Parys dał Eneaszowi (kolejny przekręt scenariusza).Wątek Bryzeidy co do illiady mocno rozwinięty,ale Achillesowi faktycznie musiało na niej zależeć bo przecież cała prawie iliiada kręci się właśnie w okół gniewu Achilla z powodu Bryzeidy.Ten film po prostu pokazuje stroje i uzbrojenie z różnych epok między VIII a V w.p.n.e. wiekiem tylko że Troja istniała między XV-a XVIIw.p.n.e..łącznie ze sposobem prowadzenia walki przez ludzi Achillesa,falanga powstała dopiero w poł. VII w.p.n.e..Ale nie chce mi się wymieniać innych historycznych bzdurek w tym filmie jako urealnienie mitu 1/10 jako swobodna historia 6/10 za dużo naciągania jednak tam było..

ocenił(a) film na 7
szarit

Właśnie, szarit może mi wytłumaczysz jak z tym pancerzem Achillesa?

Zaciekawiło mnie to, bo wyglądał jak z metalu a w scenie gdy A. ubierał się do walki, zagiął się tak jakby na łączeniach i dał się łatwo założyć.
Nie orientujesz się jak ten pancerz był zrobiony? Nie widziałam ani nitów, ani śrub ani no nie wiem nici. Chodzi mi o przód.
Jakbym miała się domyślać, tobym powiedziała, ze to miękkie łączenie to była skóra... Ale nie sądzę, żeby to było wytrzymałe...

Może coś mi podpowiesz? :)
Pozdrawiam serdecznie!

ania_ce

W epoce minojskiej okresie średnim czyli od o.1500-do 1100p.n.e. Grecy konstruowali pełną zbroję płytową z brązu(stop miedzi cyny lub innych metali)używali też spiżu (stop miedzi ,cyny ,cynku i ołowiu też zaliczany do brązów różni się jednak od brązu większą ilością cyny).Blachami z brązu starali się zakryć całe ciało(nagolennice) a pancerz zapinali skórzanymi pasami najpewniej na bokach.Jeżeli czytałaś iliadę to na pewno zwróciłaś uwagę że zbroja Achillesa miała słaby punkt tzn.nie zakrywała szyii wojownika w ten sposób zginął bodajże Patrokles i Hektor,gdy zaś resztę ciała miał pokryte blachami.Podbrzusze też było dość słabo chronione bo tylko fartuszkiem ze skórzanych pasów z nabitym brązem lub spiżem Jako wiązań trzymających używano skórzanych rzemieni,mocowane to chyba było od wewnątrz i wiązane po bokach.Taki ekwipunek potrafił sporo ważyć nawet ponad 10 kg,a do tego był drogi i stać na niego było tylko najbogatszych,te najcięższe nazywały się minojskie były też lżejsze wersje,bardziej dopasowane do ciała.W o.800p.n.e. pojawiły się pancerze dzwonowe które składały się z większej ilości elementów niż płytowy ale i tak był dość niewygodny.Następnie pojawiły się głównie w Atenach zbroje torsowe czyli robione tylko na wymiar dla najbogatszych,na ich miejsce weszły zbroje skórzane a później lniane,sklejane i wzmacniane wielokrotnie.Jeżeli chodzi o zbroję w starożytności to były one związane najczęściej ze statusem materialnym wojownika,byli i tacy co tylko tarczę mieli za całą ochronę.
Co do rynsztunku bojowego na filmie najpewniej skóra ładnie zrobiona,bo w blachy nie wierzę,co do miękkości brąz do najgrubszych i najwytrzymalszych się nie zalicza,a ze stalą szans żadnych nie ma,ale oni żelaza nie używali,choć Rzymianie już tak i pewnie dla tego podbili świat starożytny.

ocenił(a) film na 7
szarit

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Serdecznie pozdrawiam! :)

ocenił(a) film na 6
ania_ce

Nie było żadnego samolotu.
To zdjęcie krążące po sieci to fotomontaż.
Sam swego czasu, próbowałem odszukać ten rzekomy samolot, niektórzy sugerowali, że pojawia się w scenie bitwy pod świątynią Apollina, ale nic takiego w tej scenie nie było.
Fotka z samolotem nad Bradem Pittem została wykonana na jakiś internetowy konkurs na najlepszą przeróbkę fotograficzną niedługo po premierze filmu.
Pozdrawiam.

saskialove

czepiacie się pierdół.. może film jest daleki od prawdy, ale ludzie, troche urozmaicenia też ma swoje plusy, chcieli troszke przybliżyć historie - jak dla mnie im sie udalo, a dzieki watkowi milosnemu jakos to sie fajnie powiazało wszystko ze soba. Ogladaliscie kiedyś jakąś 'sztuke' bez skazy? Bo ja nie. Dodatkowo gra aktorska to tylko wisienka na torcie, jak dla mnie świetny i na tym zakończę :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones