PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31743}

Więzienie

Fängelse
6,9 278
ocen
6,9 10 1 278
Więzienie
powrót do forum filmu Więzienie

Witam.
To moja pierwsza wypowiedź na fw. Pozostaloby tak gdyby nie mała liczba wpisów pod "Wiezieniem". Także w razie czego, proszę o wyróżnienie :-)

Film w większej swojej części nakresla niemożność zapomnienia utraty dziecka przez doświadczoną przez los Birgitte. Zbrodnia bo o takiej utracie mamy do czynienia choć nie bezpośrednio wykonana przez matkę a "troskliwa" siostrzyczke i własnego męża (i raczej ojca dziecka) w największym stopniu obciąża sumienie dziewczyny i prowadzi do własnego zatracenia. Ale czy można się dziwić? Dziewczyna przez całe swoje życie zapewne zawsze była marionetka w rękach innych. Sam fakt życia razem z mężem i starsza siostra którzy zarabiali na niej jako prostytutce jest dosyć absurdalną wizja życia. Birgitta jednak w końcu dorosła i nonsens tego wszystkiego zaczął ją przygniatac. Odmiany próbowała w ucieczce z Thomasem, dziennikarzem szukającym cel własnej egzystencji ale przeszłość, jak to u Bergmana nigdy nie daje za wygraną.
Bergman po raz kolejny prowadzi psychologiczną grę z serii: Sens naszego istnienia i szukanie namiastki szczęścia.
Film sam w sobie miał większy potencjał ale zabrakło poważniejszych argumentów ze strony reszty postaci. Sam pomysł zasłużonego matematyka na film o "Piekle na Ziemi " wydaje się odnosić wyłącznie do Birgitty (no i oczywiście niemowlecia). Nie zrozumiałem też symboliki zlamanej ryby. A w zasadzie dlaczego akurat ryby ale to może być po prostu moja ulomnosc :-).
Film jednak jako całość się broni bo jest to nadal kawał dobrego dramatu psychologicznego i na pewno jeden z lepszych z początków Bergmana.

Swoją drogą... Już widzę po raz chyba trzeci u Bergmana poruszana kwestie aborcji/zabicia dziecka. Temat jak najbardziej ostatnio na czasie :-D Jednak i do "Persony" i "Jesiennej sonaty" trochę brakuje.

Całość jak najbardziej do polecenia i niech nie razi stara data i mała liczba ocen na fw. Film na 6.5-7.5.
Ode mnie 7/10

ocenił(a) film na 7
Birkard

Gratuluję więc pierwszego opublikowanego wpisu :)
Mam bardzo podobne odczucia względem filmu. Najlepszym jego punktem wydaje mi się samoświadoma klamra otwierająca i wieńcząca "Więzienie". Zdjęcia i kreacja głównej aktorki też niczego sobie. Napisałbym coś więcej ale już dwa razy skasowałem przypadkowo swoje odpowiedzi. Więcej chory się udzielać nie będę. Najważniejsze jest to, że jest sporo Bergmana w Bergmanie :)

Co do Twojego pytania o rybę, to mam dwie teorie: pierwsza jest bardzo pragmatyczna i banalna: Bergman potrzebował rekwizytu który łatwo dałby się złamać. Nie mógł tego zrobić niemowlęciu, a lalka również nie przyniosłaby pożądanego efektu - stąd biedna rybka. Ale warto też pamiętać o tym, że ryba od początku była chrześcijańskim symbolem życia - to ta druga teoria. Tak sobie myślę, że obie ładnie się na siebie nakładają, tym bardziej że nie podchodzą raczej pod nadinterpretację. A przynajmniej mam taką nadzieję :)
Szkoda tylko, że tak mało osób ten film widziało, w moim odczuciu zasługuje na to by go nieco odkryć.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones