PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31130}

Uczeń szatana

Apt Pupil
7,0 22 128
ocen
7,0 10 1 22128
6,7 6
ocen krytyków
Uczeń szatana
powrót do forum filmu Uczeń szatana

Mam problem z obiektywną ocena tego filmu.
Dzisiaj go obejrzałem, a kilka dni temu przeczytałem cudowną książkę S. Kinga. I jakoś nie potrafię się tym filmem zadowolić, bo masa wątków została bezczelnie pozmieniana, przez co całość zdecydowanie traci. Nie wspomnę o wielu brakujących scenach.
I choć nie można się tu przyczepić do gry aktorskiej, zdjęć czy wspaniałej muzyki, to jednak czegoś mi tutaj brakuje. Scenariusz moim zdaniem jest zbyt uproszczony, nie czuć w nim prawie w ogóle prawdziwego klimatu opowieści; nie widać przemian, które zachodzą w chłopcu dzień po dniu. Jeśli miałbym oceniać ten film tylko jako ekranizację powieści dałbym mu 4,5/10. Jako odrębne dziecko kinematografii, jestem w stanie dać mu mocną siódemkę.

ocenił(a) film na 7
dawid0711

Zgadzam się w 100% - zresztą problem "książka a adaptacja filmowa" to rzecz do potężnej dyskusji. Bardzo często zdarza mi się oglądać film, który jako "byt samoistny" oceniłabym wyżej, ale mając w pamięci książkowy pierwowzór czuję niedosyt lub niesmak. I nie mam tu na myśli koniecznych skrótów adaptacyjnych, czy rezygnacji z pewnych wątków. Problem polega na tym, że scenarzysta bierze na warsztat skończone dzieło (często perfekcyjne) i zaczyna je poprawiać "pod siebie" lub "pod publiczkę". Takie odczucia budzą w zasadzie wszystkie ekranizacje Kinga - poza perfekcyjnym "Lśnieniem" i doskonałymi "Skazanymi na Shawshank"; nieźle ogląda się jeszcze "Zieloną milę" i "Stand by me", ale reszta... I tak samo jest z setkami świetnych książek - ostatnio mam taki sam problem z odbiorem mini serialu "Filary Ziemi" wg Folletta.

ocenił(a) film na 7
owca_beata

no niestety nie było mi dane przeczytać książki jednak sam film ma coś w sobie co przyciąga i zachęca do oglądania daje mu mocną 7:)

ocenił(a) film na 7
dawid0711

Faktycznie wiele wątków zostało pominiętych, ale jest tutaj i coś co mi się podoba. Mianowicie King w swoim opowiadaniu strasznie uprościł zakończenie. Zło zostało ukarane i zatriumfowała sprawiedliwość. Film pozostawia pewne niedopowiedzenie. Nie wiemy co się stało dalej z chłopcem i jak potoczyły się jego losy. Zostało to pozostawione w naszych domysłach, co mi się osobiście bardziej podoba niż książkowe zakończenie.

ocenił(a) film na 7
vanvasyl

Przecież u Kinga Todd zabija jeszcze mnóstwo osób, zanim snajperzy go zdejmują. Jak można powiedzieć, że to klasycznie dobre zakończenie?

ocenił(a) film na 8
dawid0711

Zgadzam się, co to tego, że Lśnienie, Skazani na Shawshank, Zielona Mila to bardzo dobre ekranizacje. W filmie Stanley'a Kubrick'a również pominięto wiele wątków, aczkolwiek nie czuło się tego ,,niedosytu/niesmaku". W Uczniu Szatana czegoś mi zabrakło...
Nie mogę się zgodzić z Vanvasyl, ponieważ mi zbrakło książkowego zakończenia oraz bardziej rozbudowanych wątków z pijakami.

ocenił(a) film na 7
dawid0711

To opowiadanie a nie powieść. Taka mała dygresja. Skazani to samo. A Lśnienie dużo słabsza ekranizacja niż książka (BTW Lśnienie to wg mnie najlepsze dzieło Kinga).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones