PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11306}

Ucieczka z Alcatraz

Escape from Alcatraz
7,6 78 654
oceny
7,6 10 1 78654
7,4 16
ocen krytyków
Ucieczka z Alcatraz
powrót do forum filmu Ucieczka z Alcatraz

Najlepszy...

ocenił(a) film na 10

Dla mnie najlepszy film z motywem więzienia, pod wieloma względami lepszy od skazanych na shawshank (oczywiście z całym szacunkiem dla tego wybitnego dzieła). Kapitalna rola Eastwood`a, znakomita reżyseria Siegel`a. Logiczna budowa, więzienny, izolacyjny klimat jeszcze podsycają kunszt tego obrazu. WIELKI FILM!!!

sss_111

Potwierdzam Clint zagrał rewelacyjnie, bardzo podobał mi się jego tajemniczy wyraz twarzy, nie okazywanie emocji. Klimat filmu ciekawy. Jednakże proszę o odpowiedź, pod jakimi względami ten film jest lepszy od. "Skazanych na Shawshank"?
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 10
aalvin

Cóż... dla mnie pod bardzo wieloma względami. Głównie dlatego, że ten z `79 ma bardziej wiarygodną i realistyczną budowę jeśli chodzi o konstrukcję całego obrazu, zero naiwności i brak cukierkowatego Happy Endu. Głębsze, bardziej wyrysowane postacie i co może Cię zdziwi dla mnie lepsza gra aktorska (choć Freeman w Skazanych był kapitalny). W Skazanych nie poczułem, aż tak tego więziennego klimatu izolacji tak jak w Ucieczce, no ale to już zależy od widza pewnie. No i motyw ucieczki tez dla mnie lepszy, chyba również kwestia gustu.

sss_111

Jednak "Ucieczka..." pozostaje tylko i wyłącznie filmem więziennym, a w zasadzie dość wierną rekonstrukcją faktycznych wydarzeń. Nie przesadzałbym z tą "głębokością" postaci - to był film o facetach, którzy po prostu zaplanowali i zrealizowali, bez większych dramatów. Sam klimat więzienia nie czyni jeszcze filmu, myślę że w niektórych nieco gorszych filmach więziennych jest on jeszcze lepiej oddany.
Zaś co do "Skazanych..." ten film jest czymś więcej niż filmem więziennym. To pokazanie, że nawet w obliczu ogromnej niesprawiedliwości i wrogości, człowiek posiadający wolę, wiedzę i charyzmę jest w stanie odwrócić każde koleje losu. To, że nawet minimalny cień nadziei pozwala zrealizować wielkie rzeczy.
Co do zarzutu "cukierkowatego Happy Endu" - nie wiem czemu niektórzy myślą, że film z Happy Endem musi być gorszy. Czy dlatego, że Happy End kojarzy się ze schlebianiem przeciętnym gustom, a jego brak jest bardziej bliski życiu? To dość bezrefleksyjna klasyfikacja i do tego niezbyt prawdziwa w polskich realiach, gdyż przeciętny polski gust domaga się w filmie tragedii i rozpaczy. A przejściu przez rzekę gówna w "Skazanych" chyba daleko do cukierkowatości.

ocenił(a) film na 10
GutekSan

Ciekawe podejście i ciekawa wypowiedź, którą oczywiście szanuję. Pozostaję jednak przy swoim zdaniu.
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 10
aalvin

Zajebisty film

ocenił(a) film na 9
TyrionLanister

Byłem na nim w kinie w latach 80-tych :)

ocenił(a) film na 8
sss_111

Polecam film Dziura,
http://www.filmweb.pl/film/Dziura-1960-92977

użytkownik usunięty
sss_111

Jeśli lubisz więzienne klimaty polecam Proroka

http://www.filmweb.pl/Prorok

ocenił(a) film na 8

Wiem ze odkopuje, ale film Locked Up tez bardzo mi się podobal, jezeli chodzi o wiezienne klimaty oraz Plan Ucieczki - oba z S. Stallone

ocenił(a) film na 9
sss_111

Dziś można zwiedzać muzeum i ciężko też w to uwierzyć że ktoś to jednak zrobił i film autentyczny na faktach jak ucieczka wyglądała, nawet swoje włosy od fryzjera wynosili do kukły itd.
Przecież to był w pierwszej wojnie fort Alcatraz, a jednak " najciemniej pod latarnią"
Jeden z nich po latach chciał wrócić do celi , brak pieniędzy na leczenie choroby. Niezłą ta historia wyspy San Francisco.

ocenił(a) film na 9
AKF

.... z Al Capone na czele :)

ocenił(a) film na 6
sss_111

Nie przesadzaj. Może w czasach kiedy go nagrali to był zajebisty, ale teraz to co najwyżej 6.

ocenił(a) film na 8
grd1

Czyli film stracił na swojej atrakcyjności, bo ma ponad 40 lat?
To strach pomyśleć o Obywatelu Kane, czy 12 Gniewnych Ludziach.

ocenił(a) film na 6
st4lk3r

Oczywiście. Od tego czasu nakręcono kilka lepszych filmów o tematyce więziennej, więc siłą rzeczy ten wypada coraz gorzej.
Dla mnie największą wadą tego filmu był brak widoku upływającego czasu - aklimatyzacja, nawiązywanie kontaktów, planowanie i przygotowywanie ucieczki wygląda jakby trwało tydzień.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones