PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=129784}

Uzależnienie seksualne

Dependencia sexual
6,7 80
ocen
6,7 10 1 80
Uzależnienie seksualne
powrót do forum filmu Uzależnienie seksualne

Młodzi i seks

ocenił(a) film na 9

Oglądając "Uzależnienie seksualne" kręciłem głową z niedowierzaniem. Film nakręcony przez debiutantów, zagrany przez osoby w większości bez żadnego doświadczenia aktorskiego, a taki dobry. Istna eksplozja talentów. Boliwia może liczyć na świeżą filmową krew.

Pierwsze skojarzenia, kiedy zaczyna się film, nieodmiennie muszą się łączyć z Mike Figgisem. Boliwijczycy wykorzystali bowiem chwyt Brytyjczyka z "Timecode", "Hotelu" I "About Time 2" z podziałem ekranu na części mniejsze. Jednak twórcy "Uzależnienia seksualnego" nie byli aż tak wymagający jak Figgis i podzielili ekran na dwie, nie zaś na cztery części. Ponadto oba ekrany pokazują w zasadzie to samo choć z różnej perspektywy przestrzenne czy też czasowej, podczas gdy Figgis opowiadał równocześnie kilka historii. Zabieg z podziałem ekranu z początku wydaje się być tylko chwytem mającym urozmaicić widzowi odbiór filmu. Z czasem jednak staje się to w coraz większym stopniu element niezbędny do przeżycia filmu, do zrozumienia jego treści. "Uzależnienie seksualne" opowiada bowiem o swoistej schizofrenii współczesnego świata. Jest to opowieść o kulcie ciała, kulcie piękna i młodości, kulcie seksu, seksualności, witalności. Młodość, piękna skóra, piękne ciała, seksowna bielizna, seks - to wszystko są rzeczy pożądane, atrakcyjne, do nich powinno się dążyć. Wszechobecne reklamy udowadniają, że jest to nie tylko pożądane ale i powszechne. Nie chcesz być dziwakiem, musisz się zachowywać zgodnie z tymi wzorcami. Inaczej jesteś odmieńcem. A jak wykazuje to chociażby polska rzeczywistość, bycie odmieńcem dyskwalifikuje w życiu publicznym. I tak ludzie, bohaterowie "Uzależnienia seksualnego" podążają drogą wytyczoną przez media, idą niczym lemingi za głosem tłumu, by być jak reszta, by być normalnym. A jednak, gdzieś w tle, słychać głos ostrzegający, bohaterowie czują, że coś jest nie tak, że wszystko powinno się potoczyć inaczej. I ignorują to, godząc się na schizofreniczną egzystencję, gdzie własne ja pozostaje w ostrym konflikcie ze światem, wybranym stylem życia. I tak 15-letnia Jessica wbrew wszystkim odbędzie stosunek z przypadkowo poznanym przystojniakiem. Sebastian, młody chłopak, zostanie zmuszony do wizyty w burdelu. Choco wyrzucać będzie swej dziewczynie, modelce, pustkę w głowie, a sam zachwyca się swoim odbiciem w lustrze, młoda Afroamerykanka opowiadać będzie o swoim pragnieniu bycia białą, dorosłą kobietą i tragicznych tego rezultatach, a wzór męskości, Tyler, skrywać będzie musiał własną orientację seksualną.
Młodzi opowiadają o tym, jak to jest dorastać w świecie, gdzie seks jest wszechobecny. Oddycha się nim cały czas, bez przerwy. Na ulicy, w domu, w szkole bombardowani tysiącem informacji, a w nich zawsze te same słowa-klucze: atrakcyjny, najlepszy, zmysłowy, numer jeden na rynku.

Jednak "Uzależnienie seksualne" jest filmem nie tylko o dorastaniu w cywilizacji konsumpcyjnej, gdzie wszystko sprowadza się do atrakcyjności. Jest to także film o hierarchii ważności w nowoczesnym społeczeństwie i jej relatywności. Jessica, jest ładną dziewczyną, która w swoim środowisku ma wysoką pozycję. A jednak w kontakcie z Fabianem, nagle zostaje tylko głupiutką dziewczyną ze slumsów, z którą dobrze sytuowany Fabian może zrobić co zechce. Dla niej istotny jest fakt bycia zauważoną przez tego przystojnego i bogatszego chłopaka, w tym widzi swoją wartość, co tamten okrutnie wykorzysta. Jednak Fabian i jego kuzyn Sebastian są nikim w porównaniu z Choco i Love. Choco pochodzi z bogatej rodziny, studiuje, wyjeżdża na stypendium do USA, a Love jest modelką, kobietą nieosiągalną dla chłopaków takich jak Fabian, w którego z zachwytem wpatrywały się koleżanki Jessici. Choco, który w swoim środowisku był królem, prawdziwym macho, staje się jednak nikim tuż po przyjeździe do campusu. Czarnoskóra dziewczyna, która w Boliwii miałaby z całą pewnością status zdecydowanie niższy, tutaj - przez sam fakt perfekcyjnej znajomości angielskiego - sprowadza go do parteru jednym sarkastycznym zdaniem. Ma władzę. A jednak jest śmieciem dla białych, blondwłosych chłopaczków, którzy uważają, że mogą z nią zrobić co chcą. Jednak i wśród nich są równi i równiejsi. Tyler to model, perfekcyjny okaz mężczyzny. Byłby jednak nikim, gdyby wydała się prawda o tym, kogo pragnie.
Ciekawe i niezwykle efektownie przedstawione zostały te spostrzeżenia w filmie. "Uzależnienie seksualne", choć ma pewne warsztatowe niedociągnięcia, kryje jednak w sobie sporo niespodzianek. To znakomite, brawurowo zrealizowane kino. I tylko zazdrość, że w Polsce takich filmów brak, może psuć nieco odbiór filmu. Dobrze jednak, że gdzieś takie filmy się kręci. Jeszcze lepiej, że miałem możność "Uzależnienie seksualne" obejrzeć.

torne

Naprawdę bardzo dobry opis, wyrafinowany, na wysokim poziomie intelektualnym!! Sam tez tak kiedyś umiałem, jak pisałem wypracowania z polskiego. Dziś na takie rzeczy już się niestety nie nabieram; sam film nie ma dla mnie żadnej wartości (!), za dawnych dobrych lat potrafiłbym w podobny (jakże elokwentny!) sposób opisać każdy film z Kevinem na czele. Nie raz było, że zabierali nas na jakieś nudy, flaki z olejem, etc., a później z tego robiłem tak zajebiście intelektualny opis, jak ten powyżej. Niemniej jednak podziwiam, że ci się chce. Pozdro.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones