PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1490}

Tylko razem

Tillsammans
7,3 3 532
oceny
7,3 10 1 3532
7,7 3
oceny krytyków
Tylko razem
powrót do forum filmu Tylko razem

Wspaniałe jest to, że film mimo swej bezprecedensowej amoralności uwypukla elementy o wiele cenniejsze i piękniejsze, a ta amoralność pomimo początkowego "niesmaku" ostatecznie schodzi na drugi plan. Piękny obraz skandynawskiej obyczajowości. Polecam wszystkim miłośnikom kina powyżej 18 roku życia. Moja ocena to: 5 (w skali szkolnej: 1-6)

ocenił(a) film na 8
doncamillos

Amoralny ?! Co przez to rozumiesz? Bo przecież konkluzja filmu jest jedna : nieważne są różnice światopoglądowe, społeczne, polityczne bo w wymiarze jednostkowym najważniejsze to dostrzegać w drugim człowieku dobro, jego pozytywne strony. Bo nasza ludzka, otwarta na drugiego człowieka natura jest nadrzędna względem podziałów społecznych, obyczajowych, czy jakichkolwiek odgórnych restrykcji.

ocenił(a) film na 8
David_Ames

Spacer po mieszkaniu bez majtek przy rodzinie... Tylko takie rzeczy m.in. mam na myśli. Normalnie film mógłby być zjechany za bezsensowne pokazywanie takich scen. Napisałem amoralny, bo w naszym środowisku tak zostałoby to ujęte. Ale w tym filmie to właśnie dobrze, bo dalszy ciąg filmu dowodzi, że ten rodzaj obyczajowości nie ma większego znaczenia, bo to inne wartości są kluczowe, jak doskonale ująłeś to w swoich słowach. Domyślam się, że również wysoko oceniasz ten film...?

ocenił(a) film na 4
doncamillos

Największą wadą tego filmu jest to, że jest skrajnie moralizatorski, w ujęciu moralności mieszczańskiej, przeciwko której obraca się portretowana, jeśli mogę to tak nazwać, Nowa Lewica. To jest film o tym, że parówki w bułce rozmontowały komunę, a ckliwe i sielankowe zakończenie miało przypudrować mocno rozmazaną istotę pobytu we wspólnocie bohaterów. Tylko nierozumiejący sensu postulatów tych, którzy wybierają alternatywny styl życia, mogą twierdzić, że koniec końców miłość i szacunek do drugiego człowieka jest świat w stanie zbawić, gdy najistotniejsze są środki produkcji (marksowska baza), które kształtują świadomość. W filmie konsekwentnie przemilczano kwestie materialne komuny, choćby nie padło pytanie, skąd pieniądze na utrzymanie ładnego przecież domu. Przyjęta przez autora optyka jest optyką neoliberalną i sprowadza dylematy głównych bohaterów co najwyżej do liberalizmu w sferze obyczajowej, ponieważ gdyby reżyser zaczął pytać o pieniądze, toby się pogrzebał. Jego komuniści, jak zwykle w takich filmach, zostali przedstawieni trochę folklorystycznie, i ze sporym dystansem (nie mówiąc o tym, że trudno było któregoś z nich w ogóle polubić), bo nawet najlepszy z nich wszystkich urządził na koniec piekło kobiecie. Wnioski są moralizujące: o sukcesie rodziny, prymacie miłości i zwycięstwie normalności spod znaku zabawy w wojnę, klocków lego i jedzenia mięsa. Zawiodłem się.

ocenił(a) film na 8
laciak899

ja bym nie powiedziała, ze jest nie moralizatorski, bo pewne kwestie jak choćby przekonanie sie do homoseksualizmu po "spróbowaniu" idą raczej w drugą strone. Ale też często wydawało mi sie, że reżyser naśmiewa sie z takich buntów. chcą żebyśmy goliły pachy?! to my zapuszczamy tam włosy! wszyscy oglądają tv?! to my go nie będziemy oglądać!
jakby wszyscy byli wegetarianinami to my zaczniemy jeść kilogramami mięso.. a to tylko mięso

ocenił(a) film na 8
David_Ames

Po pierwsze : jest różnica miedzy slowem amoralny, a niemoralny (chociaz oba te slowa sa naduzyciem w przypadku kogos kto chodzi bez bielizny). Po drugie nie zgodze sie ze film jest moralizatorski. Wlasnie ze udaje sie rezyserowi balansowac miedzy konsumpcjonizmem a komunizmem, dzieki czemu film jest przekonywujacy i madry. Konkluzja filmu to: mozna zyc we wspolczesnym swiecie i korzystac z jego dobrodziejstw, ale nalezy byc przy tym swiadomym narzuconych norm i konstruktow.

FinalCut

oki, i to by bylo na tyle wlasnie, wspaniala odpowiedz ta ostatnia, i jakze dobrany nick, Final cut! good job! well done!

a co do moralnosci to jest to na pewno slowo zaczerpniete z nurtu religijnego, lol, wiec nie dotyczy kazdego, tylko zwolennikow tegoz nurtu ;-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones