PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=138504}

Upadek

Der Untergang
7,5 50 684
oceny
7,5 10 1 50684
7,1 15
ocen krytyków
Upadek
powrót do forum filmu Upadek

ten film to propaganda pro nazistowska. Ukazuję hitlera jako człowieka
który funkcjonuje jak każdy normalny człowiek . dlaczego nie kręci się
filmów o tym jak rozkazuje mordować, gwałcić, zabijać Polską (i nie tylko)
ludność ?! Dlaczego nie kręci się filmów o tym jak każe zakładać obozy
koncentracyjne i obozy zagłady ?! Twórcami filmu są niemcy sam ten fakt już
o czymś świadczy .. lepiej pokazać i mydlić oczy całemu światu jacy to "my
niemcy" jesteśmy biedni i prześladowani i ile to my nie wycierpieliśmy w
swojej historii. to jest tylko kwestia czasu jak sami niemcy będą mówić że
obozy zagłady były Polskie. Plwam na germańską rasę. Oni dziś tworzą
centrum wypędzonych to my stwórzmy centrum agresji wobec ziemi Polskiej. Od
czasów Obodrytów i Wieletów poprzez krzyżaków, zabory (i wiele innych) do
czasów współczesnych byliśmy napiętnowani przez germańską krew. Ktoś może
powiedzieć że jestem chory i przemawia przeze mnie chora agresja, a ja
powiem że przemawia przeze mnie krew przelana przez tysiące Polaków,
naszych dziadów, ojców.

ocenił(a) film na 10
krecikgryf

Nie wiem gdzie ty te propagandę widzisz. Jak dla mnie ten film jest całkiem obiektywny. Pokazuje Hitlera tak jak (wg relacji) wyglądał w ostatnich dniach - chory, słaby człowiek. Trudno sie dziwić zresztą, skoro jego marzenie obraca się w gruzy. Niektrórzy piszą, że pokazuje Hitlera jako dobrego człowieka... Prosiłbym o przykład jakiejs sceny w której jest ukazana ta jego rzekoma dobroć... Prawda jest przecież taka, że to był człowiek, "który funkcjonuje jak każdy normalny człowiek". I może to jest właśnie w tym wszystkim najstraszniejsze - żę te wszystkie zbrodnie to dzieło nie jakichs demonów z piekła rodem, ale ludzi z krwi i kości...

" a ja
powiem że przemawia przeze mnie krew przelana przez tysiące Polaków,
naszych dziadów, ojców."

Ehem, to na pewno tak miało zabrzmieć?

ocenił(a) film na 9
krecikgryf

powinieneś się leczyć na głowę. Upadek to świetny film. Nie ma tam żadnej propagandy.

ocenił(a) film na 8
mgradins

Przylaczam sie do zyczen. Film swietny, Hitler prawdziwy, i mimo ze skur*iela nienawidze to niestety.... byl to normalny czlowiek, a nie jakis diabel wcielony, wszak wybrano go w demokratycznych wyborach.

krecikgryf

tak, z hitlera robi się ofiarę ! Jaki to on nie był biedny, taki
zafrasowany staruszek trochę głupawy, na skraju obłędu. Na prawdę adolf
dobrze wiedział co się dzieje, wiedział że niemcy przegrywają już miesiace
przed ostateczną porażką , te teksty o nadciągających armiach do kosza.
Hitler stworzył imperium terroru porównywalne jedynie do zbrodni Stalina,
tutaj nie ma miejsca na przekłamania, zabił się tylko i wyłącznie ze
strachu przed tym co spotkałoby go z rąk sądów wojennych, zapewne tortury i
szafot. Mussolini wykazał się większą odwagą i odpowiedział za swe czyny.

Za sam film dam 6/10 ,za ciekawą fabułę.

ocenił(a) film na 8
elte18

Po awatarze widzę, że masz nacjonalistyczne przekonania, trudno. Należy tylko pamiętać, że historia nie jest czarno - biała, a jeśli ktoś uważa inaczej, to niech się nią nie zajmuje. Należy się trochę dystansować od otaczającego nas świata. Mussolini nie wziął odpowiedzialności za czyny, chciał uciec do neutralnej Szwajcarii, ale został schwytany i skatowany.

Zdecyduj się, albo 1/10, albo 6/10.

krecikgryf

Hitler jako człowiek jest o wiele bardziej godzien pogardy, niż gdy
przedstawiony jest jako bezrozumna bestia. Zło nigdy nie jest
jednoznacznie czarne, w tym tkwi jego upiorna i niebezpieczna natura.
Kreacja Hitlera w "Upadku" jest bardzo przekonująca i bliska prawdzie,
przynajmniej tej zawartej w książkach.

Muszę też stwierdzić, iż to nieprawda, że "nie kręci się filmów o tym
jak każe zakładać obozy koncentracyjne i obozy zagłady". Nakręcono wiele
takich filmów i bardzo dobrze, że "Upadek" nie jest jednym z nich. Wszak
widz wie o Holokauście i dobrze, że film skupia się na tych mniej
znanych elementach wojny.

Cieszy mnie też, że nie wszyscy niemieccy oficerowie są przedstawieni
jako bezkresne zło, co czasem jest bardzo śmiesznie ukazane w
zachodnich, zwłaszcza amerykańskich, produkcjach. Bohaterowie mają
ludzką stronę, rozerwani między lojalnością do fuhrera, a własnym
rozsądkiem.

Film nie pokazuje, jak bardzo pokrzywdzeni przez los byli Niemcy. Z ust
bohaterów wielokrotnie pada przypomnienie, że to sami Niemcy "dali
mandat narodowym socjalistom" i wybrali swoje przeznaczenie. Fakt, iż
naród ten bardzo wycierpiał w czasie wojny jest niezaprzeczalny i nie
widzę powodu, dla którego w filmie aspirującym do zachowania
historycznej wierności nie miało by być to ukazane.

Bardzo dojrzały film, świadczący o dojrzałym podejściu do własnej
historii, szkoda, że tak mało jest dobrego kina historycznego. Brakuje
go mi także w Polsce.

Nigdzie nie dostrzegłem pronazistowskiej propagandy. Wręcz przeciwnie.
Dostrzegłem za to ludzką stronę terroru, która czyni go o wiele bardziej
upiornym, niż ta karykaturalna, powielana przez media i wiele filmów.
Filmowi daję 9/10, bardzo mnie poruszył i gorąco polecam.

ocenił(a) film na 8
Solomon_Kane

Otóż to. Do tego zarzut "wybielania" Hitlera jest mocno nietrafiony - wystarczy scena z bodaj Speerem, kiedy Hitler, przecież w obliczu ostatecznego końca świata, któy stworzył, jeszcze snuje wizje o "pozostawieniu świata wolnego od żydowskiego jadu" - niewżne, że niedługo palnie sobie w łeb, że Berlin obraca się w gruzy, że Niemcy też sczezną jako naród - on się raduje z tego, że wymordował naród żydowski.
I jest przy tym - wbrew pozorom - bardzo ludzki. Bo taką radość z wyrządzenia bliźnim wielkiego zła mogą odczuwać tylko ludzie.

krecikgryf

Kolejny błazen narodowiec co nie rozumie pojęcia propaganda he he
Infantylne zachowanie aż szkoda słów na takich jak ty

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
Wszechpolak

Widzę że już nawet na filmwebie się zalęgł jakiś narodowo-nazistowski brud z IQ w granicach 14/88 ; /

ocenił(a) film na 8
Wszechpolak

wszechpolactwo.. tfu! hołota

My, Polacy, nie chcemy was tu, brudasy.

Precz z polactwem!
Won z tego kraju!

ocenił(a) film na 8
suszyMie

Pisząc takie rzeczy, działamy w sposób podobny do nacjonalistów i ksenofobów, którzy atakują każdego odmiennego od nich. Dopóki ktoś nie nawołuje do nienawiści albo odbierania praw i wolności, to mam gdzieś jakie ma poglądy. Więc zanim zaczniecie wypisywać tego typu hasła, to zastanówcie się dwa razy, czy to nie rodzaj hipokryzji. PS. Viva liberalizm! Wolność, równość, pokój, miłość!

ocenił(a) film na 8
Kajzer857

Nie.
To jest przykładanie do nich takiej samej miarki jakiej oni używają.
Niech odczują to dobrze.
ścierwa.

ocenił(a) film na 8
suszyMie

No dobra, ale wtedy to oni są prześladowani, a Ty jesteś, jak sam stwierdziłeś 'ścierwem' które atakuje innych...

Kajzer857

To zaskakujące, jak często miłujący rzekomo wolność i swobodę wypowiedzi
lewicowcy atakują ludzi o narodowych poglądach.

ocenił(a) film na 8
Solomon_Kane

Jako tolerancyjny człowiek nie toleruję nietolerancji.
A metoda ustępst i pobłażliwości wobec agresywności narodowców nigdy nie skutkowała.

Te kilka postów powyżej, to tylka marna próbka wypowiedzi narodowców na które można natrafić na tym forum. Zawierają w sobie wystarczająco dużo jadu i agresji (a czasem zwykłej głupoty - zwłaszcza u elte18) żeby im odpowiadać w tym samym stylu.

Jak traktują innych tak sami powinni zostać potraktowani.

ocenił(a) film na 8
suszyMie

'Zasada oko za oko uczyniłaby wkrótce cały świat ślepym' - Mohandas 'Mahatma' Gandhi.

użytkownik usunięty
Kajzer857

a czemu ma niby nie funkcjonować jak zwykły człowiek???

co wy myśleliście że on codziennie przed pentagramem upawiał orgie z ewą i
że palił po godzinach żydów w kominku??????

ocenił(a) film na 8
Kajzer857

"Jeśli znajdziesz dobrą żonę, będziesz szczęśliwy, jeśli złą – zostaniesz filozofem."
To też cytat.
Tyle że z Sokratesa.
Ale równie mało wnosi do tematu ;p

Oczywiście najlepiej byłoby im okazać wyższość i odpisywać kulturalnie (albo wcale) i niech się dzieciaki uczą ogłady, ale ja nie mam do tego już cierpliwości ;)
Zresztą jestem pesymistą i uważam, że z nacjonalistów nie można zrobić ludzi.

ocenił(a) film na 8
suszyMie

No to ok, teraz mi ładnie wyjaśnij, czym Twój punkt widzenia różni się od punktu widzenia Hitlera?

ocenił(a) film na 8
Kajzer857

No teraz to mnie rozwaliłeś ;p
Ok, może powinienem zmienić poglądy i niechęć skierować na Żydów ;p
Hej, bracia narodowcy! Przyjmiecie mnie w swoje szeregi? Natłuczemy komuś :)

A mówiąc bardziej serio - jak wspomniałem wyżej okazuję im taką pogardę jaką oni demonstrują innym. Używam wobec nich ich własnych zwrotów i określeń. szufladkuję. generalizuję. zło zwalczam złem ;) i wątpię żeby dokładnie to samo można było powiedzieć o hitlerowcach.

I dlatego właśnie nie przeszkadza mi np. zbombardowanie Drezna - zgineli tam cywile: dzieci, kobiety, starcy... Ale cóż - Niemcy mogli pomyśleć o tym zanim wyruszyli na wojne.
Taaak... jestem potworem, niewiele mi już chyba brakuje do Adolfika ;p

ocenił(a) film na 8
suszyMie

Wiesz, jest takie prawo, którego nazwy już niestety nie pamiętam, że im dłużej trwa dyskusja w Internecie, tym bardziej zwiększa się szansa na przyrównanie kogoś do Hitlera ;]

W każdym bądź razie, Ty chcesz się ich pozbyć z kraju, traktujesz ich jako rodzaj podludzi, co wynika z Twojej wcześniejszej wypowiedzi - jakaś analogia w tym jest.


Nie bronię narodowców, mierzi mnie ich styl bycia społecznego, irytują poglądy, sposób ich manifestowania, w zasadzie wszystko...Ale ich cechą naczelną jest ksenofobia, i chcąc nie chcąc takie hasła aż emanują nacjonalistycznym stylem.

użytkownik usunięty
krecikgryf

Idź się leczyć, poczytaj historii polski, a nie wszechpolski, poucz się trochę a nie wypłakuj swoich wszechpolskich żali na filmwebie.

A co Hitler nie był człowiekiem? Mieli pokazać robota bez emocji i uczuć?

Super, że nie lubisz rasy germańskiej, oni też ciebie nie lubią. Popatrz na nich - po przegranych dwóch wojnach mają kilka razy bogatszą infrastrukturę niż my, a, co jeszcze śmieszniejsze, jeszcze do niedawna budowaną przez Słowian. To, że byliśmy podnóżkiem w losach europy zawdzięczamy tylko i wyłącznie naszej polskości, tylko ludzie o zawężonych horyzontach uważają, że wszystko co złe to wina "szwabów i ruskich".

Ja tam nie lubię takiej retoryki, ale stosując Twoje słownictwo, to jeśli
twierdzisz, że byliśmy podnóżkiem w losach Europy, to sam(a) poczytaj
historii Polski.

użytkownik usunięty
Solomon_Kane

Poczytałem. Udowodnij, że nie byliśmy, jeżeli potrafisz chętnie przyznam ci rację.

Podnóżek to oczywiście wyolbrzymienie, bywały okresy świetności, ale od siedemnastego wieku polska zaczęła się staczać po równi pochyłej, co zawdzięczać możemy samym sobie. Tj. naszym przodkom

ocenił(a) film na 8

Nie można tego brać całościowo, według mnie upadek R.P. to głównie wina anarchii szlacheckiej, a szlachta jaką częścią ogółu ludności była? 2-3%?

użytkownik usunięty
Kajzer857

Szlachty było więcej, natomiast takie były wtedy czasy, że elita rządziła resztą, bo jak myślisz, że jak niby chłopi, którzy o niczym innym oprócz gospodarki nie wiedzieli, mieliby rządzić krajem?

Podobny ustrój był w wielu krajach, jednak u nich żyje się lepiej, wg. samych polaków...

Nie mam zamiaru Ci udowadniać, że nie byliśmy. Nie chce mi się. Możesz
myśleć, że byliśmy podnóżkiem Europy w jej historii, trudno, nic to w moim
życiu nie zmieni. Konfederacja Warszawska czy Neminem Captivabimus to
faktycznie kamień łupany i anarchia.

użytkownik usunięty
Solomon_Kane

Neminem Captivabimus - tylko dla szlachty, a więc tych którzy najwięcej kręcili i sprzedawali Polskę. Konf. (z XVI wieku) działała tylko przez pewien czas i tylko w teorii. Np. Wacławowi Potockiemu spalili wieś Łosie za to, że był innowiercem.

Hahaha. A kto miał najwięcej kręcić i sprzedawać? Stan chłopski? Poza tym,
tylko szlachta była wówczas obywatelami. Mówienie o historii z perspektywy
czasów dzisiejszych to kompletne nieporozumienie. Pięknie przeczytałeś
sobie w Wikpedii co jest trąf, ale to nie wystarczy.

ocenił(a) film na 8
Solomon_Kane

Raz o ten podnóżek potknęli się Turcy na przykład ;]

użytkownik usunięty
Kajzer857

Potknęli się raz, a niedługo będzie ich więcej w Niemczech niż Niemców ;)

racja ten film to propaganda, i najlepsze jest to że niby ta sekretarka hitlera nic nie wiedziała o exterminacji polaków i żydów i innych narodowości ludzi w obozach koncentracyjnych, przecież ona wszystko pisała na maszynie a on dyktował i słuchała tego psychola, chyba bała się pierdla.

piotrskora90

Skąd niby miała wiedzieć o obozach zagłady, skoro nie wiedzieli o nich
najwyżsi oficerowie Rzeszy?

ocenił(a) film na 1

Ile teraz płacą za Odrą "gasarbaiterom"?

użytkownik usunięty
krecikgryf

Niezmienie dziwi mnie wszechmiar głupoty - nigdy nie zrozumiem jak można brnac w nią i w niej tkwić. Ale najlepiej pokazał to film - hitler tez obstawał przy swoich wizjach do końca, dostosowujac je do porazki, tracąc zdrowy rozsądek. Takie tematy jak ten, bo to komentarz do slow tworcy tematu, i osob przejawiajacych z nim pokrewienstwo mentalne.

Sam film inteligentnemu odbiorcy nawet nie nasunie takich wywodow, pisanie tutaj o propagandzie to jak doszukiwanie sie dziury w całym.

krecikgryf

Chyba trochę przesadzasz...
Przecież tenn film JEST odzwierciedleniem prawdy, jaka się stała w bunkrze. Wszystko jest z perspektywy tej sekretarki. I innych źródeł.

krecikgryf

Sam jesteś propagandą. Rewelacyjny film. Hitler zagrany rewelacyjnie....

użytkownik usunięty
krecikgryf

Masa sfrustrowanych ludzi z zanikiem szarych komórek znajduje sobie tutaj trybunę do głoszenia wszelakich bzdur. Nie ma co się nimi przejmować, w każdym kraju są oszołomy.

krecikgryf

a mi sie wydaje ze mamy oceniać film a nie Hitlera...

ocenił(a) film na 10
krecikgryf

Tak a my Polacy jedne, wielie ofiary!
Nadszedł czas, aby Polska przestała być wielka męczennicą na ołtarzu historii, bo my też rabowalismy i najezdzalismy.
Jakos nikt o tym nie pamieta...

ocenił(a) film na 10
Sisi_188

A poza tym, krecikgryf, przez takich chorych ludzi wywodza sie tacy jak Hitler, Stalin i inni...

Sisi_188

Ta... Tak samo można powiedzieć, że filmy o papieżu to propaganda. No bo czemu pokazują kościół katolicki jako najlepszą instytucję na świecie? Nikt jakoś nie wysilił się do pokazania zbrodni inkwizycji. Mało to ludzi na stosie spalili? A i żeby nie było niedomówień - mimo, że jestem ateistom szanuję Wojtyłę (jako jedynego z "ojców świętych")

ocenił(a) film na 10
Gimli18

Masz racje...
Kościól nawołuje do zgody miedzy religiami,a le nie pamietaja juz co robili za czasow inkwizycji.
Pokazuja taki idyliczny obrazek Kościoła, zeby inni sie nawrocili...
Ale filmy bardzo działaja na ludzi...

Sisi_188

no..co zrobili złego za czasów inkwizycji ?
Dawaj dowody nie jakieś brednie spod budki z piwem .Póki co każdy opiera się na domysłach. Zapytaj pierwszego lepszego historyka na byle jakim uniwersytecie i ciekawe co powie.
Inkwizycja była organizacją chwalebną, jednak już papież Pius XII mówił że "Bóg ostrzega przed samobójczym w skutkach wypaczaniem wiary, w jego liturgii, w jego teologii, w jego duszy. Dokoła słyszę głosy nowinkarzy, pragnących rozebrać Święty Przybytek, stłumić płomień powszechności Kościoła, odrzucić to, co jest jego chlubą, i sprawić, by poczuł wyrzuty sumienia z powodu swej przeszłości.

Tak samo ten gimili co jest "ateistOM" który uważa że św inkwizycja spaliła na stosie wielu ludzi i mija się z prawdą.

ocenił(a) film na 10
elte18

Chwalebna?!
za to,ze torturowali i zabijali wszystkich innych ktorzy nie byli katolikami?!
a dlaczego gimili mija sie z prawda?
Przeciez palili czarownice i innowiercow.

użytkownik usunięty
Sisi_188

Palili zwłaszcza chrześcijan – wszak tych mieli pod ręką najwięcej. Inkwizycja była czymś w rodzaju Czeka. Kościół zawsze opóźniał wszelaki postęp, represjonował i gwałcił wszelakie swobody i normalności. Nie wiem jakie plany miał Jezus – ale chyba się nie spodziewał ani takich krucjat, ani kupczenia odpustami, ani tego ze święta zostaną ustalone na podmiankę, a masa bogów od wszystkiego zastąpiona świętymi.

Niestety (a może stety?) mądrzy ludzie maj zawsze masę wątpliwości – twardogłowi zaś zabiją Cię za swoje „racje” – cóż jedni doszukują się szatańskich wersetów w Harrym Potterze inni zaś robią w tym czasie coś konstruktywnego.

Trygław - po I dziwi mnie Twój nick czyli pogański bałwan ... niczym Himmler i jego okultyzm pogaństwo.
Tak, to Kościół stworzył "byka z brązu"? Kościół zrzucał kalekie dzieci ze skał ? Nie, to ci filozoficzni oświeceni Grecy tak robili, wychwalani pod niebiosa w renesansie. Okres sredniowiecza był okresem wolności dla sztuki i kultury ,niewolnictwo straciło znaczenie , zrezygnowano z orgii publicznych i zabijania za wiarę. Karol wielki stworzył tzw renesans karoliński, prowadzono nauki i alfabetyzację.
Krucjaty be, ale jak araby zajęli Iberię, Cypr, Sycylię, Sardynię to już OK ? gdyby nie Poitiers to już dawno zalaliby nas ludzie w turbanach.
Sądzę że Hitler i jego poplecznicy nigdy nie doszliby do władzy gdyby nie zemszała demokracja.
Protestanci zabijali ludzi, grabili Kościoły niszcząc dziedzictwo kulturalne , szczególnie obrazy świętych oraz wzniecając liczne bunty, tak samo postępowali z resztą ateiści za rewolucji francuskiej i październikowej.

Nie bądź hipokrytą

użytkownik usunięty
elte18

Prostych ludzi dziwią różne rzeczy, bo nie potrafią ogarnąć ich swoja percepcją – zwłaszcza czołem tak gładkim bo nieskażonym wątpliwością. Mitologia to moja pasja, a Słowian, tak barbarzyńsko pozbawionych jej przez głupców zwłaszcza. Gratuluje za to użycia faszystowskiej falangi – narodowcy to ludzie przegrani, ksenofoby które w wyniku frustracji poprzez lichą i niekompletna pseudo-logikę (acz najczęściej pięści i ciosy wymierzone słabszym) próbują forsować swe chore rojenia – co jest tak pretensjonalne jak w tym wypadku. W zasadzie dyskusja jest zbędną, bo jesteś już tak głęboko w swoich chorym świecie że bez chodźmy kropli własnej dobrej woli się z niego nie wydostaniesz. Bredzisz jak członek sekty.

W każdym kraju są ludzie o nazistowskich poglądach, którym myślenie jest przykre, naprawdę nikogo na filmwebie to nie dziwi, może jednak zamiast tu na żywo prezentować swe złote myśli zaczniesz prowadzić pamiętnik?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones