PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1122}
6,8 27 881
ocen
6,8 10 1 27881
8,3 18
ocen krytyków
Wesele
powrót do forum filmu Wesele

W twórczości Wajdy ponoć często pojawia się ten symbol. Sam reżyser nigdy się na ten temat nie wypowiada. W "Weselu" na samym końcu pojawiła się scena w której Jasiek przygląda się leżącemu na ziemi koniowi. Scena totalnie wyjęta z kontekstu filmu i samego dramatu. Ktoś ma pomysł co może oznaczać????

użytkownik usunięty
MaciekRM

Miałem teorię co do roli białego konia w "Popiele i diamencie" jako symbolu zwycięstwa egoizmu bohaterów, którzy zaniedbują sprawę patriotyzmu na rzecz osobistych pobudek. Tu zapewne padający na ziemię koń oznacza upadek Jaśka - niedojrzałego próżniaka, przez którego powstanie trafił szlag... znaczy Chochoł xD .

Może głupie.... ale skojarzyło mi się ze sceną z 'Trylogii', kiedy koń kładzie się pod Kmicicem :)

użytkownik usunięty
TangoAndWaltz

Wajda to wielka szycha w polskiej kinematografii, ma wpływ na największe produkcje które wówczas wychodziły, także jako producent. Możliwe, że i ten motyw powstał z jego inicjatywy : )

TangoAndWaltz

Najbardziej oparte na tradycji byłoby faktycznie odczytanie tego jako białego rumaka króla/zwycięzcy, który pada, gdy jeździec niegodny. Jakby popuścić, nomen omen, wodze fantazji, można dołożyć trupio bladego konia z Apokalipsy...

Nasza babka od Polaka mówiła że i niepodnoszący się koń i ludzie (w scenie poprzedniej) oznaczają symboliczny brak działań ze strony Polaków na wydarzenia w kraju.

ocenił(a) film na 9
MaciekRM

Gen. Anders dostał od... Stalina (!) białego konia jako symbol (wróżbę) zwycięstwa.
Pózniej stał się on symbolem niespełnionych nadziei.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones