PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=138504}

Upadek

Der Untergang
7,5 50 657
ocen
7,5 10 1 50657
7,1 15
ocen krytyków
Upadek
powrót do forum filmu Upadek

Nie rozumiem, o co tyle szumu. Gdzie film pokazywał, że Hitler był dobrym człowiekiem? Była mowa o eksterminacji Żydów, którą Adolf uznał w filmie za całkowicie słuszną (co tym bardziej podkreśla to bestialstwo), było pokazane okrucieństwo ideologii nazistowskiej, której ojcem był właśnie Hitler. Dlaczego mieli cały czas nawijać o eksterminacji Żydów? Czy o tym mówiono w ostatnich dniach wojny w bunkrze Hitlera? Myślę, że nie. A jak ktoś nie jest ignorantem i cokolwiek wie o historii, to wie także, czym był holocaust (inaczej to już nie kwestia filmu, ale po prostu ludzkiej głupoty). To, że pokazano także ludzkie cechy Hitlera, to chyba największy atut filmu. Nareszcie ukazała się produkcja, w której ta postać nie jest przedstawiona jako ktoś będący człowiekiem tylko z biologicznego punktu widzenia. Hitler był ludobójcą, dyktatorem, jednym z największych zbrodniarzy. Ale czy to znaczy, że nigdy nie miał też ludzkich emocji, które ujawniały się choćby na chwilę. Nie miał chociażby odruchów, które towarzyszą przez większość czasu normalnemu człowiekowi? Myślę, że miał. Dzięki temu "Upadek" jest moim zdaniem monumentalnym dziełem, a postać Hitlera postacią bardzo wiarygodną (gra Bruno Ganza po prostu Oscarowa).
Nie rozumiem zarzutów wybielania historii w tym filmie z tej prostej przyczyny, że zobaczyłem Hitlera jednocześnie jako człowieka i potwora, co jeszcze spotęgowało w moich oczach BESTIĘ, jaka tkwiła w tym człowieku.

ocenił(a) film na 8
Oriflamme

Takie zdanie jakie sformułowałeś " Od Hitlera do Polaków nie taka daleka droga jak widać." wygląda wyjątkowo absurdalnie jak dla mnie. Bo to tak jakby sugerować że Polacy to zbrodniarze równi Hitlerowi. Teraz w drugiej wypowiedzi trochę uszczegółowiłeś i "wygląda to lepiej". Nie wiem nic o mordach na Ukraińcach ale wiem coś na temat mordów na Polakach organizowanych przez...Ukraińców.

bez odbioru

ocenił(a) film na 8
armarange

To dość jasne, ponieważ w szkole uczymy o ludobójstwie na Wołyniu, gdzie Ukraińcy mordowali polskich chłopów, ale już nie uczy się za często o tym samym robionym wobec chłopów ukraińskich przez AK.
I porównanie nie jest absurdalne. Co prawda rozmiar zbrodni jednych i drugich jest niemożliwy do porównania, ale chodzi tu o podobieństwo podejmowanych akcji. Warto bowiem zaznaczyć, że przecież w Polsce jeszcze przed wojną były plany pozbycia się wszystkich żydów, zaś sama Armia Krajowa była na zmianę obojętna, lub otwarcie wroga. AK nie pomogło także w żaden sposób podczas powstania w Getcie Warszawskim. AK również było otwarcie wroga wobec socjalistycznych ugrupowań partyzanckich i zwalczali je równie chętnie, co samych okupantów.

ocenił(a) film na 9
DomPatryk

Coz...

Hitler był Żydem, jakas czesc NSDAP tez, bankierzy którzy odprowadzili do wielkiego kryzysu ktory doprowadzil do dojscia Hitlera do wladzy to tez Zydzi, Żydzi zostali znienawidzeni po rewolucji w Bawarii ktorej dokonali itd...

nie jest klamstwem ,ze przyczynili sie do rozpetania II wojny swiatowej ,zas kolektywisci (w sumie wiekszosc najwiekszych "antyfaszystów" to własnie oni :D) oceniaja caly narod po tym co zrobi jakas jego czesc.

Skrajny kolektywista popierajacy kare smierci tak robi...

ocenił(a) film na 8
NickError

To były histeryczne reakcje w tamtym czasie (2004 rok) kiedy to pisali różni puryści że to się nie godzi itd. dla nich ukazanie Hitlera jako DIABŁA z rogami miałoby jedynie sens. A właśnie ten film ukazuje...człowieka. I to jest najstraszniejsze że to nie był demon a człowiek.

Masz rację..

ocenił(a) film na 8
NickError

To była histeria że wybielano Hitlera.

NickError

Wybielanie ? to co mieli pokazać. Jak to Hitler wstaje rano i na śniadanie skręca kark kociakowi,. po czym myje się wy krwi dziewic....
Właśnie ten film pokazał brutalnie co i jak.

Jak popularna jest teraz gadka "Niemcy już w 1944 nie wierzyli w zwycięstwo" tak w tym filmie dosadnie pokazano jak to w Berlinie kwietniu 1945 byli pewni zwycięstwa, a wy ten sam dzień gdy Hitler popełnił samobójstwo ludzie wciąż mu mówili by ich prowadził.

ocenił(a) film na 8
Bilet95

Większość żołnierzy po przegranej na łuku kurskim/lądowaniu na sycylię/nalotach na Hamburg w lipcu 43' przestała wierzyć w zwycięstwo.

kinoman02

To jest jedna wielka głupota, do końca byli pewni zwycięstwa.... skoro tak, to czemu nie od razu nie poddali ? Taka narracja jest budowana, aby pokazać, że ludzie niemieccy byli tylko ofiarami...
Do końca byli zapatrzonymi w Hitlera, umierali za niego w Berlinie i tam dalej wierzyli, że będzie zwycięstwo...

ocenił(a) film na 6
Bilet95

ty serio to piszesz?

adiman

W porównaniu do ciebie znam fakty...
Mówi się o zamach na Hitlera, choć byli to pojedynczy ludzi, często wcale nie Niemcy.
Do końca krzyczeli "hail Hitla".
W 1945 walczyli mityczni naziści ? Czy Hitler wezwał do ostatecznego poświęcenia.
Jeden żołnierz amerykański w 1943/44, zapytany o wojnę stwierdził, że nie wie ile ona potrwa.
Jakby było tak jak piszą, to ZSRR powinno się poddać pod Stalingradem, a Anglia po bombardowaniu Londynu... bo przecież, czemu oni by nie mieli przestać wierzyć w zwycięstwo....

Bilet95

OMG, nie tylko mnie wmawiasz, co ja myślę, ale twoje mylenie zawartości twojej głowy z myślami innych ludzi sięga w czasie przez dekady!

ocenił(a) film na 8
NickError

Ja nie rozumiem,czemu Hitlera traktuje się,szczególnie w Polsce-jako bestię,nieczłowieka,strach powiedzieć nazwisko Hitler i nazwać go człowiekiem. Owszem,był zbrodniarzem. Ale:Czemu Polacy nic nie mówią o 1 wojnie światowej? Napoleona,przez którego tylu ludzi zginęło traktują jako bohatera? Dlaczego Stalin nie wywołuje takich reakcji? Japonia w czasie 2 wojny? Wietkong? Tylko ciągle i ciągle Hitler i Holocaust. O wszystkim można mieć zdanie,ale nie o Hitlerze. Film pokaże Hitlera jako człowieka,to jest wybielanie historii. Powstało tyle filmów o holokauście i co? Czy w każdym filmie dotyczącym 2 wojny światowej musi się przewijać gadka o tym? Litości.

kinoman02

A dlaczego nic nie mówi się o mongołach w 12 wieku ???
A no odpowiedz jest prosta...
Japończycy z nami się nie tłukli, nawet wypowiedzenia wojny nam nie uznali... itd.
"Znienawidzisz sąsiada który ci spalił dom, a czy równie mocna będziesz nienawidził człowieka z końca świata który innemu człowiekowi z końca świata spalił dom..."

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones