PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=95302}

Upadek domu Usherów

La chute de la maison Usher
7,5 1 303
oceny
7,5 10 1 1303
7,5 6
ocen krytyków
Upadek domu Usherów
powrót do forum filmu Upadek domu Usherów

Ciekawe czym chciano budować grozę :P Poza tym ten dom nie miał sufitów, też ciekawe... tworzył bezkresną przestrzeń zawieszoną między dwoma światami. Świetle rozwiązania techniczne, rozmywanie się konturów, spowolnienia i zdjęcia nakładane. Robi wrażenie. Dodać tylko odpowiednią muzykę a odzyska część walorów strachowych, ale w gruncie rzeczy nie o nie chodzi, a o poetycką wizję reżysera, która zadziałała w sposób fenomenalny, tworząc metafizyczny nastrój, pełen mgły i niedomówienia :) Polecam dla tych którzy lubią ekranową poezję, która przemawia jedynie obrazem...

ocenił(a) film na 8
mariuszf8

Masz rację, poetyka tego obrazu jest wręcz niewyobrażalnie cudowna, hipnotyzująca. Jedyną rzeczą, która strasznie uprzykrzała mi odbiór była niestety muzyka - wg. mnie jest naprawdę fatalna. Po pewnym czasie nie wytrzymałem i puściłem sobie na odtwarzaczu Pendereckiego, co sprawiło, że końcowe doznania... łał; )
Jest jeszcze jedna rzecz, dla której uwielbiam ten film [kryć się, SPOJLER!!!], otóż okazuje się, że możliwe jest nakręcenie dzieła, które zachwyca, działa przesyconego magią i mrocznym klimatem, arcydzieła wręcz, które - dobrze się kończy! Tak, to, że cała trójka bohaterów ratuje się z pożaru wcale nie jest zakończeniem kiepskim; wręcz przeciwnie - ostatnia scena, z welonem i gwiazdami (?), jest naprawdę... aż dreszcz przechodzi (;

Raz jeszcze, i raz jeszcze: cudowny film!

mariuszf8

nie bylo sufitów, ponieważ pierwszy raz pojawiły się one w Obywatelu Kanie, do którego nakręcenia Welles użył szerokokątnego obiektywu (kąt widzenia zwiększyl się, więc i sufity musiały być widoczne). Wcześniej na sufitach wisiały lampy :) taka ciekawostka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones