PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1490}

Tylko razem

Tillsammans
7,3 3 533
oceny
7,3 10 1 3533
7,7 3
oceny krytyków
Tylko razem
powrót do forum filmu Tylko razem

Tylko Moodysson!

ocenił(a) film na 10

Oto mój nowy idol! :) I oto kolejny raz utwierdzam się w przekonaniu, że skandynawskie kino to jest to, co Diany lubią najbardziej. ;) Co do Moodyssona - to najpierw było świetne "Fucking Amal", a potem rewelacyjne "Tylko razem". Nie waham się stwierdzić, że jest to arcydzieło, perfekcyjne w każdym calu. Oglądając film, nie zauważyłam żadnego zbędnego elementu, który wywołałby dysonans, żadnych luk czy błędnych decyzji reżyserskich. Wszystko: fabuła, gra aktorska, osobowości bohaterów, sytuacje, zachowania, muzyka idealnie współgrało i tworzyło niepowtarzalne widowisko. Jest to bodaj jedyny film, który podoba mi się bez żadnych zastrzeżeń, w całości, od samego początku do samego końca. Gdzieś tak w połowie naszła mnie refleksja, że z tego filmu można by się doktoryzować. ;) Tyle tam aspektów do omówienia! Ideologie, wartości, uwarunkowania kulturowe, cała galeria ludzkich osobowości, różnorodność decyzji i sposobów na życie. U Moodyssona zachwyca mnie to, że on niczego nie wyśmiewa, nie potępia. I nawet jeżeli posuwa się do lekkiej kpiny, to jest to zaledwie uśmiech, przymrużenie oka, a nie szyderczy śmiech kogoś, kto "przecież wie lepiej". Urzeka mnie jego sympatia i tolerancja dla ludzkich wyborów. On wcale nie wyrokuje, czy jakaś ideologia lub sposób na życie są same w sobie dobre lub złe. Natomiast pokazuje, że mogą być dobre dla jednych, a złe dla innych. Że wszystko jest kwestią dopasowania rzeczywistości do własnych oczekiwań. Nie wyśmiewa feminizmu, socjalizmu, buntu. Czasami może stwierdzić, że coś w tym jest przesadą, że można robić coś inaczej, ale to tylko sugestia, podyktowana troską o człowieka i jego zgodę z samym sobą. Kiedy krytykuje jakieś zachowanie u jednej osoby, zaraz daje temu przeciwwagę w postaci udowodnienia, że dla innej może to się okazać całkiem dobrym i właściwym z jej punktu widzenia rozwiązaniem.

W "Ulubionych" mam wiele filmów, sporo takich, co do których wahałabym się, gdyby kazano mi wybrać ten jeden jedyny najukochańszy. Po obejrzeniu "Tylko razem" wydaje mi się, że wybór nie byłby już tak trudny. :)

Diana

No nie samymi amerykańskimi produkcjami człek żyje, gratuluję obronienia pracy przy okazji :-)))))))))))))))))))))))))

Diana

no wlasnie a z czego praca? i co studiowalas?:) Swieza pani mgr:)

ocenił(a) film na 10
jarospa

Gdyby w serwisie była możliwość wyszukiwania wszystkich wypowiedzi danego użytkownika na poszczególnych forach, a Ty zadałbyś sobie nieco trudu, by przeczytać moje - myślę, że odgadłbyś, co studiowałam. :) Niektóre aspekty recenzowanych przeze mnie filmów są dla mnie szczególnie ważne i na nich zazwyczaj najmocniej się koncentruję - tzw. skrzywienie zawodowe (choć nie pracuję w zawodzie). ;) A może i tak spróbujesz zgadnąć? ;) Moja opinia na temat "Tylko razem" też jest pod tym względem dość czytelna. :)

ocenił(a) film na 10
Diana

Przepraszam - jest taka możliwość. :) Więc, jeśli masz czas i ochotę, zapraszam do przejrzenia moich opinii o niektórych filmach. :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones