PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=138504}

Upadek

Der Untergang
7,5 50 704
oceny
7,5 10 1 50704
7,1 15
ocen krytyków
Upadek
powrót do forum filmu Upadek

Wielkie kino.

ocenił(a) film na 10

Przede wszystkim w żadnym filmie do tej pory nie widziałem Hitlera przedstawionego tak negatywnie.
Owszem w wielu produkcjach był przedstawiany negatywnie, ale mało merytorycznie, a raczej satyrycznie, groteskowo lub szczątkowo jako pospolity krzykacz. Tu mamy uwidocznione większość jego słabości.

Rewelacyjna próba rekonstrukcji historycznych wydarzeń. Czy w 100% oddająca prawdę ?
Nie czuję się na siłach by to ocenić, bo krąży wiele teorii na temat ostatnich dni Hitlera i jego kliki. Tym niemniej można przyjąć, że większość pokazanych zdarzeń miała miejsce. Nie potrafię tylko rozgryźć Speera. Znam sylwetki większości postaci występujących w filmie, ale o tym osobniku jak do tej pory nie czytałem niczego analitycznego.
Może ktoś zna biografię Speera i oceni na ile prawidłowo oddana jest ta ważna postać.

Klaustrofobiczna atmosfera bunkra i próba psychoanalizy bohaterów rewelacyjna. O wykreowanych aktorsko rolach można mówić jedynie w samych superlatywach. I to nie tylko tych najważniejszych, ale także tych trochę pobocznych.
Jak na przykład generał Weidling czy Brigadefuhrer Mohnke. Wspaniali !

Jednak nie dla każdego. Swego czasu byłem w kinie dwa razy i miałem pecha. Raz przeszkadzali nam jacyś młodzieńcy z sympatiami, którzy czuli się rozczarowani treścią filmu. Na szczęście nie mogący się doczekać zapewne amerykańskich bombardowań i wielkich batalii, wyszli w połowie. Za drugim razem przyszły tabuny gimnazjalistów. Więcej nie trzeba dodawać.
Ponadto wstyd mi za tych prawicowych dziennikarzy (ale i skrajna lewica też trochę marudziła), którzy zaraz po premierze usiłowali zdyskredytować "Upadek". Nawet na konferencjach telewizyjnych (z zaproszonymi niemieckimi gośćmi) robili szyderę.

Szkoda, że za mojego życia nie powstanie taki film Historyczny w Polsce. No ale mamy za to "bitwę warszawską".

ocenił(a) film na 8
de_Franco

Jeżeli ktoś spodziewa się zobaczyć nazistowską wierchuszkę jako morderców z rękami ociekającymi krwią to słusznie musi się rozczarować. Na tym polega fenomen władzy absolutnej, zbrodni zza biurka, w sielankowym zaciszu gabinetów ludzie z krwi i kości podejmują decyzje, kreślą wizję, albo chociaż podają inspiracje - i to wystarczy. Podpisany skrawek papieru i kolejne szczeble wykonawcze gotują piekło na ziemi. Speer nie był wyjątkiem w tym towarzystwie, zajmował się tylko innymi dziedzinami zarządzania niemieckim państwem, mógł nawet być miłym panem pewnie nawet jak i Hitler, dużo bywał w terenie i miał wgląd szczegółowo w dokumenty, orientował się lepiej niż sam Hitler w metodach oddolnej realizacji niemieckiego ładu na podbitym kontynencie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones