PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1491}
6,7 7 294
oceny
6,7 10 1 7294
6,3 7
ocen krytyków
Weiser
powrót do forum filmu Weiser

Dla mnie to jest najlepszy polski film. Podkreślam, iż jest to wrażenie czysto subiektywne. Obraz w poetyce realizmu magicznego. Może dlatego tak mi się podoba, że kojarzy mi się z własnym dzieciństwem. Fantastyczne jest tu zestawienie rozsłonecznionych plenerów dzieciństwa z szarymi scenami dorosłości. I ta muzyka. A scena gdy we troje maszerują przez łąkę w samej bieliźnie i w tle dźwięki Preisnera to mistrzostwo świata. Tego filmu się nie ogląda, jego się czuje.

ocenił(a) film na 5
peter_german

Ale przecież tam się nic nie dzieje, brakuje fabuły. Po filmie wiem tyle co i przed filmem, bo niczego nie wyjaśnia. Nie potrafię streścić tego filmu: czy chodzi o wyjaśnienie przyczyn śmierci kolegi sprzed 30 lat? Zachwycasz się detalami, to za mało na arcydzieło. I jeszcze to przeplatanie przeszłości z teraźniejszością.

qqryqu

Doceniam twoją opinię, ale się z nią nie zgadzam. Widocznie jesteśmy zupełnie innymi osobami.

ocenił(a) film na 10
peter_german

Staję po stronie zachwytu. Film piękny. Na pewno nie dla każdego i w tym jego niezwykłość.

asnyk33

Ja również jestem zdania, że jeżeli nie odczujesz tego filmu, to nie próbuj go zrozumieć. Również oceniłem ten obraz jako arcydziało.

ocenił(a) film na 8
qqryqu

i całe szczęście że się nic nie dzieje :)
Film bardzo dobry. Książka znakomita.

ocenił(a) film na 9
peter_german

"...Tego filmu się nie ogląda, jego się czuje.."
Miałem podobne odczucia, film wyjątkowy.

ocenił(a) film na 9
peter_german

Istotnie, film jest niesamowity. Jego największą siłą jest konfrontacja odległego czasu przeszłego z równie daleką teraźniejszością. Dla mnie jest to obraz kompletny i całkowicie spójny, nawet jeśli niezgodny z książką, nic bym już nie dodał i nie nie zmienił. Jeśli dodamy to tego mistrzowskie kreacje występujących w nim aktorów (również przekonujące role dzieci) mamy film wybitny, absolutne arcydzieło.

ocenił(a) film na 7
peter_german

byłby świetny gdyby poza Fryczówną również inne dzieciaki potrafiły unieść swoje role, a tutaj właśnie się trochę wszystko sypało.

ocenił(a) film na 8
peter_german

I ja się zgadzam. Film porywa bezwzględnie, a tęsknota którą u mnie wzbudził jest zadziwiająca. Podróż, z której nie chce się wracać.

ocenił(a) film na 5
enougher

Pozytywne wrażenia po filmie zagwarantowane są chyba brakiem wcześniejszej lektury książki - to książka miała klimat! Ukazywała tę magiczność lekko zatartych wspomnień z dzieciństwa... W porównaniu do tego, film był naprawdę płaski (i naprawdę ciężko się do niego odnieść w oderwaniu od lektury, bo wywarła ona na mnie bardzo duże wrażenie) - tego typu literatury zresztą nie można chyba satysfakcjonująco przełożyć na inny środek przekazu.

ocenił(a) film na 7
caameleon

No właśnie.. ja też oceniłam film na 6, gdyż wcześniejsza lektura książki (która jest znacznie lepsza) znacząco wpłynęła na odbiór zapodanej przez reżysera wizji.

ocenił(a) film na 7
LaynaEs

'też" oceniłam - miałam na myśli, że dość nisko :)

ocenił(a) film na 8
caameleon

Dlatego czasem bardzo mnie cieszy fakt, że nie lubię czytać książek.

ocenił(a) film na 7
rzeszczeczek

Gdybym nie przeczytała książki, pewnie niewiele zrozumiałabym z filmu, choć ten dość mi się podobał...

ocenił(a) film na 3
peter_german

Nie ośmieszaj się człowieku. Kilkadziesiąt lat temu Polacy naprawdę robili dobre kino i radzę ci zapoznać się z twórczością autorów Polskiej Szkoły Filmowej nim zaczniesz pisać podobne dyrdymały. Sam widziałem kilkaset polskich filmów ciekawszych od tego dziwoląga.

ocenił(a) film na 8
peter_german

Film jest niezły, choć mnie rozczarował nieco. Książka miażdży. I chyba w tym jest problem. Najpierw przeczytałem książkę wiele razy, a potem film.
Z drugiej strony fantastyczne zdjęcia i rewelacyjna Kondrat.

ocenił(a) film na 8
e_mjot

miało być "rewelacyjny" ale wyszedł babol :P

ocenił(a) film na 8
e_mjot

sam sobie odpowiadam (:P) ale film po latach ogląda się znacznie lepiej. Zestarzał się zacnie :)

e_mjot

idiota

ocenił(a) film na 8
Szybszy

ładnie się przedstawiłeś
tak po "polacku"

e_mjot

nie moja wina ze wielbisz srajfona

ocenił(a) film na 8
Szybszy

szanowny pan się pięknie przedstawił i kontynuuje to nadal
więc ... w sumie powinienem panu na to pozwolić by kompromitował się pan nadal, ale taki wierszyk powinien panu przypaść do gustu (choć sądząc z pana "mądrości" wylewanych tu i tam nie przypadnie panu do gustu)

i bez odbioru jak to mówią

"Próżnoś repliki się spodziewał
Nie dam ci prztyczka ani klapsa.
Nie powiem nawet "Pies cię jebał",
bo to mezalians byłby dla psa."


e_mjot

nie gadaj, wydymalbys psa na bezludnej wyspie, jak nic

peter_german

Jest tam taka scena gdzie jak ktoś napisał dzieciaki spacerują w samej bieliżnie. Pamiętam gdy oglądałem ten film pierwszy raz to ta myślałem że się przewidziałem ale gdy obejrzałem go jeszcze kiedyś to chyba nie bo gołym okiem widać że w bieliżnie to jest ta dziewczyna, zaś bo jej bokach idą chłopcy bez bielizny tzn. nago. Oczywiście ja się mogę mylić ale jeśli mam racje to jest coś nie w porządku bo albo chłopcy też powinni byc chociaż w majtkach albo dziewczyna też powinna być nago.

ocenił(a) film na 7
Herr_Flick_filmweb

U Marczewskiego nadzy chłopcy nie są niczym nowym...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Szybszy

kolejny polski polaczek

tisoc

kolejne dziecko wojny

Szybszy

polaczek siedź cicho bo przez łeb

tisoc

d..pa w gore, glowa w dol

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones