PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=138504}

Upadek

Der Untergang
7,5 50 656
ocen
7,5 10 1 50656
7,1 15
ocen krytyków
Upadek
powrót do forum filmu Upadek

Hitler- jeden z nas.

ocenił(a) film na 9

Do tej pory tendencja przedstawiania Hitler w filmie była proste: wódz Niemiec bezwzględny psychopata, chory psychicznie człowiek chcący zniszczyć cały świat.

Tu mamy zupełnie co innego, fuhrer Rzeszy to starszy, schorowany, zmęczony życiem i zgorzkniały człowiek. "Upadek" pokazuje Hitlera jako zwykłego człowieka, uśmiecha się i żartuje ze swoją sekretarką, bawi się z psem, przytula dzieci Goebbelsów. Wydawałoby się zwykły, miły starszy pan. Typ "dobrego wujka z sąsiedztwa".
Z drugiej strony ten miły człowiek pokazany jest jako bezwzględny morderca, bez cienia wyrzutu sumienia posyła Hitlerjugend na śmierć (do obrony Berlina powołano rocznik 1935), do Alberta Speera mówi, że z jednego zawsze był dumny, z tego że podjął bezkompromisową wojnę ze światowym żydostwem.

Ten film pokazuje Adolfa Hitlera po prostu takim jakim był. Jest to wstrząsające, bo pokazuje, że socjopata i sadysta jest tak naprawdę w każdym z nas (tylko, że nie zawsze się uaktywnia).

Chciałbym również zwrócić uwagę na inną kwestię, większość ludzi ma nazistów za krwiożerczych potworów, którzy z ludzkich kości tworzą meble (takie plotki krążyły swojego czasu o Goebbelsie i Goeringu). Tymczasem, poza "pracą" to zwykli ludzie, mający rodziny, dzieci, swoje hobby, pasję, zainteresowania. Taki Himmler- największy ludobójca w historii ludzkości, ale on miał córkę, która bardzo kochał.

http://www.scrapbookpages.com/DachauScrapbook/HimmlerPhotos/PuppiHimmler.jpg

Jak kogoś interesuje tu mamy jej zdjęcie.

Wszystko to wskazuje, że zło jest w każdym z nas.

Co do filmu, mamy piękny obraz, kiedy generalicja niemiecka w sterylnych warunkach debatuje nad swoją sytuację, przeplatany scenami walk ulicznych i w lazarecie.
Pokazuje również podział niemieckiego społeczeństwa, w obliczu Hitlera i nazizmu (jak w "Niemcach" Kruczkowskiego). Mamy tu, więc karierowiczów i oportunistów, myślących wyłącznie o swoich interesach (Himmler, Fegelain, Goering), ludzi bezwzględnie lojalnych wobec Hitlera (Krebs i Burgdorf), myślących o narodzie i cywilach (Mohnke, Weidling), oraz ludzi inteligentnych, zafascynowanych Hitlerem, ale w obliczu klęski zdradzających wodza (Speer). Ciekawostką jest to, że w gruncie rzeczy nikt nie jest przeciw Hitlerowi, co bardzo źle świadczy o narodzie niemieckim.

Felix93

Bardzo madry i ciekawy komentarz ;)

ocenił(a) film na 8
Marissa_5

myślę tak samo jak Marissa

ocenił(a) film na 8
Felix93

Ciekawostką jest to, że w gruncie rzeczy nikt nie jest przeciw Hitlerowi, co bardzo źle świadczy o narodzie niemieckim.

Właśnie to mnie zawsze zastanawiało - że nikt z Niemców mu się otwarcie nie sprzeciwił. Były spiski typu Wilczy szaniec i inne, ale dziwi fakt, że ktoś o tak radykalnych poglądach rządził całą Rzeszą, a wszyscy bez wahania wykonywali jego rozkazy. Urodziłem się już w wolnej Polsce i nie widziałem komunizmu może przez to nie wiem jak to jest.

ocenił(a) film na 9
dariusgromnicki

Tu chyba chodzi o niemiecką kulturę. Karność, dyscyplinę, posłuszeństwo autorytetom itp. Myślę że dosyć dobrze opisuje ten proces K. Moczarski w "Rozmowach z Katem". Polecam

dariusgromnicki

Oczywiście, że widziałeś w Polsce komunizmu, bo go w tym kraju nie było.

ocenił(a) film na 9
czomo12

Socjalizm realny, jak zwał tak zwał. Założenia są te same.

Felix93

Tego ruskiego gówna w Polsce nigdy nie było, jak i w całej Europie Środkowej. To byłoby debilne, gdyby Polska geograficznie bardziej należąca do Zachodu trafiła w złe miejsce. Poza tym to byłoby katastrofą totalną dla Polski, a na dodatek dodawanie niepotrzebnie jej głupich nieszczęść. Polska to zbyt ważne ogniwo, by Zachód miał je olać.

ocenił(a) film na 9
czomo12

Ekhm... Czyli zaprzeczasz że Polska w latach 1944-89 była satelitą ZSRR?

ocenił(a) film na 1
Felix93

To naprawde żenujące, że ten propagandowy film niemiecki zebrał tak dobre opinie. Cel tego filmu jest tak jasny jak jasna jest polityka niemiec - kraju, który za wszelką cenę chce się odciąć od zbrodni nazistowskich (nie niemieckich "oczywiście"). Tak pisaliście, w tym filmie można zobaczyć oficerów niemieckich, którzy na codzień mordują setki ludzi w bestialski sposób, a następnie udają troskliwych ojców i mężów - żenada. Film jest tak skonstruowany, że na sam koniec idzie się po prostu popłakać, iż niemcy przegrali tą wojnę - dlaczego tak się stało? Przecież w gruncie rzeczy to byli dobrzy ludzie - spaczeni jedynie ideą hitlera... Szkoda czasu i nerwów na takie propagandowe gnioty.

ocenił(a) film na 9
MonsterSony

Chyba ktoś tu nie rozumie znaczenia słowa propaganda.
Film jest prawdziwy, jak pisałem bardziej przerażająca jest świadomość że tych zbrodni mógł dokonać każdy z nas (gdyby się urodził we właściwym czasie i miejscu), niż że za zbrodnie wojenne odpowiadają wyprane z uczuć bestie. Jak dla mnie ten film nie ma nic wspólnego z polityką, pokazuje jedynie postawy i zachowania różnych ludzi wobec lll Rzeszy (czy systemu totalitarnego w ogóle).
Zresztą napisałem wyraźnie że w filmie nikt właściwie nie sprzeciwia się Hitlerowi.
Problem systemów totalitarnych jest dużo bardziej złożony niż się mogło wydawać. Problemy opisane w tym filmie nawarstwiały się już od czasów powstawania państwa pruskiego. O edukacje państwową i niemiecką karność, która doprowadziła do tego że dla Niemców sprzeciwienie się władzy państwowej (jaka by ona nie była) było zbrodnią. Dobrze to oddaje dialog z "Rozmów z katem" K. Moczarskiego

Schielke – My nie jesteśmy zdolni do oporu wobec legalnej władzy. Władza jest święta.
Moczarski – Każda?
Schielke – Oczywiście. Każda.

Jak dla mnie MonsterSony zupełnie źle zinterpretował wymowę filmu.

ocenił(a) film na 9
MonsterSony

Jeżeli widzowi po obejrzeniu tego filmu jest żal Hitlera i jego świty to znaczy, że jest debilem. A film jest bardzo dobry i takie komentarze jak twój zarzucające mu propagandę są po prostu żałosne. Według Ciebie mieli dorobić Hitlerowi rogi, a Goringowi dać widły do ręki? No bez przesady. To byli ludzie tacy sami jak Ty i ja, ich ciała napędzała krew, a serce wybijało ten sam rytm co nasze. Pogódź się z tym w końcu.

ocenił(a) film na 9
Felix93

ja tu raczej widzę schorowanego,zmęczonego życiem psychopatę. doskonale oddana atmosfera nieuchronnej klęski. takie jedno wielkie GAME OVER

Felix93

Odbiegnę trochę od filmu, interesuję się historia || wojny św... Nie czytam na ten temat wiele ale oglądam różne filmy programy dokumentalne ,wydaje mi się że jak by adolf zdołał na tamte czasy zbudować broń atomową to większość z nas mówiła by dzisiaj po niemiecku...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones