PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=570957}

Ujrzałem diabła

Ak-ma-leul Bo-ass-da
7,4 12 671
ocen
7,4 10 1 12671
6,7 11
ocen krytyków
Ujrzałem diabła
powrót do forum filmu Ujrzałem diabła

W pierwszej jest wątek kanibalistyczny, w drugiej nie - została za to dodana scena ostrego seksu, nie wnosząca nic do fabuły.
Którą wersję filmu oceniam więc na filmwebie? I po co tego typu zabieg? Film jest i tak wystarczająco ciężki w odbiorze, zbyt brutalny i w ogóle zbyt długi (chyba tylko po to, by ukazać kilka ofiar więcej zwyrodnialca i jaki to on jest porąbany).
Ogólnie film ma dużo plusów i minusów. Moim zdaniem całe zachowanie głównego bohatera-mściciela było chybione i pozbawione sensu, czemu zresztą dał wyraz w ostatniej scenie.
Zastanawia mnie, kto w kim ujrzał tytułowego diabła? Bo nie wiem już, czy chodzi tu o zwyrodniałego mordercę, czy o tego, który oprawcą się stał.

ocenił(a) film na 10
GrellRautha

"zbyt długi (chyba tylko po to, by ukazać kilka ofiar więcej zwyrodnialca i jaki to on jest porąbany)."

Chodziło tutaj o to aby zwyrodnialec dostawał coraz to większy łomot...

ocenił(a) film na 8
GrellRautha

"Zastanawia mnie, kto w kim ujrzał tytułowego diabła? Bo nie wiem już, czy chodzi tu o zwyrodniałego mordercę, czy o tego, który oprawcą się stał."

O to właśnie chodzi. Tak samo jak sformułowanie "chory sukinsyn". W tym filmie nie ma jednoznacznie dobrej postaci.

ocenił(a) film na 5
Undermine

Właśnie. Film bardzo niejednoznaczny - i to jest jeden z tych plusów. Nie daje gotowych odpowiedzi: dlaczego ludzie stają się potworami? Dlaczego dobrych ludzi spotykają złe rzeczy? Nic nie jest oczywiste. Oprawcę spotyka kara, ale nie czujemy ulgi. Nie ma happy endu.

ocenił(a) film na 8
GrellRautha

Jest happy end wg mnie, a że chciał się "pobawić", to już jego błąd. Film oceniam na 7/8, gdyby nie scenki z policją.

GrellRautha

Ogólnie - mało w nim poezji czy psychologicznej głębi... To raczej Ty zaczynasz się zastanawiać i zadajesz sobie pytanie dlaczego ktoś staje się potworem - reżyser raczej tego nie robi. Ogranicza się do naturalistycznego pokazania dwóch socjopatów (nie mylić z psychopatami) - prześcigających się w wymyślaniu coraz bardziej okrutnych cierpień. W zasadzie tylko o tym jest ten film.
Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę różnice kulturowe, które trochę działają na korzyść tego filmu. Ale każdy zdrowy na ciele i umyśle Europejczyk wie, że w tym filmie granice dobrego smaku zostały przekroczone...

ocenił(a) film na 5
Tom__Tom

Może na siłę staram się doszukać w tym jakiegoś sensu. Chociaż...
Niektóre rzeczy dzieją się bez powodu, tak jak niektórzy są już popier***** bo taka ich natura.
Zachowanie głównego bohatera/agenta niezrozumiałe - wbrew wszelkim instynktom i nawet jak na zemstę kompletnie wydumane.
Nie chce już mi się grzebać w tym filmie. Chory i tyle.

GrellRautha

Dokładnie.

GrellRautha

Na reżysera zwaliła się masa krytyki za nieuzasadnioną brutalność i epatowanie przemocą - do tego stopnia, że w jego rodzinnej Korei zabroniono wyświetlać filmu dopóki nie wytnie niektórych scen...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones