PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=703769}

Upadające

The Falling
4,9 1 857
ocen
4,9 10 1 1857
Upadające
powrót do forum filmu Upadające

the falling 6/10

ocenił(a) film na 6

Bardzo trudno ocenic ten film. Troche tajemniczoscia podchodzi pod Piknik pod wiszaca skala, chociaz wszystko wokol jest calkiem inne. Nie jest to horror, nie jest to film obyczajowy, generalnie trudno powiedziec jaki to gatunek filmu. Aby nie spojlerowac, krotko o fabule. Rzecz sie dzieje w szkole dla dziewczat w Anglii w latach 60, gdzie po wypadku jednej z uczennic, wiele jej kolezanek popada w dziwny trans, zaczynaja sie zachowywac dziwnie. Zachowanie to wyglada jakby mialo podloze jakiegos okultyzmu badz zbiorowej histerii, jak to oficjalnie w filmie oceniono. Tak czy inaczej, trudno powiedziec o co chodzi, ale zdecydowanie ma to zwiazek z Lydia I jej bratem Kennethem. Oni sa zrodlem tego dziwnego zjawiska, chociaz trudno powiedziec skad sie to wzielo. W sumie pod koniec filmu wiele sie wyjasnia, ale na pewno nie bez przyczyny Kenneth nosil znaczek z pentagramem. No dobra, wiecej nie powiem aby nie spojlerowac.
Co jest naprawde fajnego w filmie. Zdjecia, sa po prostu rewelacyjne. Niby jesien, niby nic dziwnego ale naprawde pieknie pokazane zdjecia.
Muzyka tez niezla, niezla gra aktorska. Na wyroznienie zasluguje malo znana Florence Pugh. Nie tylko uroda ale to jak zagrala robi wrazenie.
Teraz to co kazdy oczekuje. Jak mala Williams dala sobie rade. Powiem ze znakomicie. Widac, ze ma talent chociaz jest jeszcze mloda aby udowodnic to przez Game of Thrones czy the Falling. Jest brzydka jak nieszczescie ale swieza, nieoszlifowana jeszcze wiec ciekawie ogladac takie aktorstwo.
Tak wiec film nie porywajacy ale ciekawy, intrygujacy. Mysle ze warto obejrzec, chociaz kino....coz, jak nie place za bilet wiec nie wybrzydzam.

dabram17

Mam pytanie. Czy oglądałeś ten film w kinie czy może w internecie ? Strasznie chce go obejrzeć ale nie mogę go nigdzie znaleźć :(
Ps. Bardzo fajna recenzja :)

ocenił(a) film na 6
NikiPlay

ogladalem w kinie. Dlaczego tak strasznie chcesz go zobaczyc?

dabram17

Trochę już o nim czytałam i zaciekawiła mnie fabuła :) Dzięki za szybką odpowiedź.

użytkownik usunięty
dabram17

maisie williams wcale nie jest brzydka jak nieszczęście -.-

dabram17

Już po obejrzeniu plakatu przyszedł mi na myśl "Piknik pod wiszącą skałą"...może być rzeczywiście ciekawy, muszę gdzieś dorwać ten film.

dabram17

Mam skojarzenia jesli chodzi o klimat filmu z Virgin Suicides - muzyka i zdjęcia robią dużo, natomiast cala ta histeria ktora przewija sie przez film jest nieco drażniąca - chce sie poznać powody/przyczyny takiego zachowania, zbiorowego dodatkowo. I tak - ciezko ocenic film, ale jest 'inny', wiec można delikatnie... polecić ;)

ocenił(a) film na 5
qzka

Właśnie miałem podobny problem. Odbieram pozytywnie wszelkie niedopowiedzenia, ale nie jestem w stanie w tym przypadku stwierdzić, że film taki jest. Myślę, że scenariusz po prostu nie był klarowny. Poza aspektem zagadkowej historii momentami czułem zaciekawienia, a chwilę potem znużenie. Na dobrą sprawę nie działo się wiele, a film dużo zawdzięcza wyrazistym aktorkom i atrakcyjnej, nastrojowej scenerii nieźle sfotografowanej. Niestety dla mnie na minus muzyka. Te piosenki wydawały mi się z innej bajki, albo więcej - rozpraszały. Z drugiej strony nadawały całości jakiś taki młodzieżowy charakter.

"Virgin suicides" mi bardziej przypadło do gustu. Tutaj spodziewałem się czegoś w typie wspomnianego "Pikniku", a z nowszych "Cracks", czy "Innocence". Wszystkie te filmy są jednak o poziom lub dwa wyżej.

tocomnieinteresuje

Nie no, Virgin Suicides to Klasa, nie ma co szukac czegos podobnego do tego filmu, ktoremu nota bene muzyka prowadzi pierwsze skrzypce. Przepiękne melodie Air.

tocomnieinteresuje

Film zdecydowanie słabszy od wymienionych "Pikniku pod wiszącą skałą" i "Cracks", słaba gra aktorska, beznadziejna muzyka, fabuła filmu nie trzymająca wcale w napięciu. Jeśli ktoś szuka czegoś do kotleta można obejrzeć, ale bez rewelacji. Mnie film rozczarował i jedynie ujęcia krajobrazów zrobiły na mnie jakieś wrażenie. Pierwszoplanowa aktorka w moim odczuciu zupełnie się nie nadawała.

ocenił(a) film na 6
dabram17

Florence Pugh rzeczywiście świetnie zagrała i wypadła lepiej niż pierwszoplanowa rola całkowicie się zgadzam. Artystyczna wizja kobieca. Feministyczna. Konkretnej kobiety. Oglądałem i nie wiedziałem nic o filmie ale w trakcie przeszło mi przez myśl, że jest to kompletne dzieło kobiece. Nawet myślałem, że jako facet nie dotrwam do końca. Stwierdziłem, że to musi być dzieło jakiejś młodej emancypantki albo gorzej. No kryzys mnie dopadł chłopski:-) Nie sposób jednak oderwać oczu od obrazu jakbym oglądał znakomity soczysty, przesycony barwami jesieni olej. Muzyka moim zdaniem również go dopełnia. Jako obraz znakomity jednak mężczyźnie potrzeba cierpliwości do tego filmu, bo jest emanacją kobiecości:-) Młodość i przekwitanie. Wolność. Tożsamość. Seksualność. Faktycznie trudno ocenić ten film bo mamy tu do czynienia z czyimś wnętrzem ale ta mocna szóstka się należy moim zdaniem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones