PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=151974}
7,0 1 949
ocen
7,0 10 1 1949
Ucieczka z Colditz
powrót do forum filmu Ucieczka z Colditz

jedna sprawa, nie wierze ze Niemcy tak poblazliwie traktowali proby ucieczek więźniów:) Film dobry, ale nic poza tym, za bardzo naciągany i nierealistyczny. Ale ogolnei moze byk:) Pzdr

jgworek

Amerykanów i brytyjczyków tak polaków i ruskich od razu zabijali.

ocenił(a) film na 9
jgworek

Żołnierze Wehrmachtu uczciwie traktowali żołnierzy wrogich formacji wojskowych i wiedzieli że ucieczka jest ich obowiązkiem. Sami by zrobili tak samo i dlatego ich nie zabijali.

ocenił(a) film na 7
qduaty

coś mi się nie chce w to wierzyć... zresztą sam nie wiem

ocenił(a) film na 4
kamil508

Praw jeńców wojennych broniły konwencje genewskie. Niemcy szczególnie „pobłażliwie” traktowali jeńców państw przez siebie niezdobytych bo bali się, że alianci mogą wziąć odwet na przebywających w niewoli lotnikach Luftwaffe i innych jeńcach niemieckich. W gorszej sytuacji byli Rosjanie. Może dziwić „luz” jaki panował w Colditz, ale to nie był obóz koncentracyjny ani tez obóz zagłady. Niemcy nie zabijali uciekinierów. Ogólnie Anglikom, Amerykanom, Kanadyjczykom w tego typu obozach nie działa się większa krzywda. Od głodu tez nie umierali - dostawali paczki z czerwonego krzyża. Sytuacja zmieniła w ostatnich latach wojny. Przykładem chociażby „Sagan – Befehl” (Rozkaz Żagański) wydany przez Hitlera. Fajną, polską książką opisującą sytuację jeńców wojennych jest „Uciekamy” Kazimierza Sławińskiego. To pamiętnik więc raczej opisuje stan faktyczny (plus minus). Warto też przeczytać, pooglądać, Wojnę Harta albo „Rzeźnię nr 5”.

kotiq4

Czyli co?
Mamy oglądać "dobrych" Niemców, i zapomnieć o tych złych?
Nie interesuje mnie ten film ze względu na jedno, Niemcy WYMORDOWALI olbrzymią ilość ludzi, w tym małe dzieci, i nie można obwiniać o to tylko Hitlera, bo ktoś go wybrał, popierał go cały kraj, więc winni byli wszyscy Niemcy, moja matka Chrzestna była w obozie przymusowej pracy, w obozie koncentracyjnym, moja babcia opowiadała mi jak było, owszem byli dobrzy Niemcy, jednak co z tego, co ci przyjdzie po dobrym Niemcu, jeżeli zaraz złapią całą rodzinę w łapance i ją wymordują?
Niemcy i czerwoni, najgorsze ścierwa jakie mogły kiedykolwiek powstać.

ocenił(a) film na 7
baraqs

A gdzie tu masz coś o zapominaniu? Typowy osobnik ignorant, który nie przeczytał ani jednej monografii historycznej a sili się na moralizatorstwo.

jgworek

Masz rację, za ucieczkę byłaby kula dla uciekinierów ale też dla np 10ciu wybranych więżniów dla zasady i postrachu!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones