PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=138504}

Upadek

Der Untergang
7,5 50 704
oceny
7,5 10 1 50704
7,1 15
ocen krytyków
Upadek
powrót do forum filmu Upadek

Małę pytanie

ocenił(a) film na 8

Mam pytanie do osób oglądających film, czy potwierdzicie moją obserwację, że jedyną osobą wygłaszającą poglądy rasistowskie/antysemickie jest Adolf Hitler? A zarazem, za każdym razem gdy to robi rozmówca wzdraga się? Tak robi w czasie rozmowy z AH Speer, tak robi też Junge...

ocenił(a) film na 8
ratold

W tym filmie nie było dużo o samej doktrynie. Prócz Hitlera skrajnie nazistowskie poglądy pokazała Magda i Joseph Goebbels, którzy zamordowali własnych dzieci, żeby te nie żyły w innym ustroju. I reszta którzy popełnili samobójstwo.

ocenił(a) film na 8
dariusgromnicki

No tak, ale ja nie mówię tu o zaślepieniu nazizmem, wpatrzeniu w wodza, czy silnych przekonaniach nacjonalistycznych, tego jest bardzo dużo. Mówię o poglądach skrajnie rasistowskich, antysemickich, które wypowiada właściwie jedynie Hitler. Wystarczy przeczytać sobie ostatnią wolę Hitlera i Goebbelsa, które podyktowali w ostatnich godzinach życia, by przekonać się, że są one przesączone antysemickim jadem. Trochę to wygląda tak, że mamy złego fuhrera i niewinny, niczego nieświadomy, oczywiście przesadzający w swym fanatyzmie, ale jednak nieantysemicki, nierasistowski naród.

ocenił(a) film na 8
ratold

A tak nie było w rzeczywistości? Pytam bo nie wiem do końca. Niemieccy żołnierze byli przecież okrutni dla wszystkich, którzy im się sprzeciwili. Zabijali Żydów, Polaków, aliantów, Rosjan i nawet Niemców, którzy w ich mniemaniu postąpili wbrew woli Fuhrera i zdradzili Rzeszę. Byli na każdy rozkaz Wodza, ślepo wierząc, że każda nie aryjska rasa powinna być eksterminowana.

ocenił(a) film na 8
dariusgromnicki

No tak ale Niemcy nie zabijali Żydów dlatego, że byli uwiedzeni Hitlerem, po prostu uwierzyli w szerzoną przez niego ideologię, w ramach której zabicie Żydów miało być czynem z wszech miar słusznym, więc sami również byli antysemitami (jest to oczywiście znacznie bardziej skomplikowane)

ocenił(a) film na 8
ratold

Przypomina mi to film Fanatyk (2001), w którym neonaziści wyszydzali Żydów nie znając ich kompletnie. A Hitler, Goebbels i Eichmann studiowali przecież Torę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones