PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=775}

Trzynasty wojownik

The 13th Warrior
7,1 61 119
ocen
7,1 10 1 61119
4,8 9
ocen krytyków
Trzynasty wojownik
powrót do forum filmu Trzynasty wojownik

...więc bydlak Banderas prześladował naszych przodków. Piszę to dla tych, którzy jeszcze nie oglądali filmu i nie wiedzą, komu mają kibicować :)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wenedowie

miotacz plomieni

W powieści "Zjadacze umarłych" będącej pierwowzorem literackim filmu Wendole to reliktowi neandertalczycy..

ocenił(a) film na 9
miotacz plomieni

Zgadzam się z moim przedmówcą. A tak w ogóle wcale nie ma dowodów na to iż Wenedowie to byli Słowianie; możliwe ze byli to przedstawiciele jakieś już wymarłej grupy językowej, być może mogła to być nawet jakaś ludność przedindoeuropejska.

miotacz plomieni

Co z tego, że niby Słowianie, skoro zjadali umarłych /: Wolę w takim razie Wikingów :)

ocenił(a) film na 9
brzask_8

Według mnie to raczej jacyś przetrwali neandertalczycy, ich wygląd, zwyczaje zdają się być głównym dowodem na to.

ocenił(a) film na 8
miotacz plomieni

Wenedowe nie Wendole co by wskazywało na Wandali ;). Wenedowe to pierwsi mieszkańcy Polskim ziem którzy żyli sobie na terenach ówczesnej Rzeczpospolitej kiedy my jeszcze byliśmy koczownikami ;)

tomaszek91

Ja tylko zacytowałem tak, jak było w filmie. Dlatego dałem w cudzysłów.

ocenił(a) film na 8
miotacz plomieni

Spoko, przecież nic złego się nie stało. Chyba nie będziemy się "kąsać" za takie komentarze ;) Ps. Wesołych Świąt.

ocenił(a) film na 8
tomaszek91

Wendami,Wenedami itp. zwali Germanie dość ogólnie rozmaite ludy mieszkające na wschód od nich (również w Polsce, choć nie tylko), a w późniejszym czasie również Słowian, najdawniejsi (autentyczni!?) Wenedowie zamieszkujący tereny Środkowej Europy byli ludem niewiadomego pochodzenia i być może pierwotnie nieindoeropejskim (sama ich nazwa jest prastara i tajemnicza) - są oczywiście różne teorie na temat ich pochodzenia i nazwy, ale żadne z nich nie są pewne
nie należy ich mylić z Wandalami czy Wenetami

Ketrid2_

Na wschodzie, znaczy się Ruś, no to spoko ;-)

miotacz plomieni

Wendole wcale nie musieli być Wenedami. Książki nie czytałem, ale film oglądałem kilkukrotnie. Zastanówmy się logicznie: Banderas po wygnaniu ze swojej ojczyzny rusza do Europy (a więc na północ lub ewentualnie północny-zachód), tam dołącza do grupy wikingów (musi to być raczej gdzieś we wschodniej Europie, być może któryś ze szlaków wodnych na Ukrainie). Grupa ma wspomóc jakiegoś wikińskiego władcę przez złowieszczymi Wendolami. Podróżują więc przez jakiś morze (Bałtyk?!) i kraina do której docierają jest górzysta. No to przepraszam bardzo, ale mnie się to ze Słowianami jako Wendolami kupy nie trzyma. Bo uważam, że skoro podróżowali do jakiegoś wikińskiego władcy, to raczej na północ - w region wybrzeża Norwegii lub Szwecji: tak wynikałoby z geografii (chodzi mi głównie o te górzyste tereny). Bo nawet jakby płynęli z - powiedzmy - Rusi (np. dzisiejszej Estonii) na południowy-zachód to tam takich gór nie ma. W odwrotną stronę (tj. z rejonu Pomorza ku Estonii) dokładnie to samo. Natomiast Skandynawia jest górzysta, zalesiona do dziś bardzo mocno (kto widział film orientuje się o czym mówię). Obstawiałbym więc, że podróż odbyli na wybrzeża szwedzkie, możliwe że gdzieś na północ od Uppsali, np. w okolice rzeki Indals. Rejon już zamieszkiwany głównie przez Lapończyków, słabo wówczas poznany. Za Wendoli uznałbym więc albo - jak w książce i częściowo w filmie - "zagubionych w czasie" neandertalczyków (lub co bardziej prawdopodobne: ludność się z nich wywodzącą); albo jakieś totalnie zezwierzęcone zgrupowanie ludności przedindoeuropejskiej (choćby jakichś zdegenerowanych Lapończyków). Samą nazwę uznałbym raczej za czysto przypadkowo zbliżoną do nazwy Wenedów (coś jak "minister" i "ministrant" ;-) )

miotacz plomieni

Jak wy tu pier** Może od poczatku...
Wendole a na prawde Wandale to potężne i rozległe plemie slowianskie a dla innych jeszcze germanskie. Mistrzowie walki i straszenia, walki partyzanckiej, sabotażu, legendarny smok, żyli miedzy inymi na terenach krakowa, szkoleni tylko do zabijania atakowali najczesciej w nocy. Rzymianie wiele o nich pisali, to glownie przez nich nigdy nie przekroczyli Dunaju. Ci wojownicy to nasza chluba, w opowiesciach zachodnich i poludniowych byli oszpecani i robili z nich prymitywow bo ich nie nawiidzili, to prosta metoda jaka stosuje sie przeciw tym ktorych sie nie nawidzi. Byli biegli w pismie i bardzo cywilizowani w swojej odrazakacej postaci. Troche historii archeologi i lingwisyki a mniej filmow i fantazji dzieci ;)

miotacz plomieni

A z tymi neandertalami to dajcie se siania hahah xD kuuu..rcze. Chyba myslales o sobie, sadzac po ilorazie. Bajki o neandertalach i tak odeszly do lamusa, teoria skompromitowana przez samych naukowcow xD pozdro podobnie jak to koczownictwo xd na terenach polski xD

miotacz plomieni

Filmowi "Wendole" zostawiali po sobie figurki bardzo podobne do "Wenus paleolitycznej"...

miotacz plomieni

Chyba twoi

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones