PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=371690}

Więzienny eksperyment

The Stanford Prison Experiment
6,6 14 113
ocen
6,6 10 1 14113
6,2 4
oceny krytyków
Więzienny eksperyment
powrót do forum filmu Więzienny eksperyment

Z tego co wiem, to jest dość wierny prawdziwym wydarzeniom, ale mimo to nie jest tak dobry, jak mógłby być. Zasadniczo mam z nim dwa problemy:

1.Tempo, w jakim strażnicy zaczynają znęcać się nad więźniami a więźniowie tracić poczucie rzeczywistości jest nierealne - nikt nie zaczyna zachowywać się tak po zaledwie kilku godzinach. Z tego powodu cała dalsza akcja jest mało przekonująca, bo od początku jest naciągana.

2.Zimbardo nagle załamuje się i przerywa eksperyment, chociaż nie zdarzyło się nic poważniejszego, niż wcześniej, kiedy nie chciał przerywać badań. Ani razu nie miał też wątpliwości, więc ta nagła decyzja jest również naciągana.

ocenił(a) film na 6
Homek_2

Obejrzałam dzisiaj, zarówno ten film , jak i dokument. Niestety nie mogę się z Tobą zgodzić.
1. Badania dowodzą, że ludzie posiadający " władzę" szybko jej nadużywają. Zresztą , sam Zimbardo wyjaśnia ten aspekt w książce.
Co do argumentu czasowego- zauważ , że człowiek odcięty od choćby zegara , może stracić poczucie czasu , tj jeden dzień w ich percepcji może być tyg , co również Zimbardo podkreślał.
2. Owładnięty i mocno wierzący w swój geniusz , nie chciał widzieć rzeczy oczywistych . Dopiero reakcja byłej studentki i czarnoskórego znajomego , uświadomiła mu skalę bezduszności jakiej się dopuścił.
Natomiast zastanawia mnie inny aspekt. W trzech produkcjach do tej pory wydanych , pojawia się wątek wykorzystywania seksualnego . W dwóch , strażnicy gwałcą więźniów, w tej więźniowie są zmuszani do odbycia stosunku między sobą. W dokumencie nie ma o tym bodaj najmniejszej wzmianki, co nasuwa konkluzję , że genialny Zimbardo mówi część prawdy. Ogólnie film wstrząsający , dający do myślenia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones